"Pierwsza praca" się opłaca? Komorowski obiecuje - zdjęcie
15.05.15, 12:28Komorowski (fot.media)

"Pierwsza praca" się opłaca? Komorowski obiecuje

12

Jeśli rządzący mówi „to gwarancja zatrudnienia dla ponad 100 tys. młodych”, to od razu mam obawy co do wiarygodności programu, gdyż tego typu frazesy przypominają reklamę proszku do prania, który gwarantuje wypranie wszystkich plam.

Jak podkreślał prezydent, program to efekt dobrej współpracy z rządem.

- Udało się zrobić dobry klimat dla rodziny, jestem przekonany, że da się stworzyć dobry start dla młodych - powiedział.

- Dziś, wspólnym wysiłkiem, wypełniamy ramy tego projektu konkretami, i to konkretami niesłychanie ważnymi, atrakcyjnymi z punktu widzenia potrzeb, szczególnie młodych ludzi – dodał jak zwykle konkretnie.

Jak zapowiada Komorowski, program "Pierwsza praca" ma wejść od 2016 r. i jest adresowany do młodych ludzi, absolwentów różnych szkół.

Według prezydenta, program pozwoli zmniejszyć bezrobocie wśród młodych ludzi.

- To jest program, który jest świetną odpowiedzią na zjawisko umów śmieciowych, jego realne zmniejszenie. Dlatego, że będzie możliwe przechodzenie z tego rodzaju umów na umowy stałe, z tytułu których zatrudnienie będzie finansowane z budżetu państwa - mówił.

Jak tłumaczył minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz, że w pierwszym roku pracodawca nie będzie ponosił żadnych kosztów.

- Dofinansowujemy przez pierwszy rok zatrudnienie w pełnym wymiarze, nie tylko w wysokości wynagrodzenia, ale również wszystkich kosztów ponoszonych przez pracodawcę związanych z opłacaniem składek. To jest ponad 2,1 tys. zł miesięcznie, ok. 26 tys. rocznie - mówił Kosiniak-Kamysz.

Młoda osoba otrzymywałaby 1,5 tys. zł.

Program "Pierwsza praca" ma być finansowany z Funduszu Pracy i środków unijnych, czytaj - z naszych podatków. Klimat dla rodziny jest tak dobry, że aż Polacy wyjeżdżają za granicę, żeby je zakładać. Aż strach się bać jeśli chodzi o  „dobry start dla młodych”.

KZ/Tvn24.pl

 

Komentarze (12):

