Płacić czy nie płacić? Politycy spierają się o odszkodowania dla ofiar księży-pedofilów  - zdjęcie
06.10.13, 09:04Koloratka (fot. Wikipedia)

Płacić czy nie płacić? Politycy spierają się o odszkodowania dla ofiar księży-pedofilów

37

Rozmowa w radiowej Trójce odnosiła się do sprawy 25-latka z Kołobrzegu, który wystąpił o odszkodowanie od Kościoła katolickiego. Ofiara pedofilii domaga się 200 tys. odszkodowania od diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, parafii świętego Wojciecha i byłego proboszcza oraz przeprosin w prasie.

Jarosław Kalinowski z PSL jest przekonany, że za księdza pedofila odpowiedzialność ponosi cała instytucja. "To nie tylko indywidualna sprawa" - mówi polityk.

Mariusz Błaszczak z PiS radzi poczekać na wyrok sądu. Dodaje, że prawo powinno być równe wobec wszystkich. 

Andrzej Halicki z Platformy Obywatelskiej uważa, że w przypadku, gdy skazany ksiądz nie ma możliwości wypłaty odszkodowania, powinna go zastąpić instytucja. 

Wojciech Olejniczak z SLD nie ma w tej kwestii wątpliwości. Według niego, powinniśmy brać przykład z innych krajów, Irlandii czy Belgii, gdzie Kościół wziął na siebie zadośćuczynienie za działania swoich ludzi.

Według Andrzeja Rozenka z Ruchu Palikota, Kościół odrzucając odpowiedzialność za swoich księży, wykazuje hipokryzję. Poseł porównuje tę kwestię do sytuacji, w której znaleźli się funkcjonariusze komunistycznej Służby Bezpieczeństwa, którym ograniczono emerytury. Według Rozenka, w tamtym wypadku Kościół nic nie mówił o odpowiedzialności zbiorowej.

Z kolei Jacek Kurski z Solidarnej Polski wskazuje, że sytuacja polskiego Kościoła jest nieco inna niż na zachodzie, gdzie wypłacane są odszkodowania dla ofiar pedofilii. Tam kościoły są puste, a budżety zasobne. W Polsce jest odwrotnie i na odszkodowania składaliby się wierni, zrzucając się na tacę. Polityk ocenia, że lewica będzie chciała przy okazji spraw o pedofilię zaatakować podstawy materialne Kościoła.

Henryk Wujec z Kancelarii Prezydenta ocenia, że Kościół ostatecznie będzie odpowiadał za księży. Przypomina, że biskupi i kuria nadzorują kapłanów.

MBW/IAR/Dziennik.pl

Komentarze (37):

