Pentagon wyjaśnia obecność dużej ilości amerykańskich myśliwców w Polsce - zdjęcie
20.04.21, 10:42fot. Maso)mrboom, lic. CC BY-SA 4.0 via Wikipedia

Pentagon wyjaśnia obecność dużej ilości amerykańskich myśliwców w Polsce

9

Jak informował wczoraj szef MON Mariusz Błaszczak, do Polski przyleciało kilkadziesiąt samolotów bojowych F-15 i F-16. Trafiły one do naszego kraju w związku w ramach ćwiczenia przerzutu sił powietrznych w Europie. Dzisiaj to tej sprawy odniósł się także Pentagon.

- "To są standardowe ćwiczenia (...) To nie jest szczególna reakcja na to, co dzieje się na granicy Ukrainy z Rosją lub na Krymie. Jest to dość rutynowa operacja, robimy to stale. Obecność naszych sił w Polsce jest rotacyjna, co bardzo sobie cenimy i chwalimy. Jest to część tego programu" - powiedział podczas konferencji prasowej rzecznik Pentagonu John Kirby.

Jak zaznaczył Kirby, ilość wojsk rosyjskich w pobliżu granicy z Ukrainą jest obecnie dużow większa niż w 2014 roku, ale odmówił precyzyjnego podania ich liczby.

Rzecznik Pentagonu stwierdził też, USA „uważają to rozmieszczenie wojsk za bardzo niepokojące i wzywają Rosję do wyjaśnienia swoich zamiarów". Zwłaszcza, że wojska te są zlokalizowane w okolicach już okupowanego przez Rosję Krymu.

 

mp/pap/tysol.pl

Komentarze (9):

kapral CBA2021.04.20 20:23
Te samoloty to stare jak na walkę z bolszewikami. Potrzebne są F-117, B-2, B-52
chłopka2021.04.20 15:22
Właśnie czytałam komentarz kogoś , kto mieszka w pobliżu Białorusi . Gromadzą się w tym rejonie duże siły wojskowe NATO .
wers2021.04.21 9:55
Leki już zażyłeś , chłopku?
Aldona2021.04.20 12:42
Im więcej samolotów USA w Polsce tym Europa jest bezpieczniejsza. Teraz kacapskie łapy wyciągnięte po cudzą własność ZOSTANĄ ODCIĘTE . Z GÓRY to wiemy. Jeszcze pan Prezydent Joe Biden odwoła darowizny cudzych ziem pana Prezydenta Trumpa dla Israel i będzie sprawiedliwie .Wielki przyjaciel pana Putina pan Netanjahu MORDERCA jak go okreslił pan Prezydent Joe Biden może być w klopocie czy nie wysłać do Rosji dzielnych lotników Israel ale to już problem morderców nie nasz. Będziemy się kochać i żyć w pokoju. Po tym otwarciu na Wschód zleci się tu wielka chmara czarnych z Palestyny a Niemcy sprzedadzą na złom swój NS-2
Anonim2021.04.20 11:58
Dziękuję wyjaśnienie. Chociaż ja zostanę przy zdrowym rozsądku i powiem że jak widzę bojowe samoloty USA w ogromnej ilości nad Polską a przy granicy z Ukrainą 150 tyś ruskich to wiem że wojna się zaczyna. W przeciwieństwie do obecnej młodzieży miałem w szkolę solidną dawkę historii i wiem że jak ktoś transportuje 150 tyś wojska nad granicę oraz zajmuje całe Morze Czarne to ponosi inwestycję która musi się zwrócić zwłaszcza jeśli państwo nie ma pieniędzy w kasie a nord stream 2 nie przyniesie szybko dodatkowych środków. Wiem też że jak USA na chybcika wysyła słabsze samoloty w dużej liczbie to chce mieć możliwości związania ruskich walką na chwilę aby mieć czas na przygotowanie solidnej odpowiedzi i transport wojsk. Sorry Winnetou ale biznes jest biznes szczególnie na wojnie.
cal.502021.04.20 12:07
Skoro w szkole miałeś solidną dawkę historii i wiesz, że jak....i tak dalej, to co ty tu jeszcze robisz sowiecki trollu? Moskwa czeka na takich doradców od geopolityki jak ty, w sam raz po takich szkołach jak ty i takiej dawce "historii". Pozdrów swojego klona sowieckiego z tego forum, towarzysza oficera LWP vel rezerwa "jakiś tam rocznik".
Anonim2021.04.20 12:29
Putinowi potrzebny jest sukces zagraniczny, by uzyskać wewnętrzny. A w tym czasie Chińczycy zachodzą go od tyłu ... Nie kooperują z USA, ale to świetna okazja dla nich.
Anonim2021.04.20 13:47
Pentagon nie straszy, a uspokaja : "Kilkadziesiąt amerykańskich samolotów bojowych F-15 i F-16 w Polsce to element ćwiczeń. Nie ma nic wspólnego z sytuacją na wschodniej granicy Ukrainy - mówi rzecznik Pentagonu John Kirby."
chłopka2021.04.20 15:24
Aleś Ty naiwny .