Prof. Zbigniew Lewicki dla Frondy: Czy ustawa 447 jest naprawdę groźna dla Polski? - zdjęcie
29.04.19, 13:15lewicki_fot_yt.jpg

Prof. Zbigniew Lewicki dla Frondy: Czy ustawa 447 jest naprawdę groźna dla Polski?

19

Tomasz Wandas, Fronda.pl: Co sądzi Pan o ustawie, którą w grudniu 2017 r. amerykanie zarejestrowali w dzienniku ustaw jako S.447 (ustawa Senatu nr 447)? Czy Polacy powinni płacić Żydom za straty poniesione podczas II wojny światowej? Czy o to właśnie chodzi w tej ustawie? 

Prof. Zbigniew Lewicki, amerykanista: Jeżeli chodzi o straty poniesione przez ludzi żyjących na terenie Polski: Polaków, Żydów, Litwinów czy kogokolwiek innego, to kwestia prawa własności jest kwestią bardzo istotną. Nikt nie mówi tu, żeby zwracać 100%. Natomiast jeśli jakieś istniejące (ale nie odbudowane przez państwo) nieruchomości przeszły na Skarb Państwa, to moim zdaniem bez względu na to kto był właścicielem, za taką nieruchomość  przynajmniej jakąś część wartości należy zapłacić – nie widzę powodu żeby tego nie robić. Natomiast zupełnie inną sprawą – i o to chodzi w ustawie 447- jest zwrot części (czy całości) wartości nieruchomości, co do których nie ma spadkobierców. Krótko mówiąc, chodzi tu o to, że jeśli cała rodzina żydowska wyginęła w czasie II wojny światowej i nieruchomość przeszła w mocy prawa na skarb państwa, to zgodnie z polskim prawem w takich sytuacjach nie należy się żadna rekompensata i już. Natomiast amerykańskie organizacje żydowskie usiłują wyciągnąć z tego jakieś korzyści i na to nie może być żadnego usprawiedliwienia. Czym innym jest nieruchomość czy inne walory, które mają spadkobierców (w końcu w Polsce oddaje się takie nieruchomości na różne sposoby) a czym innym jest jeśli właścicieli nie ma i nieruchomość zgodnie z polskim prawem przeszła na skarb państwa. 

W Polsce ta ustawa budzi wiele kontrowersji, czy są one uzasadnione? Co na to inne kraje Unii Europejskiej, które też są objęte tą ustawą? 

Kontrowersje są uzasadnione tylko w tym zakresie, że Polska rzeczywiście jako jedna jedyna nie wprowadziła żadnej ustawy dotyczącej mienia utraconego w czasie II wojny światowej. W Polsce za każdym razem trzeba iść do sądu i po bardzo długich walkach ewentualnie odzyskać część mienia. Tym różnimy się od innych państw europejskich, że wszędzie jest jakaś ustawa – mogą one mówić o zwrocie 10% wartości, 15%. Gdyby wprowadzić swojego czasu taką zasadę, to mielibyśmy sprawę zamknięta, moglibyśmy powiedzieć, że według naszego prawa należy się 10% i koniec. 

Czy sama ustawa 447 nie jest groźna?

Sama ustawa 447 jako taka nie jest groźna, mówi ona tylko tyle, że przy ocenie praworządności w poszczególnych państwach Departament Stanu będzie brał pod uwagę także kwestie rekompensaty za utracone mienie. Nie mówi ona, że idą za tym jakieś sankcje itp., będzie to zatem element oceny postępowania Polski w ramach praw człowieka i tyle. Potem Departament Stanu będzie mógł wyciągać z tego wnioski. Będzie mógł - ale nie musi, gdyż nie ma tu żadnego mechanizmu, który karałby suwerenne państwa za brak tego typu praw. 

