20.10.19, 11:30Zdj. Facebook/Mateusz Morawiecki

Premier wspomina ks. Popiełuszkę. Wzruszający wpis i nieznane zdjęcia

"Kiedy pierwszy raz usłyszałem o ks. Popiełuszce nie podejrzewałem nawet jak bardzo życie tego polskiego bohatera wpłynie na życie moje i mojej Ojczyzny"-napisał na swoim profilu na Facebooku premier Mateusz Morawiecki. 

Szef polskiego rządu opublikował bardzo długi i osobisty wpis, do którego dołączył nieznane wcześniej zdjęcia z archiwum rodzinnego. Okazuje się, że rodzina premiera Morawieckiego miała okazję poznać osobiście najbliższych księdza Jerzego Popiełuszki, również nieżyjących od lat rodziców zamęczonego przez SB kapelana "Solidarności". 

"Minęło 35 lat od zabójstwa ks. Jerzego Popiełuszki, ale do dziś jego postać pozostaje żywa w mojej pamięci. Choć nigdy go osobiście nie poznałem, to zawsze był dla mnie jednym z wielkich patronów „Solidarności”. Echo jego kazań docierało również do Wrocławia, gdzie jeszcze jako młody chłopak uczestniczyłem niemal w każdej mszy za ojczyznę, które od czasu stanu wojennego były organizowane 13. dnia każdego miesiąca. Nie tylko dla mnie, ale również dla moich kolegów i przyjaciół z dolnośląskiej Solidarności i Solidarności Walczącej słowa i postawa księdza Jerzego były wzorem patriotyzmu i dodawały otuchy w trudnych latach 80. Pisaliśmy o nim w podziemnej prasie, drukowaliśmy jego kazania na taśmach magnetofonowych Grundiga słuchaliśmy jego słów"-wspomina Mateusz Morawiecki. 

Polityk podkreśla, że nie zawsze zgadzał się z ks. Jerzym Popiełuszką. Młodzi ludzie, bojowo nastawieni do opresyjnego systemu komunistycznego, chcieli po prostu zwyciężyć zło. 

"Pamiętam, że sam należąc do grupy młodzieży o gorących głowach, nie we wszystkim zgadzałem się z pełną pokory postawą księdza Popiełuszki. Kiedy on powtarzał za św. Pawłem, by zło dobrem zwyciężać, nie tylko ja, ale wielu moich kolegów z Solidarności Walczącej chcieliśmy zło po prostu zwyciężyć. Zło walką zwyciężaj, takie było nasze hasło"-czytamy na profilu szefa rządu. 

"Lekcje moralności i patriotyzmu ks. Jerzego odcisnęły niezatarty ślad w mojej duszy, a jestem przekonany, że ufundowały myślenie o Polsce całego pokolenia ludzi, którzy dojrzewali w tamtych czasach. Mieliśmy wielkie szczęście do nauczycieli, bo przecież nie tylko ks. Popiełuszko, ale także i ks. Stanisław Orzechowski, ojciec Ludwik Wiśniewski, ks. Stefan Niedzielak, ks. Stanisław Małkowski, ks. Sylwester Zych, ks. Stanisław Suchowolec i wielu innych - wszyscy oni byli dla nas promykami światła pośród mroków PRL-u."-podkreśla Morawiecki. 

Premier wspomina też śmierć i pogrzeb kapelana "Solidarności": 

"Śmierć księdza Jerzego była dla mnie ogromnym wstrząsem. Po pogrzebie, który przerodził się w wielką manifestację patriotyzmu, pozostał ogromny żal po stracie, ale i pragnienie by w jakiś sposób okazać wdzięczność i oddać hołd bohaterskiemu kapłanowi. Razem z narzeczoną, moją przyszłą żoną, zdecydowaliśmy się, że nie ma lepszej formy uczczenia pamięci ks. Jerzego niż wsparcie jego rodziny". Dalej Mateusz Morawiecki pisze, że wraz z obecną żoną od połowy lat 80. kilkakrotnie odwiedzał bliskich ks. Jerzego Popiełuszki w Okopach, małej, ubogiej wiosce na Podlasiu. Morawieccy pomagali rodzicom kapelana "Solidarności" w pracach w gospodarstwie. Jak pisze premier, wszystkie te podróże, mimo upływu trzech dekad, pamięta doskonale do dziś. 

