Polityczne dyskusje po pogrzebie Adamowicza. Prezydent i premier w piątym rzędzie - zdjęcie
19.01.19, 19:53Zdj. Adam Guz/Kancelaria Premiera (edytowane)

Polityczne dyskusje po pogrzebie Adamowicza. Prezydent i premier w piątym rzędzie

44

W dzisiejszym pogrzebie prezydenta Pawła Adamowicza w Bazylice Mariackiej w Gdańsku, oprócz rodziny i przyjaciół tragicznie zmarłego samorządowca oraz gdańszczan chcących pożegnać włodarza, wzięli udział przedstawiciele zarówno byłych, jak i obecnych władz Polski. 

Wiele osób, które obserwowały uroczystości transmitowane we wszystkich największych stacjach telewizyjnych zwracało uwagę, że prezydent Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki zostali usadzeni w dalszych rzędach.

Część internautów ocenia, że może to nie tylko zostać odebrane jako "rażące naruszenie protokołu, ale również zdecydowanie "nie sprzyja pojednaniu i świadczy o upadku naszego życia politycznego". W ten sposób sytuację skomentował dziennikarz Hubert Biskupski, zastępca redaktora naczelnego "Super Expressu". Była dziennikarka Polsatu, Dominika Długosz odpowiedziała, że pogrzeb nie miał charakteru państwowego, tak więc nie można mówić o "protokole". 

Z kolei Marcin Makowski z "Do Rzeczy" przypomniał, że sytuacja na pogrzebie George'a H.W. Busha, przy polaryzacji politycznej nawet większej niż w naszym kraju, wyglądała zgoła inaczej, tj. wszyscy żyjący prezydenci USA mogli usiąść w jednym rzędzie. 

W trakcie ustalania szczegółów organizacji uroczystości pogrzebowych zamordowanego przez nożownika prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, władze państwowe pozostawały w stałym kontakcie z rodziną zmarłego, a także władzami Gdańska. Wielokrotnie podkreślano przy tym, że priorytetem jest uszanowanie woli najbliższych Pawła Adamowicza.

 

 

yenn/Twitter, Fronda.pl

Komentarze (44):