„Myślę, że jest pewne niezrozumienie dotyczące tego, czym jest ustawa 447. Chodzi w niej o sporządzenie jednorazowego raportu, nikt nie mówi nikomu co ma robić, nie ma żadnych liczb, ile kto musi oddać komu” - twierdzi ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher. Skąd zatem tego typu tłumaczenie czy może uspokajanie Polaków przez amerykańską ambasador? 

Nie jest to uspokajanie, tutaj powtórzę tym, którzy mają obawy: przeczytajcie tą ustawę. Jest to coroczna ocena (nie jednorazowa) praworządności państwa, nic więcej. Natomiast sprawa została zupełnie niepotrzebnie rozdęta (choć zapewne ze szlachetnych pobudek) przez Polonię amerykańską, która źle zrozumiała sprawę i zaczęła „bombardować” kongresmenów i senatorów mailami i telefonami. Przyznam, że nie jestem pewien, czy ta ustawa przeszłaby przez Senat, gdyby nie to, że kongresmeni nagle zainteresowali się sprawą i zaczęli pytać: o co tu chodzi, że nagle dostajemy tysiące maili od Polonii? Gdyby pracowali nad tą ustawą bez protestu, bez krzyku, to nawet mogłaby nie przejść przez Izbę Reprezentantów. Trzeba też pamiętać, że Polska nie jest w tej ustawie wymieniona. My jesteśmy częścią porozumienia, w którym już dawno temu zobowiązaliśmy się do uchwalenia prawa o rekompensatę. Nic więcej nie ma w tej ustawie, czego by nie było w traktacie zawartym już wiele lat temu poza tym, że Departament Stanu będzie uwzględniał ten element w dorocznej ocenie państwa. Tak, że nie zgodziłbym się może z każdym słowem wyjaśnienia pani ambasador Mosbacher ale co do zasady, że nie trzeba nadawać temu wielkiego znaczenia, absolutnie się zgadzam. 

11 kwietnia posłowie Kukiz'15 zaprezentowali projekt ustawy, która zobowiązuje Radę Ministrów do oficjalnego poinformowania Stanów Zjednoczonych i Izraela, że "Polska nigdy nie pokryje żadnych roszczeń za bezspadkowe mienie ofiar drugiej wojny światowej i Holokaustu". Skąd zatem tego typu pomysł posłów Kukiz’ 15? Dopytuję, gdyż ciężko podejrzewać ich o to, że tej ustawy nie czytali...

A ja ich o to podejrzewam, bo tak jak mówię, bardzo wielu ludzi, których znam, nie czytało tej ustawy choć powinni byli. Gdybym był na miejscu posłów Kukiz' 15 czy jakichkolwiek innych, to bym to przeformułował i powiedział, że polskie ustawodawstwo nie przewiduje w takiej sytuacji żadnej rekompensaty. Po co Holocaust? Po co Izrael? Jest to tylko niepotrzebne robienie burzy w szklance wody. Zamiast tego wystarczy powiedzieć, „uprzejmie przypominamy, że zgodnie z polskim ustawodawstwem każdy rodzaj mienia bezspadkowego przepada na rzecz skarbu państwa, od tej ustawy nie przewiduje się w Polsce wyjątków” - koniec, kropka. 

Dziękuję za rozmowę. 

Komentarze (19):