"Z Wrocławia dojechać mogliśmy tylko do Suchowoli odległej od Okopów o 4 km. Resztę drogi trzeba było pokonać pieszo, autobusy raczej nie kursowały, o ile dobrze pamiętam. Region nie należał do urodzajnych. Piaszczyste ziemie nie dawały szans na bogate plony. Rodzina Popiełuszków żyła więc bardzo skromnie, a w domu Państwa Popiełuszków i wielu ich sąsiadów, za podłogę w niektórych izbach nadal służyło klepisko. Pamiętam, że spaliśmy z Iwoną w jednym z pokojów na karimatach. Wokół, na krzesłach, rozłożone były sutanny, stuły, pamiątki po zamordowanym ks. Jerzym. Nigdy nie zapomnę przejmującego wrażenia, że ta skromna chata z kraja to prawdziwa ostoja polskości"-czytamy we wpisie premiera Morawieckiego. Szef polskiego rządu wspomina, że z biegiem lat jego relacje z rodziną polskiego męczennika stawały się coraz bliższe. Śp. Marianna Popiełuszko, matka ks. Jerzego, odwiedzała rodzinę Morawieckich także we Wrocławiu, a obecny premier, wraz z żoną i najstarszymi dziećmi, dorosłymi dziś Olą i Jeremiaszem, odwiedził Okopy już po upadku komuny. 

"Do dziś dziękuję za dobro, które dawał ludziom. Dziękuję za Jego solidarność. Za Jego troskę o każdego człowieka. Za Jego miłość do Polski. Polski wolnej i sprawiedliwej"-podkreślił polityk, który w tym samym wpisie poświęcił wiele gorzkich słów Jerzemu Urbanowi, który w okresie, gdy zamordowano ks. Jerzego Popiełuszkę, był rzecznikiem rządu PRL i w imieniu komunistycznych władz okłamywał opinię publiczną w sprawie uprowadzenia kapłana. 

"W rocznicę śmierci ks. Jerzego Popiełuszki media obiegły materiały, w których widzimy ludzi skandujących nazwisko Jerzego Urbana i samego Urbana, nieodmiennie w dobrym humorze. Urban, kanalia stanu wojennego, człowiek, który rozpoczął kampanię nienawiści przeciwko księdzu Jerzemu, i który ordynarnie kłamał, broniąc jego morderców; człowiek, który jak nikt utożsamia diabelski nihilizm znowu znajduje poklask. Poklask dla Urbana w latach 90-tych jest miarą miałkości III i miarą akceptacji dla podłości w wolnej już Polsce. Wy, którzy – mam nadzieję – nieświadomie mu klaskacie, pomyślcie o zbrodniach komunistów, o naszych straconych szansach, o tragedii milionów ludzi. Wtedy może wasze ręce zastygną w bezruchu"-zakończył Mateusz Morawiecki. 