ala2019.01.20 12:40
po co w ogóle się wybrali? trzeba było wysłać urzędników z 5. szeregu. Żałoba narodowa - przesada. Gościa, którego przecież nawet PO się wyparła teraz nagle wynoszą na ołtarze, bo jakiś wariat (albo cyngiel mafii) go zabił... niech to się już skończy, bo odbieram to bardzo negatywnie wszystko. festiwal obłudy, hipokryzji i histerii
anonim2019.01.20 11:58
Obecność na pogrzebie jest oddaniem ostatniej posługi osobie zmarłej.Dla osób pełniących najwyższe funkcje w państwie ,obecnych na pogrzebie, nie jest zapewne ważne miejsce dla nich wyznaczone,bo nie przybyli do Bazyliki,by odbierać honory.Zastanawiać może tylko fakt,że organizatorzy wiedząc,że te Osoby będą obecne winny podjąć stosowne decyzje,ale niestety czegoś zabrakło a szkoda ,bo padło tam tyle słów o szacunku ,miłości i wspólnocie,które okazały się tylko pustosłowiem.
Edward2019.01.20 10:34
Nie było rzeczą rozsądną ogłaszać narodową żałobę. I bezzasadną. Efekt: to, co widzimy na zdjęciu.
dd2019.01.20 11:24
Zgadzam się, czy ktoś z rodziny i tzw. przyjaciół podziekował prezydentowi za żałobę narodową?
Alka2019.01.20 8:51
Jedna i druga strona podsyca dalej do niesnasek i nienawiści. Brawo Fronda i wy nazywacie się portalem katolickim? Gdzie Miłosierdzie Boże?
na pohybel!2019.01.20 9:53
Dopiero teraz sobie zdałaś sprawę, że katolicyzm to nie jest religia wesołych kucyków pony? Jak większość, także i kato zawiera pełno zwyrodniałych treści, dlatego oczekiwanie braku nienawiści ze strony katowyznawców jest bezcelowe. To jest ich powietrze, a my musimy stawiać katofanatykom stanowczy opór.
Koro2019.01.20 6:22
Bo w Polsce mamy republikę Bananową. Sądy komunistyczne i komuniści maja wpływ dzięki takim organizacjom jak okrągły stół i układ z komunistami. Zadrwiono z ludzi, z Polaków wciskając im komunistycznych agentów na ikony wolności.
zdz2019.01.20 5:37
Gdyby Kaczyński przyjechał, to dla niego, jako Naczelnika Państwa, zapewne znalazłoby się miejsce w I-szym rzędzie, zresztą gdzie indziej nie chciałby usiąść. A Premier i Prezydent wykazali się skromnością - usiedli tam, gdzie ich usadzono, wszak ostatni będą pierwszymi.
Tomek2019.01.20 2:04
Może choćby dzień bez ględzenia o Adamowiczu, Owsiakach, przekrętach...
karolina2019.01.20 1:57
Gdyby ktoś pytał naiwnie i nieświadomie skad wziął sie GORSZY SORT to właśnie ma odpowiedż na zdjęciu. przemysł pogardy i PRAWDZIWE traktowanie ludzi jako gorszy sort ma prastare korzenie i powstało dawno ,dawno temu za panowania Krula-Bula. i choć to panowanie (zanim królestwo zostało całkowicie rozkradzione)upadło(na szczęście) to nadal rozwścieczeni dawni władcy nienawidzą porządnych i uczciwych ludzi
TM2019.01.19 23:34
Ale ktoś ich wyganiał? I dlaczego mieliby siedzieć w pierwszych ławkach zamiast rodziny? Jeszcze kilka miesięcy temu, przzed wyborami, PiS oskarżał Adamowicza o przestępstwa, których nie udowodniono, a teraz nagle główne twarze partii rządzącej przychodzą na pogrzeb i jeszcze ktoś ma problem, w której ławce siedzą? Litości, to jest po prostu niesmaczne.
andrzej2019.01.19 23:12
oglądałem tych z pierwszych szeregów jak rechotali nad trumnami wyprowadzanymi z samolotu z ciałami naszych rodaków w smoleńsku,,,,,,a teraz tacy smutni ,,,,, komunista w pierwszym szeregu,,,,znaki czasu ........
karolina2019.01.20 11:53
masz rację. Trzeba się od tych "pierwszych rzędów"trzymać jak najdalej bo ten rechot jest śmiercionośny. Zrobią wszystko żeby upadlać porządnych ludzi Robią to w sejmie,na ulicy,w szkołach,w internecie i WSZĘDZIE,nawet w kościele,gdzie przyłażą się podlansować i robić smutne minki... Wysłać ich w kosmos się nie da,trzeba to wszystko dzielnie znosić i robić swoje