obserwator2019.04.30 9:30
Facet kpi czy o drogę pyta? Zakładając, że czytał tą ustawę, to on nie potrafi czytać ze zrozumieniem. Za co mu dali tego profesora? Za BMW?
Dariusz Andrzej Kowarczyk2019.04.29 22:25
Jesli pan Lewicki jest taki madry, to posilkujac sie wlasnym rozumem i wykorzystujac wole polityczna wspierana przez srodowiska, ktore dostrzegly problem wskaze, kto i wobec kogo mialby wyrazic jego mysl: „Uprzejmie przypominamy, że zgodnie z polskim ustawodawstwem każdy rodzaj mienia bezspadkowego przepada na rzecz skarbu państwa, od tej ustawy nie przewiduje się w Polsce wyjątków.” Jesli pan Lewicki osiagnie antycypowany przez niego skutek, moze byc moim kolega. Zagadnienie entropii w wymiarze socjologicznym, czy w USA, czy w Kanadzie nie stanowi zadnego przyczynku w omawianym przedmiocie. Zbyszek - szukaj ukojenia! Zbyszek, jestem falny chlopak i znam jezyk angielski. Ktos powoluje sie na szczegolne warunki, w jakich mienie zostalo utracone. Warunki, w jakich mienie zostalo utracone maja stac sie karta przetargowa w procesie wyegzekwowania roszczen. Pan profesor jarzy powolutku, o czym mowie; a moze potrzebuje chwili "namyslunku"? Jak mozna obnosic sie z tytulem profesora nie dostrzegajac podstawowych zwiazkow?
stan...2019.04.29 21:57
Panie Lewicki, zakłada Pan że Senat i Kongres USA składa się z idiotów, którzy bez celu piszą ustawę o jakichś roszczeniach utopijnych od Polski. Przypadkiem organizacje żydowskie w USA upominają się o bajoński szmal od Polski zgodnie z tą ustawą... Myślę że gra Pan wyznaczoną rolę w tej zakłamanej farsie. Nas z kolei czeka szantaż w chwili zagrożenia Polski. Albo zapłacimy albo ....
zatroskany2019.04.29 20:34
Odszkodowania powinni wypłacić nam: przepoczwarzający się ciągle w inne ustroje "aby uniknąć tych skutków" Niemcy , Rosjanie, Austriacy, Żydzi
Ordon 2019.04.29 20:11
Reytan ukradl Zydom dom, kury nawet pierzyne. Potem ich zakapowal do Gestapo i dostal 2 litry bimbru i cukier.
izrael chrzescijanie2019.04.29 20:02
https://www.youtube.com/playlist?list=PL8WLiRY2TG0HQ3x-ry3qB_1WwUp6V_ggL
Reytan2019.04.29 19:35
Lewicki to platny kapciowy Klamczynskiego,i zdrajca taki sam jak on.
Ja2019.04.29 15:47
A lewusy w tym temacie CICHO SZA ????!!!!
Ja2019.04.29 15:39
Jak brak spadkobiercy ,to go "wyprodukują"!!!??? A KTO ,to sprawdzi??
Paweł2019.04.29 14:45
Do Posłów PiS ! Sprawa jest bardzo prosta, należy ją tylko rozegrać pokerowo....! Otóż niech nasz Rząd zgodzi się na rekompensaty mienia pożydowskiego i ratyfikuje ustawę 447, ale niech wpłynie na dodanie do tej ustawy paragrafu mówiącego ,że wypłaty z tego tytułu nastąpią tylko w sytuacji gdy My Państwo Polskie otrzymamy całość wyliczonych przez komisję Posła A. Mularczyka odszkodowań od Niemców za nasze straty materialne i osobowe , których doznaliśmy od Niemców w czasie II wojny światowej. Podejdźcie do tego pragmatycznie - to w całym rozrachunku nam się wielokrotnie opłaci, także medialnie....!
Urszula2019.04.29 15:35
Gorzej jeśli Niemcy nam policzą za Ziemie Zachodnie, Opole, Wrocław, Szczecin to się okaże, że będziemy musieli im jeszcze dopłacić. Niech i oni wymyślą coś na kształt 447, a jesteśmy ugotowani.
zatroskany2019.04.29 20:40
Urszulo te tereny to oni nam wcześniej zagrabili jesteś jedną z "ofiar zakłamanej historii"
Reytan2019.04.29 19:33
Jestes prostytutko zydowskim prowokatorem.
Dumna Rafalala lalala2019.04.29 14:41