Komentarze

qwerty2019.10.21 14:43
Jednego pedofila mniej. I tyle w temacie
Grzegorz2019.10.22 1:48
Gwerty NIE WIDZĘ, ŻEBY BYŁO JEDNEGO PEDZIA MNIEJ ? PRZECIEŻ ŻYJESZ I PISZESZ?
Dam2019.10.21 9:21
Duda składa przed kamerami wieniec na grobie zakatowanego przez komunistów księdza Popiełuszki - ale 1,5 roku wcześniej nie pozwolił zdegradować Jaruzelskiego i Kiszczaka, wetując ustawę degradacyjną. Jak zwykle wszystko na pokaz, bo na prawdziwe działania zabrakło odwagi.
Stani2019.10.21 8:10
Co na tych zdjęciach robi młody Michnik?
Jana2019.10.21 8:36
Tam nie ma żadnego Michnika.Co on by tam robił?
Stani2019.10.21 11:35
Podobieństwo porażające
anonim2019.10.20 14:15
Właśnie Polska Bosackiego grała chorobą Szczęsnego, podłe po prostu!
anonim2019.10.20 14:10
A co do mądrości Bosackiego, niech nas Bóg strzeże przed Polską takich ludzi jak Pan!
anonim2019.10.20 14:08
Poraża brak wiedzy tych ludzi, ale wina leży po stronie tych, którzy wbrew prawdzie pisali historię na nowo. A jeżeli bezbronnych ludzi torturowała i wyrywała im uszy i języki najlepsza część komuny, według Kuczyńskiego, to strach pomyśleć co wyprawiali pozostali!
mendy, mendy nie tylko blogowe2019.10.20 14:05
Był "dzielnicowy" z radziecką muchą. Mucha smrodu nie wytrzymała. Był "PolishPatriot", "Poliamorysta", byl "Słowianin", "Sarmata" ... Jest 𝐁𝐣𝐨𝐫𝐧 𝐊𝐚𝐫𝐥𝐬𝐬𝐨𝐧 (jak długo?) - gudłaj 𝐚𝐧𝐝𝐫𝐳𝐞𝐣𝐡𝐚𝐡𝐧 - 𝐉𝐏𝐈𝐈𝐈 - 𝐨𝐟𝐢𝐜𝐞𝐫 𝐋𝐖𝐏 (co za żart? żyd-pedał "oficer"), 𝐃𝐚𝐫𝐢𝐚_𝐃𝐚𝐧𝐢𝐥𝐜𝐳𝐲𝐤, 𝐀𝐠𝐧𝐢𝐞𝐬𝐳𝐤𝐚, 𝐔𝐫𝐬𝐳𝐮𝐥𝐚 ... i dziesiątki innych "symbolicznych" pseudonimów. 𝐋𝐞𝐜𝐡 𝐊𝐞𝐥𝐥𝐞𝐫-𝐊𝐫𝐚𝐰𝐜𝐳𝐲𝐤 żyd-genetyk "słowianszczyzny" 𝐧𝐢𝐤𝐭 (tu ma racje) żyje w tzw. lala land. Jest tak przewidywalny jak spłuczka u mnie domu, jest jak goowna w dworcowych WC - niespłukiwalny. Nie brak "teologa" z PRL-u - 𝐀𝐥𝐛𝐞𝐫𝐭 extra VERGIN oil do smarowania rectum.
Zosia2019.10.20 13:12
Witam zwolenników PO i Zlew-u, czerwonej komunistycznej zarazy, lewackiej gangreny i tęczowych zboczków oraz miłośników Tuska, Urbana, Jachiry, Jandy, Stuhra, Pszoniaka ..., w których programie jest m. In. przywrócenie wysokich emerytur mordercom księdza Jerzego Popiełuszki i innych księży, w tym Suchowolca, Niedzielaka, Zycha, Palimąki, wielu opozycjonistów, w tym Przemyka, Barchańskiego, Sokolewicza, oraz ludzi niewygodnych PRL-owi i tych, którzy wiedzieli za dużo, w tym Kuklińskiego, Leppera, Petelickiego, Papały, Ziętary, Wróbla, Falzmanna, Kowalczyka, Grobelnego, Musia. Niech was szlag trafi !!! Jeszcze raz przypominamy, że granice dla was są otwarte !!!
anonim2019.10.21 7:42
Dla ciebie brunatnej faszystki zwolenniczki Hitlera i morderców z SS też są otwarte granice.
KKK2019.10.20 13:10
Prosimy wszystkich czytelników i komentatorów Frondy o ignorowanie sku-rwiela, który przeistoczył się z "dzielnicowego" na „Björn Karlsson”. Ten przygłup kasuje pinądze od PO i będzie robił hejt tak długo jak będą mu płacić ! Ten osobnik to typowy upierdliwy wsiak, psychicznie chory. Prosimy nie czytać i nie komentować jego wypocin. Prosimy go ignorawać i przechodzić do swoich komentarzy !!! Napisaliśmy już petycję do moderatora Portalu o indentyfikację jego IP numeru, odnalezienie danych personalnych i blokadę czy ewentualne ukaranie tego szczocha.
s2019.10.20 12:52
Chyba nie zapomnę ujęcia w filmie - ks. Popiełuszko w oknie z Michnikiem i Kuroniem oraz wśród tłumu - Michnik przy ks.Jerzym rozradowany z wyciągniętą do góry ręką. A po kilku latach ten sam Michnik wystawia świadectwo moralności Kiszczakowi - "człowiek honoru", i Jaruzelskiemu "odp... się od generała". Najbardziej podstępna i przewrotna osoba z Zatoki Czerwonych Świń. Człowiekiem honoru jest właśnie ks. Jerzy, a Jego Matka - świętą naszych czasów. Kogo stać by było po brutalnej masakrze swego dziecka (rodzony brat nie rozpoznałby go, gdyby nie znaki szczególne; to było męczeństwo równe św. Andrzejowi Boboli - napawa przerażeniem, że są ludzie gotowi posunąć się do takiego bestialstwa!) wyznać, że przebacza mordercom i modli się za nich. Pani Marianna Popiełuszko również powinna być w gronie świętych. Święta Matka zrodziła i wychowała świętego Syna.
