30.11.14, 17:26Rosja jest w ekonomicznym niebezpieczeństwie (fot. Wikipedia)

Prof. Marciniak o bardzo niebezpiecznej ekonomicznie sytuacji dla Rosji

Prof. Włodzimierz Marciniak, politolog i specjalista od problematyki rosyjskiej, udzielił wywiadu portalowi niezalezna.pl. Uczony mówił o rosyjskiej gospodarce i jej aktualnych poważnych problemach, wynikających zarówno z zachodnich sankcji, jak iż embarga nałożonego na Zachód przez Moskwę.

Według prof. Marciniaka w Rosji odczuwane są już zachodnie sankcje, ale to nie one są główną przyczyną kryzysu, który ma miejsce w Federacji. „Przyczyny są strukturalne i wpływ ma również tutaj spadek cen ropy naftowej. Dolegliwy również jest brak możliwości zaciągania kredytów przez Rosję w zachodnich bankach” – powiedział politolog.

„Drugą przyczyną jest wstrzymanie finansowania przez władze Ukrainy terenów zajętych przez rebeliantów, terenów okupowanych na wschodzie kraju. To oznacza, że ok. 1,5 mln ludzi jest tam bez środków do życia i część z nich jest uzbrojona, a mieszkają przy granicy z Rosją. To jest sytuacja ekonomiczna dla Rosji bardzo niebezpieczna: utrzymywać jednocześnie Krym i Donbas” – kontynuował uczony.

Prof. Marciniak dodał, że ogromnym problemem dla Kremla stała się decyzja władz Ukrainy o wstrzymaniu finansowania rejonów Donbasu. Putin wskazywał, że nawet Rosjanie nie wstrzymali dofinansowania Czeczenii, gdy toczyli z nią walki. Decyzja Kijowa okazała się ogromnym ciosem w Moskwę. „Zaczyna się zima i dotarło do nich [scil. Rosjan – red.], że muszą ponieść bardzo duży koszt własnej polityki” – powiedział uczony.

bjad/niezalezna.pl

Komentarze

anonim2014.11.30 18:04
Jak słusznie zauważył niedawno Adam Śmiech - "rusofobi doznają ekstazy", gdy tylko ktoś wyciągnięty z korca maku oświadczy, że Putin to wariat, który upadnie za rok, Rosja umiera i być może rozpadnie się na części, a już na pewno nie przetrwa nadchodzącej zimy. Pogadać sobie można, a jak się podobne brednie opowie w mediach np. na Frondzie, to z zachwytu zsikają się z pewnością banderowcy, podobni GenezisowiX :)
anonim2014.11.30 18:15
Za decyzje zawsze ponosi się jakieś konsekwencje.
anonim2014.11.30 21:17
@GenesisX - banderowski trollu, Rosja wysunęła propozycję wyjścia z pata, w którym znalazła się Unia. Ta ostatnia na sankcjach traci znacznie więcej (głównie Polska), niż Rosja, z której surowców UE musi korzystać :)