Przewodniczącą związku została Joanna Pęcherska, która potwierdziała portalowi wirtulalnemedia.pl tą informację. Zaznaczyła, że większość z członków związku to wieloletni pracownicy redakcji "Faktu", który jest liderem sprzedaży wśród polskich dzienników .


"Zależy nam na utrzymaniu pozycji lidera gazet codziennych w Polsce, a naszym zdaniem będzie to możliwe tylko wtedy, gdy interesy naszych pracowników będą chronione. Przeżyliśmy w wydawnictwie i w naszej redakcji kilka redukcji zatrudnienia. Zdajemy sobie sprawę, że kolejne zwolnienia mogłyby pociągnąć za sobą obniżenie jakości gazety" - powiedziała Pęcherska.

 

Dlaczego powstał związek zawodowy w Axel Springer? Z informacji uzyskanych od pracowników firmy, w redakcji "Faktu" od czterech lat zwolnienia mają miejsce co roku; ostatnie były jesienią 2010 r. Pracownikom zmieniano też warunki umów o pracę, co skutkowało obniżką ich dotychczasowego wynagrodzenia. W październiku tego roku zwolniono też kilkanaście osób z redakcji wydawanego przez Ringier Axel Springer "Newsweeka", a pozostałym pracownikom obniżono pensje o 10 proc.


Ringier Axel Springer Polska (dawniej Axel Springer Polska) istnieje od 1994 r. i należy do grona największych wydawców prasy w Polsce. Wydaje m.in. "Fakt". Według danych Związku Kontroli Dystrybucji Prasy, średnia sprzedaż tego dziennika w okresie styczeń-wrzesień br. wyniosła prawie 400 tys. egz. W porównaniu do roku ubiegłego sprzedaż spadła jednak o prawie 10 proc. Wydawnictwo wydaje też dwa codzienne tytuły sportowe - ogólnopolski "Przegląd Sportowy" i regionalny "Sport"; tygodnik społeczno-polityczny "Newsweek Polska" oraz miesięcznik biznesowy "Forbes". Jego nakładem ukazują się również czasopisma młodzieżowe ("Popcorn", "Dziewczyna"), komputerowe (m.in. "Komputer Świat" i "Play") i motoryzacyjne (m.in. "Auto Świat"). Przedsiębiorstwo posiada także 49 proc. udziałów w spółce Infor Biznes, wydawcy "Dziennika Gazety Prawnej" i trzech serwisów internetowych - dziennik.pl, gazetaprawna.pl i forsal.pl.

 

Bardzo dobrze, że w tym gigantycznym przedsiębiorstwie powstał związek zawodowy NSZZ "Solidarność" chroniący podstawowe prawa pracownicze, które niestety w czasie kryzysu ekonomicznego są łamane jak za czasów dyktatur państwowych. Najgorsze co może przytrafić się pracownikowi to zmiana umowy o pracę na umowę o dzieło które jest dziś tak często proponowane przez pracodawców. Pracownik powoli staje się "niewolnikiem" i sługusem pazernych szefów i wydawców, którzy pragną tworzyć produkt najniższym kosztem, bez zachowania podstawowych elementów etyki biznesu. Miejmy nadzieję, że za przykładem pracowników Ringier Axel Springer pójdą inni.

 

philo/wirtualnemedia.pl