anonim2015.05.15 12:30
Trzeba to jasno wyartykułować: jesteśmy świadkami jakiejś niemieszczącej się w głowie anomalii. Oto budowana latami opowieść o fenomenalnym sukcesie Rzeczypospolitej, który zawdzięczamy wierchuszce polityków związanych układem Okrągłego Stołu – z których większość jest dziś w PO – legła w gruzach dosłownie w parę tygodni z powodu nieprawdopodobnej eskalacji kretynizmów w wykonaniu urzędującego prezydenta. Gdyby mi ktoś powiedział kilka tygodni temu, że w czasie drugiej odsłony kampanii prezydenckiej Grzegorz Kajdanowicz z TVN24 ze sceptycyzmem w głosie będzie pytał Bronisława Komorowskiego, czy uważa, że Andrzej Duda jest politykiem radykalnym, popukałbym się w głowę. Podobnie nie uwierzyłbym, że ten dziennikarz, z uśmieszkiem z trudem maskowanym, może pytać o włączenie się w kampanię prezydencką rodziny Bronisława Komorowskiego w dniu opublikowania przez sztab Dudy spotu z jego żoną Agatą. Kto śledzi kampanię i ma przed oczami wyobraźni obie żony kandydatów, od razu mógł się zorientować, że pytanie to było – niezależnie od tego, jak bardzo wypierałby się tego Kajdanowicz – bezlitosną drwiną z wizerunku urzędującego prezydenta (tak chętnie komentującego kiedyś kaszaloty) i jego familii.
anonim2015.05.15 12:45
No, nieźle. 26 tysięcy rocznie na osobę, dla "ponad 100 tysięcy osób"... to daje, bagetela, 2.600.000.000 złotych. Dwa miliardy, sześćset milionów. A to przecież same koszty tych stu tysięcy osób, nie wspominając nic o wielkich rzeszach urzędników którzy zostaną zatrudnieni aby ten program obsłużyć. Jestem pewien że takie kwoty bez problemu da się znaleźć w naszym państwowym budżecie bez sięgania po nowe podatki tudzież pogłębiania zadłużenia (co, oczywiście, też jest podatkiem, tylko że na przyszłe pokolenia). To jest już naprawdę kosmiczny cyrk...
anonim2015.05.15 13:06
Kredyt na 30 lat z 15% odsetek???
anonim2015.05.15 14:28
Popieram pomysł pana prezydenta. Pod wszakże warunkiem, iż sfinansuje to fundacja Pro Civili.
anonim2015.05.15 14:38
I w tym przypadku kolejne dzielenie na młodych i starszych zawodowo
anonim2015.05.15 14:49
Acha, należy dodać, iż to i tak bujda na resorach, bo deficyt jest spory, a tu taka "pomoc" dla młodych, choć to i tak ochłapy. Stek kłamstw, głupot i drwin. Gospodarkę trzeba ruszyć przez możliwość zakładania firm dla każdego bez obciążeń fiskalnych i to na przynajmniej 4 lata, by można było twardo stanąć na nogi w biznesie. Konkurencja musi być w każdej branży, a państwo ma chronić uczciwych przedsiębiorców, nagradzać ich. Nie wolno tylko zakładać firm szkodzących zdrowiu ludzkiemu, moralności, niepodległości, suwerenności.
anonim2015.05.15 15:03
Kończ Waść...... chyba się zaszyję w jakimś buszu i wyjdę dopiero gdy nastanie cisza wyborcza.
anonim2015.05.15 15:03
Kończ Waść...... chyba się zaszyję w jakimś buszu i wyjdę dopiero gdy nastanie cisza wyborcza.
anonim2015.05.15 15:14
Ja wiem, że to tylko przedwyborcze obietnice gruszek na wierzbie, że po ewentualnym wygraniu wyborów, skończy się tak jak wszystkie deklaracje PO, ale.. gdyby ten projekt wdrożono, to mielibyśmy drogę prowadzącą do całkowitego rozregulowania rynku pracy.
anonim2015.05.15 15:52
Tak na prawdę wyborcy powinni brać pod uwagę otrzymany wynik pomiaru tego prezydenta - tzn. jego ruchy, które już wykonał wobec Polski, a nie to co on zamierza, obiecuje itp. Z obserwacji wynika, że po jego wyborze wszelkie luksusy jakie wam zaserwuje zniszczy połamie i wyrzuci na śmietnik i dalej się zajmie niszczeniem naszej ojczyzny, przy jednoczesnym dogadzaniu temu narodowi, któremu on w rzeczywistości służy. Co wcale nie rzutuje na to kim okaże się Duda. Duda może się okazać kolejnym trybikiem pchającym dalej ten mechanizm. Ale na Dudę i tak należy głosować, bo bUl już został wypróbowany i wiemy kto to jest.
anonim2015.05.15 20:12
Myślicie że Wojewódzki zapyta o nieślubne dziecko Bronisława Komorowskiego z posłanką PO? Wiadomość w dzisiejszej Gazecie Warszawskiej.
anonim2015.05.15 22:31
O Komorowski, o boska istoto Tyś naszym dziełem a my twoje dzieci Z dreszczem wzruszenia - niech chwały dosiężem Palikotowym gdy jakże nam świecisz Pięknym orężem! I ty się do nas uśmiechnij Venero Z tobą niech miłość i radość przybędzie Z Dwoma Słońcami ze słodkością szczerą Miej nas na względzie! Gdy wzbrały rzeki i odmęt wodziany...- Zawrócił wody Bronisław płynące - Lewy brzeg Odry (od ziomka) zalany! Ratuj nas słońce! I gdzieś od biegu od Wisły połowy Zawracać wody kijami nie będzie Ale potężnym bo palikowowym Swoim narzędziem! O Komorowski! wśród wieńców chwały Ojcze narodu - właśnie bo i oto Wśród wzgórz Olimpu wschodzisz wspaniały Boska istoto! Agamemnon Ps. A oto morał jakby z orędzia brzmią prawdy owe że Polską rządzą palikotowe słusznych rozmiarów narzędzia