Dumi2019.01.19 23:08
Podczas mszy św. był jasny i wyraźny apel by wszyscy uderzyli się w pierś, by położyć kres wszelkiej nienawiści. "Jutro" zobaczymy owoce. Patrzcie i oceniajcie po owocach. Niestety, ale już dziś po pogrzebie znana postać wydała zły owoc. Zobaczymy jutro. Nie kampanie wyborcze, nie spoty, ale owoce, kochani. Po owocach ich poznacie...
Olej2019.01.19 22:50
To wszystko jest i pozostanie polityka. Mniej lub bardziej obłudna. A w polityce liczy się wyłącznie siła. Rząd i władze w państwie – władze centralne – pokazują swoją słabość, która rozzuchwala oponentów, których celem nie jest państwo lecz władza dająca dostęp do niekontrolowanego brania pieniędzy publicznych, których celem nie jest idea państwa prawa jako pryncypium obowiązujące każdego ktokolwiek miałby tę władzę przejąć i sprawować w imieniu narodu a nie wąskiej grupy oligarchiczno – partyjnej. Problemem tej władzy jest cena jaką zapłacimy za jej błędy w rozeznaniu sytuacji i myleniu pojednania dla dobra wspólnego z konformizmem i słabością. Należy zadać pytanie czy można dążyć do układania się z przeciwnikiem, którego celem jest eliminacja obecnie rządzących oraz tej grupy społeczeństwa, która ich popiera ? Na poparcie w/w tezy wystarczy przeanalizować całą stylistykę wypowiedzi polityków i ich zachowań od czasów przed smoleńskich, kiedy piętnowano tzw. moherów, a później zachowań po Smoleńsku, z zajściami z Krakowskiego Przedmieścia gdzie tzw. opozycja pokazała prawdziwe oblicze swojego szacunku dla swoich oponentów, o krzyżu i modlących się ludziach nie wspominając.
ajero2019.01.19 22:42
Organizatorzy pogrzebu nie mięli szacunku dla majestatu Rzeczpospolitej wyznaczając Panu Prezydentowi miejsce w V rzędzie. To jest małostkowe i podłe. Pan Prezydent był jaki nikt inny poruszony śmiercią Adamowicza. Skąd więc ten dyshonor? Czy nie o tym zadecydowała linia Michnika i Gazety "Aborczej"?
Laura2019.01.19 22:15
Dosyć !!!koniec tego chyba nie jesteśmy w Korei Północnej
vvv2019.01.19 21:49
te dwa smeici sa mordercami.
Ksiądz Robak2019.01.19 21:38
U Prezydenta widać w oczach przerażenie. Nie boj się synu, wszyscy jesteśmy w rekach najwyższego. Nie,,,, nie WSI a Boga Wszechmogącego wiec do dzieła prezydencie zlikwiduj kastę sadowniczą. A później pójdzie jak z płatka.
Ja tylko cytuję2019.01.19 21:34
Strzeżcie się, żebyście uczynków pobożnych nie wykonywali przed ludźmi po to, aby was widzieli; inaczej nie będziecie mieli nagrody u Ojca waszego, który jest w niebie.
anonim2019.01.22 0:57
U ojca co spalił i zniszczył Sodomę i Gomorę, a w sprawie swoich pracowników gwałcących ministrantów, patrzy w bok.
orgi2019.01.19 21:31
pierwszy rząd opanowała MAFIA z plemienia OTUA ......
Krzych Adam2019.01.19 21:28
Naruszenia protokółu, dworskiej etykiety i takich tam innych? Wyluzujcie trochę z tymi ceremoniałami. Nie chciał Kaczyński oddawać czci zmarłemu (bo czci pewnie nie odczuwał) no to przyszedł na salę sejmową już po oddawaniu czci. Miał jak jaki hipokryta udawać? A prezydent i premier podczas mszy pogrzebowej w piątym rzędzie? Skoro organizujące pogrzeb osoby usadziły bliżej p. Petru, p, Scheuring-Wielgus, czy p. Mieszkowskiego to może dlatego, że te osoby były zamordowanemu bliższe niż Duda czy Morawiecki?
Alojzy Cedzidło 2019.01.19 21:37
Fajne rozgrzeszenie . Tylko Amen i jedna striona historii WkPb za pokutę .
ajero2019.01.19 22:54
