Polskie służby wiedziały o talibach w Kiejkutach? - zdjęcie
23.12.14, 07:40Polskie służby wiedziały o talibach w Kiejkutach? (fot. Sxc.hu)

Polskie służby wiedziały o talibach w Kiejkutach?

2

Jeden z agentów wywiadu opisał w oświadczeniu dla "Panoramy" to, jak wyglądały relacje polsko-amerykańskie. Polacy mieli wiedzieć o tym, że w więzieniu będą trzymani ludzie Al-Kaidy, ale chcieli zabezpieczyć się przed oskarżeniami o tortury. Dlatego postanowili zawrzeć z Amerykanami umowę, w której ci zobowiązaliby się do traktowania terrorystów zgodnie z prawem międzynarodowym.

Funkcjonariusze CIA nie podpisali jednak umowy. Po tym, jak pierwsi więźniowie przybyli do Kiejkut, Polacy chcieli sprawdzić, jak są traktowani, nie zostali jednak wpuszczeni do ośrodka. Dlatego już po pół roku od uruchomienia więzienia, polska strona miała zażądać jego zamknięcia.

Zdaniem agenta, Polska dostała więcej pieniędzy od CIA, niż informowały amerykańskie media. Były to środki na "wojnę z terrorem". Trafiały do naszych służb nawet po zamknięciu tajnego więzienia w Starych Kiejkutach.

MaR/Dziennik.pl/TVP Info

Komentarze (2):

anonim2014.12.23 9:57
Czy ktokolwiek pamięta jak wszyscy umierali ze śmiechu,gdy asystent Leppera mówił,że talibowie wylądowali w Klewkach (tj.20km od Szyman)Można próbować prawdę utrupić śmiechem.Próbować.
anonim2014.12.23 15:25
@jula: A pamiętasz ze Lepper mówili ze talibowie w Klewkach kupują wąglika? A sprzedają heroinę.... I było to w 2001 roku a pierwsze samoloty CIA wylądowały ponad rok później...