anonim2013.10.6 9:32
Jeśli jakiś dziennikarz zostanie skazany za pedofilię to całe środowisko dziennikarskie ma płacić odszkodowanie...
anonim2013.10.6 10:07
Gdy poseł, senator lub europoseł zgwałci (a coś mi się wydaje, że były takie precedensy), to odszkodowanie i alimenty płacił będzie Sejm lub Europarlament?
anonim2013.10.6 10:31
Przecież gazety i stacje są pozywane za wypowiedzi swoich dziennikarzy Ems :/
anonim2013.10.6 10:54
Uważam, że odpowiedzialność powinny ponosić osoby popełniające dane przestępstwo i te które ewentualnie tuszują sprawę, a nie instytucje czy firmy. Bo przecież żadna instytucja czy firma nie może brać pełnej 24 godzinnej odpowiedzialności za czyny swoich członków czy pracowników.
anonim2013.10.6 10:58
To tak jakby za przestępstwo policjanta który zabił po godzinach pracy na przykład niewinną osobę odpowiadała cała Policja. Albo gdyby jakiś idiota nie wiem wysadził w powietrze pociąg i zabił np. 300 osób, a odszkodowanie miałaby płacić firma, która go zatrudniała albo bogu duch winna instytucja do której należał, przykładowo gmina żydowska, albo Animals...
anonim2013.10.6 11:02
A najlepiej jakby odpowiedzialność finansową ponosił bank, w którym dany delikwent ma konto.
anonim2013.10.6 11:11
@CzęstochowskiPoeta Owszem szpitale (ale baardzo rzadko) odpowiadają za błędy w sztuce swoich pracowników czyli lekarzy. Ale czy szpital można pozwać skutecznie do sądu za błąd w sztuce lekarza, który ten błąd popełnił prowadząc przykładowo prywatną praktykę będąc jednocześnie pracownikiem szpitala?
anonim2013.10.6 11:15
O! mam jeszcze lepszy pomysł! Jeśli jakiś Polak popełni jakiekolwiek przestępstwo, to niech płacą odszkodowania z budżetu państwa, no w końcu ma obywatelstwo i należy do Państwa Polskiego.
anonim2013.10.6 11:38
Weźcie pod uwagę, że ksiądz, jeśli nie jest opłacanym przez państwo katechetą czy kapelanem, teoretycznie nie dostaje żadnej pensji. To z czego miałby płacić odszkodowania? Piszę "teoretycznie", bo w bogatszych parafiach parafiach księża dostają lepsze mieszkanie, lepsze jedzenie, lepszy samochód itp., czyli rzeczy, które normalnie ludzie kupują z własnych pieniędzy. Swoją drogą, może księża powinni dostawać normalne pensje, normalnie, na rynku wynajmować mieszkanie, płacić podatki, ZUS itd.?
anonim2013.10.6 11:39
@CzPoeta - to nie szpitale wypłacają, tylko zwykły, szary podatnik. A tak w ogóle to Łyżwiński ze śp. Lepperem zgwałcili tę prostytutkę, czy nie?
anonim2013.10.6 11:53
Kościół powinien a nawet i tak będzie płacił ,po przgranych sprawach w sadach. Kościół przecież płaci alimenty na dzieci księży . Dlaczego w tym alimentów na dzieci księży ks Kloch nie mówi "niech płaci sprawca " tylko płacą Kurie ?. A de facto to naiwni wierni płacą alimenty za dzieciorobów w sutannach.
anonim2013.10.6 11:56
@Kazik3 - znasz jakiegoś dziecioroba w sutannie?
anonim2013.10.6 12:05
Za co płacić??!! Lewackie zakołtunione łby ! Jeżeli tak było że ksiądz-pedofil dokonał tego haniebnego czynu- to poza obowiązkiem i terenem swej pracy .!!. A najlepiej jak to osądzi powołana do tego instytucja ,a nie wasz sąd kapturowy.Moze juz stawiacie szubienice lub cwiczycie egzekucje na strzelnicy?.
anonim2013.10.6 12:12
@aaandrzej Nie zabieraj głosu w temacie, o którym jak widać nie masz zielonego pojęcia. @Kazik3 Nie rozumiem jak kogokolwiek można nazwać "dzieciorobem". Twój tata też jest "dzieciorobem", tylko bez sutanny? @Jack Nieźle go zatkałeś :)
anonim2013.10.6 12:17
@Rosomak A coś bardziej konstruktywnego?
anonim2013.10.6 12:51
Niech każdy rozstrzyga we własnym sumieniu. Osobiście - jako należąca do Kościoła - nie czuję się odpowiedzialna za cudzą rozpustę.
anonim2013.10.6 13:01
@lucjanhenryk111 naprawdę uważasz, że Kościół powinien przyjąć standardy moralne NSDAP, KPZR i PZPR?
anonim2013.10.6 13:45