anonim2019.10.21 19:27
Psychole !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
nikt2019.10.20 12:23
Przed Tą kobietą należy klęknąć a nie się Jej przyglądać . Też wywodzi się z narodowości żydowskiej . Są ŻYDZI ( w śladowych ilościach ) i .............żydzi . Jezus też był Żydem .
JS2019.10.20 12:26
Bydlaku nie łżyj!!! Jezus nie był żydem tylko Betlejemczykiem!
Zosia2019.10.20 13:15
No, a ty JS lewacki szczochu jesteś warszawiakiem ?! No nie ... debil !
AS2019.10.20 12:17
Morawiecki to właściwy człowiek na właściwym miejscu. Premier od dziecka wzrastał w atmosferze wiary i patriotyzmu, ma silny kręgosłup moralny, jest przy tym mądrym i wydaje mi się, dobrym człowiekiem. Jego wybór to strzał w 10, niech urzęduje jak najdłużej. Gdyby tacy ludzie rządzili od 89r zamiast bolków, byli byśmy w innym miejscu dzisiaj.
az2019.10.20 12:08
Mocne świadectwo,które potwierdza, że wartości BÓĢ - HONOR - OJCZYZNA są najważniejsze i wymagają nieustannej obrony i troski. Bóg zapłać!
JS2019.10.20 11:49
parszywe żydy na zdjęciach
Albert2019.10.20 11:47
Jakby pan Alfons skupił się na tym, co należało do jego obowiązków, czyli ględzenie o religii, a nie wpieprzał się z butami w politykę, toby mu włos z głowy nie spadł. Zachciało się idiocie rewolucji, to ją dostał.
vxc2019.10.20 12:25
Albert ty nie znasz Ewangelii ...ty znasz tolko dizeła leninu i stalinu i piejesz piesni nienawiści do Ewangelii ...da twoj dziadek częstował takich ludzi kulką ołowianą a ojciec i matka żyli z donoszenia na koleżanki i kolegów z pracy a teraz ty jesteś prowokator .. nie mniej miłego dnia .... twoje wpisy to potwierdzenie patologicznej psychiki ..ale zawsze jest wybór..............
trzeźwo myślący2019.10.20 12:37
Dzięki tej rewolucji masz możliwość pisania teraz tych głupstw. A św. ks. Jerzy został doceniony przez samego Boga. Dla Ciebie i podobnie myślących pewnie jest niezrozumiałe, że można świadomie, jak Jezus, iść na Krzyż, modląc się za swoich oprawców.
Albert2019.10.20 15:36
Oczywiście, że to niezrozumiałe, jest bowiem dowodem choroby psychicznej. Żadnego boga bowiem nie ma, nie było i nie będzie.
tak2019.10.20 18:04
prawdziwemu ateiście dla którego Boga nie ma nie przeszkadzają ludzie wierzący ,ani krzyże ani kościoły .... taka jest różnica miedzy tobą a ateistą
anonim2019.10.21 7:41
Oczywiście, że wierzący ludzie nie przeszkadzają ateiście. Przeszkadzać może natomiast nachalna promocja wiary katolickiej w Polsce i zmuszanie wszystkich do tego by to oglądali.
gx2019.10.21 11:20
...wiara polega na tym ze wdrażam swoje wartości katolickie w życie ...tzn kieruję się 10 przykazaniami i nauka Jezusa Chrystusa ..1 przykazanie nie będziesz miał bogów cudzych przede mną tzn że kierują się moim Bogiem a mianowicie Bóg jest prawdą sprawiedliwością miłością ..i dla prawdziwego ateisty nie jest żadna przeszkoda ....a dla ciebie nieznającego Ewangelii wiara polega że idę do kościoła i tam się modle a jak wychodzę z kościoła to już mam nie być katolikiem .
anonim2019.10.20 11:40
Glemp o Popiełuszce: Sam pchał się do swojego męczeństwa! i tyle w temacie!
Ura-Bura - syn Baby Jagi2019.10.20 13:05
Też się nie wzruszyłem. Na marginesie dodam, że na FRONDZIE wzruszyłem się tylko raz - kiedy nn komentator zareagował na mój wpis kontrargumentami - bez wyzwisk, obelg i życzenia rychłego zgonu. To było naprawdę wzruszające.
hm2019.10.20 13:54
Acha, czyli nic się nie stało, sam chciał? Oby nikomu nie przyszło do głowy że ty chcesz być tak zmasakrowany i wrzucony do Wisły ciemną nocą.
AB2019.10.20 23:36
A ty sam pchasz się do piekła. Obyś jak najszybciej tam trafił!!