Gdzie się podzialy te moje domowe dziwki, Dumna larwa i Poliamorysta obrzezany? Zwinęły 11 kafli i razem z tą nieletnią suką Mikołajem i poszły k..wy do krawcowej po czerwone majtki i tisierty na jutrzejszą paradę ciot kremlowskich.
Jestem w Kościele2019.04.29 14:25
GEJOWSKI ATAK NA KAPŁANA "Nawet tak wyjątkowy czas jak Święta Wielkiej Nocy jest dla środowisk LGBT okazją do odrażającej prowokacji! Już niejednokrotnie zawiadamiałam Pana o haniebnych pomysłach działaczy LGBT. Jedną z ostatnich akcji było podpisanie przez Prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego Karty Lesbijek, Gejów, Biseksualistów i Transwestytów. Dziś piszę do Pana, aby powiedzieć o kolejnym wybryku zawodowych homoaktywistów. Właśnie w tak ważnym czasie przygotowań do Świąt Wielkanocnych postanowili znowu zaatakować W Wielką Sobotę w parafii Św. Maksymiliana Kolbego w Płocku miał miejsce zaplanowany z premedytacją incydent. Dwoje działaczy LGBT pojawiło się na święceniu pokarmów z umieszczoną w koszyku kolorową flagą - symbolem politycznego ruchu homoseksualnego. W kościele próbowali wetknąć flagi w Grobie Pańskim przygotowanym tradycyjnie na dni Triduum Paschalnego. Nie spodobało im się, że w dekoracji grobu wskazano homoseksualizm jako jeden z grzechów. Tamtejszy proboszcz ks. Tadeusz Łebkowski odważnie stanął w obronie wiary i wyprosił prowokatorów z kościoła. Zdążyli oni nagrać film, na którym widać, jak prowokują kapłana i awanturują się w świątyni. O sprawie szybko napisała "Gazeta Wyborcza", która rozpoczęła szczucie na 70-letniego kapłana za to, że odważnie stanął w obronie katolickiej nauki o homoseksualiźmie. Współdziałanie lewicowych dziennikarzy i prowokatorów w płockim kościele wygląda na przemyślane i świadomie zaplanowane. To nie pierwszy taki przypadek błyskawicznego ataku lewicowych mediów na ludzi broniących się przed agresją ruchu LGBT. Widać zależność i współdziałanie homoaktywistów i zideologizowanych dziennikarzy na rzecz niszczenia dobra, prawdy i piękna. Jak zawsze w takich sytuacjach trzeba reagować szybko i zdecydowanie. Uruchomiliśmy zatem petycję poparcia dla Księdza Łebkowskiego, która trafi do proboszcza, a jej kopia jest automatycznie kierowana do kurii płockiej.. Chcemy w ten sposób wesprzeć odważnego kapłana i dać sygnał biskupowi miejsca, że wierni są wdzięczni za obronę nauczania Kościoła Katolickiego"
Witek2019.04.29 14:20
A jak PO zmieni ustawę ? Tym różnimy się od innych państw europejskich, że wszędzie jest jakaś ustawa – mogą one mówić o zwrocie 10% wartości, 15%. Gdyby wprowadzić swojego czasu taką zasadę, to mielibyśmy sprawę zamknięta, moglibyśmy powiedzieć, że według naszego prawa należy się 10% i koniec. Wyżej słowa Zbigniewa Lewickiego . Chociaż 10 proc i koniec . Może dopiero początek ?
Bebik2019.04.29 14:13
Problem nie leży w braku ustawy, bo każdą ustawę można uchwalić lub zmienić. Problem leży w tym, że nie ma woli, żeby zabezpieczyć polski interes. Będziemy bulić, że cho, cho.
osa2019.04.29 13:48
Szwajcarzy tez tak mówili a na koniec zapłacili.
Maciek Arczyński2019.04.29 18:47
Jest jeszcze dodatkowa sprawa. Jak wycenić nieruchomość - niech będzie (to tylko na potrzeby tego pytania), że roszczenie jest nawet słuszne - skoro podczas drugiej wojny światowej została zniszczona a po wojnie odbudowana lecz nie przez właścicieli? Przecież nie z naszej winy dokonały się te zniszczenia!