@CzęstochowskiPoeta @Wrog_Z_Papieru Za pedofilię ? Serio ? Znacie taki przypadek ? Możecie przytoczyć ? Bez względu na wykonywany zawód (powołanie) odpowiadać powinien sprawca. Oczywiście na podstawie wyroku sądowego. Dotyczy to księży, polityków, dziennikarzy, nauczycieli, aktorów, reżyserów itd.
anonim2013.10.6 13:50
@ Jack-Holborn Pytanie nie było skierowane do mnie, ale odpowiem. Znam.
anonim2013.10.6 13:50
Chodzi mi o finanse Kościoła Katolickiego i sposób wynagradzania księży diecezjalnych. To "trochę" bardziej skomplikowany temat niż raczyłeś sugerować. Przestudiuj najpierw rzetelnie problem, a potem zabieraj głos.
anonim2013.10.6 13:51
Mój wcześniejszy post był do @aandrzej :-)
anonim2013.10.6 13:58
Płacić czy nie płacić za zniszczenie czyjegoś mienia, własności, za krzywdę zawinioną? Kościół sprywatyzował odpowiedzialność swoich ludzi, którym udowodni się winę, i nakazuje odpowiedzialność indywidualną. Jednak gro złych nawyków zostaje młodym adeptom, i później już kapłanom wpajana z obyczajowością środowiska, które jest jednak dość hermetyczne. Łatwiej umyć ręce od odpowiedzialności zbiorowej chociażby środowiska sprawcy. W takich przypadkach to i o płaceniu nie ma mowy. Doskonałe odcinanie się od problemu i odpowiedzialności.
anonim2013.10.6 14:08
@Rosomak - e tam, on tak łatwo się nie poddaje. Po prostu poszedł na niedzielny obiad, a resztę dokończy potem;-) @Lorien - no dobra, tylko nie wiem jak do tego Twojego jeża podejść.
anonim2013.10.6 14:13
@Rosomak Na pewno masz rację, że nie znam się na tym na tyle, by się autorytatywnie wypowiadać. Zresztą, nigdy nie twierdziłem, że się znam. Rzucę więc jeszcze tylko ostatnią myśl - co w tym złego, by system był prosty: Kościół finansuje się z datków wiernych i wypłaca pensje swoim pracownikom, zatrudnionym w ramach umowy o pracę - w tym księżom, zakonnikom i zakonnicom, a Ci w ramach tych pensji utrzymują się, wypełniają swoje obowiązki, w tym uczą w szkołach i przedszkolach, wypełniają obowiązki kapelanów itd., płacąc przy tym podatki i składki zdrowotne. I żadne liberalne media nie mają się o co Kościoła czepiać.
anonim2013.10.6 14:16
Ja tego "jeża" jak mówisz odchorowałam w swoim sumieniu. Czułam się jakby mi ktoś wiarę z serca na żywca wyrywał. A w pierwszym odruchu to i mialam ochotę wyrwać temu księdzu -urzędnikowi ........ Zostawilam porachunki Bogu.
anonim2013.10.6 14:17
A może ja i moja Rodzinma mamy mieć zabieranena ten niezbożny cel z naszego podatku lub z naszejTacy!!????.
anonim2013.10.6 14:24
Zasadniczo zgoda, ale bądźmy konsekwentni. Odszkodowania za nauczyciela pedofila niech wypłaca ministra oświaty, a za lekarza zboczeńca szpital lub minister zdrowia. A za dziennikarza jego "medium".
anonim2013.10.6 14:31
@aaandrzej Ja też nie jestem ekspertem w dziedzinie finansów KK, ale wiem na 100%, że księża, przynajmniej ci diecezjalni płacą podatki. Jak to się mniej-więcej odbywa? Każdy proboszcz płaci ileś tam (nie wiem ile) złotych za każdego mieszkańca parafii. Właśnie mieszkańca, a nie wiernego, który daje na tacę. Innymi słowy gdy parafia ma 1500 mieszkańców na których 900 daje na tacę, 300 w ogóle nie chodzi do kościoła, a kolejnych 100 to ateiści lub ogólnie mówiąc niewierzący bądź innej wiary, to ksiądz i tak płaci za tych 1500 osób. A pensje księży pochodzą właśnie z tacy stąd różne zarobki na różnych parafiach. Jeśli chodzi o zakonników to jest trochę inaczej ponieważ ślubują oni ubóstwo, stąd nie mogą posiadać niczego poza osobistymi rzeczami, a co za tym idzie wszystko, co zarobią np. prowadząc aptekę (np. Bonifratrzy), cały zysk idzie do kasy zakonnej, która zapewnia zakonnikom i zakonnikom to czego potrzebują do życia.
anonim2013.10.6 14:32
@Lorien - zabieram się do odpowiadania na takie wpisy jak pies do jeża, bo już malowanie duchownych katolickich w kolorach pedofilii po prostu mnie nudzi i jest zwyczajnie niesmaczne.