Pan Adamowicz może był bliższy tego nie wiem, pani Wielgus i panu Mieszkowskiemu, którzy bronili sztuki teatralnej " Klątwa" . Skąd więc złośliwości w kierunku głowy Państwa? To jest niegodne i bardzo przykre? Czy Pan twierdzi, że Adamowicz pochwalał tę sztukę? Jeśli tak to skąd ma Pan tę wiedzę?
qazzaq2019.01.19 21:12
dziwne, że ich tam w ogóle wpuszczono...
VM2019.01.19 21:08
To bylo podziekowanie za odmowe podpisania ustawy degradujacej bandytow, wstrzymaniu reformy sądownictwa i usuwaniu na zadanie niezależnych dziennikarzy z TVP.
Tomasz2019.01.19 20:48
A jak było na uroczystościach związanych ze 100 leciem odzyskania niepodległości. Nie przejmowali się protokołem i usadowili Tuska który reprezentował RE w 6 lub 7 rzędzie. Nie doszukujcie się sensacji tam gdzie jaj nie ma.
Anka2019.01.19 21:04
To jest zupełnie co innego. Prezydent jest pierwszym obywatelem RP, jako polska obywatelka czuje się przez "żałobników" poniżona wepchnięciem go w kąt. Tusk jest natomiast reprezentantem Niemiec w UE, który cały czas działa w interesie Niemiec.Dla Polski i jej niepodległości nie zrobił nic. A posadzenie w pierwszym rzędzie komucha i donosiciela świadczy o tym, jaka hierarchię wartości ma Gdańsk.
Urszula Lipska2019.01.19 21:17
Co ty kobieto gadasz? Jaki reprezentant Niemiec? Aleś ty głupia, głupia.
Mr.DZiik2019.01.19 22:01
To jest dokładnie to samo Natomiast jak słyszę, że "Tusk jest reprezentantem Niemiec" a Wałęsa to "komuch i donosiciel" to wiem, że ktoś nie ma argumentów tylko bielmo na oczach..
spederalizowana Europa2019.01.19 22:45
W diakektyce używanie agumentow ad personam świadczy o wyczerpaniu lub braku argumentów logicznych albo słabości intelektu dyskutanta.Wypowiedzi Ursule Leipzig i tawariść Dziki to ten drugi przypadek. Inna sprawa to że lewactwo wszelkiej maści wyspecjalizowało sie w prowadzeniu dyskusji pozamerytorycznej, gdyż doskonale wiedzą że prowadzenie dyskusji logicznej opartej o prawdziwe argumenty zawsze prowadzi do ich porażki. Jednak Ursule Leipzig i tawariść Dziki do takich speców nie należą , to zwykłe wyszczekane politruki obrażające forumowiczów.
Hail Fronda2019.01.20 11:20
A teraz proszę powoli przeczytać to, co Pan(i) napisał(a) i czy przez przypadek nie popełnił(a) Pan(i) dokładnie tego samego, co zarzuca innym.
antyprawacki bicz2019.01.19 20:44
Przekonali się gdzie ich miejsce jeden łamacz Konstytucji, drugi marionetka psychopaty z żoliborza
mstanowiec2019.01.19 20:51
"psychopata z Żoliborza" język kochających inaczej?
antyprawacki bicz2019.01.19 21:03
Twarda ocena architekta ideologii, którą zainspirował się morderca prezydenta Gdańska
Alojzy Cedzidło 2019.01.19 21:34
No , to to rozumię . Nie widział nie słyszał ale wie . A czy Pan ,,Bicz ' skonsultował se tę diagnozę z prof Niesiołowskim ?
antyprawacki bicz2019.01.21 11:20
Nie wydurniaj się Alojzy. Wszyscy słyszeli co prawacki morderca wykrzykiwał na scenie. Ty też możesz sobie ten filmik odpalić.
Alojzy Cedzidło 2019.01.19 21:22
No to juz jest sukces . Mowa nienawiści znikła ., Może ten mój ,,komplement " uda mi sie wkleić . Z góry dziękuję reCAPTCHAS -sowi Taki ,,Bicz na prawaków " zawsze warto tolerować . A to ,że głowę państwa gorzej traktują jak bylych prezydentóre , niegdyś wrogów . to co . To nie mowa nienawiści . tak se zasłużyli.
Dumi2019.01.19 22:52
No i proszę jakim "językiem miłości" się posługujesz..
Lookacz2019.01.20 6:42
Czy ktoś ma jeszcze wątpiwości ... kto podsyca nienawiść w Polsce????
CaminoCanis2019.01.20 7:41
Ze słów Chrystusa:"ostatni bądą pierwszymi, a pierwsi - ostatnimi". Niedługo wybory he, he
okmoiu2019.01.20 11:13
Ty wybiczuj sobie mózg najpierw!
anonim2019.01.21 16:47
autor takich wypowiedzxi powinien trafić do Tworek