anonim2013.10.6 15:09
@Jack_Holborn Zgadza się, skoro już sama rozmowa o tych przypadkach jest przykra, to co dopiero zajmowanie się nimi w "realu". Pozdrawiam.
anonim2013.10.6 15:30
Co 4 dni trza se oskrobać ryja (częściej mi się nie chce), a wtedy lubię włączyć sobie jakieś tam radiowe brzbąkadełko. Ostatnio co bym włączył Jedynkę - sprawa pedofilii w Kościele. Trójkę - Interpol ściga księdza za pedofilię. W geście rozpaczy włączam niby prywatną Zetkę - dalej o pedofili w Kościele katolickim z powodu niepotwierdzonych podejrzeń wobec jednego kapłana. W końcu radio zwyczajnie wyłączam, bo ileż można tę propagandę wytrzymywać? Ale też dlaczego ma istnieć przymusowy abonament zmuszający obywateli do kąpania się w tym medialnym ścieku? Tymczasem w tym tzw. europarlamencie siedzi sobie pewien jegomość, na którego samo nazwisko już mi się robi niedobrze, a który kiedyś dumnie obnosił się ze swoją pedofilią i jakoś Otwarta Rzeczpospolita lub ordynarne palikociarstwo i tym podobne wynalazki nie reagują. Może dlatego, że ten europoseł ma odpowiednie poglądy, o których palikociarnia skądś wie, że tykać ich nie wolno, nie mówiąc już o odpowiednich korzeniach, co do których tym bardziej wiadomo że są objęte immunitetem. Co wolno Żydowi, to nie tobie smrodzie...
anonim2013.10.6 15:35
@pedro65 napisał(a): [ usuńcie ten komentarz! ]Paź 6, 2013, 2:24 po południu "Zasadniczo zgoda, ale bądźmy konsekwentni. Odszkodowania za nauczyciela pedofila niech wypłaca........" A z ciebie- tatuś i mamusia!!!!????.
anonim2013.10.6 18:37
CzęstochowskiPoeta napisał(a): @Ems - całe nie, ale jest spora szansa, że medium, w którym pracował - owszem. Tak jak szpitale wypłacają odszkodowania ofiarom błędów pracujących w nich lekarzy. *** Moze i wyplacaja odszkodowania za popelnione bledy w sztuce lekarskiej - jednak nie bylo dotad precedensu, aby szpital placil zadoscuczynienie ofiarom czynu pedofilskiego lekarza, a tego rodzaju lekarskie wystepki juz mielismy.
anonim2013.10.6 18:43
Kazik3 napisał(a): "Kościół przecież płaci alimenty na dzieci księży". *** Znasz tego rodzaju przypadki? - bo z tego, co ja wiem, to ksiadz, ktoremu urodzi sie potomek jest delegowany do stanu swieckiego, gdzie ma zarobic na utrzymanie dziecka. Inaczej ma sie sprawa w Niemczech, gdzie ksiadz pobiera pensje i to dosyc wysoka, ok. 3 tys. Eu/brutto. Tutaj wiec, w wyjatkowych wypadkach, pozwala sie ksiedzu dalej pelnic swoja posluge, a na potomka lozyc alimenty. Jezeli jednak kaplan wykaze sie recydywa, nie ma zmiluj sie - jest odsylany do stanu swieckiego.
anonim2013.10.6 21:42
Czyli, rozumiem, gdy sąsiad - urzędnik zaleje mi mieszkanie, to powinnam żądać odszkodowania od instytucji, w której pracuje, a gdy jakiś kierowca - lekarz trafi w mój samochód, to powinnam domagać się odszkodowania od szpitala, w którym pracuje? No, no... niezłe perspektywy...
anonim2013.10.7 10:34
@CzęstochowskiPoeta Szpital wypłaca za błędy lekarskie, ale nie za gwałty czy kradzieże, bo to czynności nie związane z pracą szpitala. Szpital mógłby wypłacać za gwałt lub kradzież gdyby dowiedziono, że przełożeni gwałciciela (złodzieja) kazali mu dokonywać tych czynów lub nie zapobiegali im wiedząc, że są dokonywane. Jeśli instytucja, której przedstawiciel dokonał przestępstwa miałaby ponosić odpowiedzialność za te czyny, to resort oświaty lub kuratorium płaciłoby za kradzież w sklepie dokonaną przez nauczyciela, NFZ lub resort zdrowia za pobicie przechodnia na ulicy przez lekarza, a resort łączności lub Poczta Polska za gwałt dokonany przez listonosza podczas imienin u cioci z Kielc. Trochę trywializuję, ale instytucja może odpowiadać za to, na co ma wpływ lub za to, czego zaniechała, zaniedbała.
anonim2013.10.8 13:36
Złodziej pierwszy krzyczy: "Łapaj złodzieja".