11.07.19, 17:20(fot. benhur/arcayan/ CC0)

Papież po śmierci Lamberta: Nie budujmy takiej cywilizacji!

Po długiej agonii zmarł dzisiaj Vincent Lambert. Po wypadku w 2008 r. znajdował się w stanie wegetatywnym, jak to zdiagnozowali jego lekarze, bądź też minimalnej świadomości, jak wynika ze świadectw jego rodziców. 2 lipca zaprzestano podawania mu pożywienia i wody. Jeszcze wczoraj o modlitwę za chorych, którzy zostali porzuceni i zdani na śmierć prosił Ojciec Święty. Przypomniał on również lekarzom, że ich zadaniem jest chronić życie, a nie przerywać je.
 
Dziś Franciszek modli się już za duszę zmarłego mężczyzny.
 
- Niech Bóg Ojciec przyjmie w swe objęcia Vicenta Lamberta. Nie budujmy cywilizacji, w której eliminowane są osoby, których życie nie wydaje się nam dość godne, by dalej mogły żyć. Każde życie ma wartość, zawsze – podkreślił na Tweeterze Ojciec Święty.

Do papieskiej modlitwy przyłącza się również kard. Robert Sarah. Stwierdza on, że Vincent Lambert „zmarł jako męczennik, ofiara przerażającego szaleństwa ludzi naszych czasów”. Zapewnia on również o swym uznaniu dla rodziców zmarłego, którzy wykazali się godnością i odwagą. „Nie bójmy się, Bóg czuwa” – dodaje prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego.

Za Vincenta Lambert modlili się wczoraj wieczorem Francuzi przed kościołem Saint Suplice w Paryżu. Wysłuchali też świadectw adwokatów rodziców Vincenta, którzy do końca walczyli o jego życie. Wyrażono przy tym obawy o los tysięcy innych pacjentów, którzy znajdują się w takiej samej sytuacji.

Do modlitwy w intencji umierającego Vincenta wzywali też francuscy biskupi. Arcybiskup Paryża i biskup Toulon poprosili swych kapłanów, aby w jego intencji odprawili Mszę św. Ordynariusz Montauban stwierdził natomiast, że 42-letni pacjent jest zabijany przez bestialskie siły. Przyznał, że w całej tej sprawie chodzi o promowanie eutanazji. „Jako kapelan szpitalny widziałem różne przypadki śmierci. W tym wypadku jest to męczeństwo” – napisał bp Bernard Ginoux.

Ubolewanie z powodu tragicznej śmierci Vincenta Lamberta wyraził też nowy sekretarz i rzecznik Episkopatu Francji ks. Thierry Magnin. Jego zdaniem przypadek ten pokazuje, jak trudno usłyszeć dziś ludziom głos Kościoła, który przypomina o nienaruszalnej godności każdego ludzkiego życia.

W tej sprawie panowało zamieszanie, sugerowano, że to koniec życia

- Potrzebujemy czasu, aby się nad tym dobrze zastanowić. Przede wszystkim trzeba wyjaśnić wszystkie nieporozumienia – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Magnin.

– Wypowiadano się o tej sprawie jakby chodziło tu o koniec życia i dlatego pojawiały się pytania o uporczywą terapię, czy eutanazję. A tymczasem w tym wypadku nie mieliśmy do czynienia z końcem życia, nawet jeśli Vincent Lambert był odżywiany w sposób sztuczny za pośrednictwem sondy. Jednakże takie odżywianie nie jest środkiem nieproporcjonalnym, nie ma więc uporczywej terapii. Dlatego trzeba na spokojnie zastanowić się nad tym przypadkiem, dobrze go wyjaśnić, bez nieporozumień, zanim zaczniemy wyciągać z tego konsekwencje odnośnie końca życia i opieki nad pacjentem znajdującym się w takiej sytuacji. - dodawał

 

Krzysztof Bronk - Watykan

vaticannews.va

Komentarze

olo2019.11.6 18:05
Franciszek omyłkowo zwany PAPIEŻEM jak zwykle przewrotnie i pod publikę- niedawno odznaczył w watykanie czołową ABORCJONISTKĘ o ile dobrze pamiętam z Holandii, biskupom zaś pod pozorem roku miłosierdzia pozwolił rozgrzeszać z grzechu aborcji kobiety!!. zniósł tym samo przykazanie NIE ZABIJAJ. Franciszek to szatan w ludzkiej skórze
Maria2019.07.12 19:35
Miałam nadzieję, że papież, hierarchowie kościoła i inni obrońcy życia, głośno potępią wyrok eutanazji Vincenta, aby uratować go przed wyrokiem śmierci, na który skazał go francuski "sąd", ale wszyscy spokojnie czekali 9 dni, aż on umrze i dopiero teraz potępiają tę eutanazję.Przecież on mógł być uratowany, gdyby nie bierność ludzi dobrej woli. Pamiętajmy o tym, aby znowu się to nie zdarzyło.
lilo2019.07.11 23:03
Szkoda, że za życia Vincenta papież siedział raczej cicho, zamiast głośno wołać.
matis892019.07.11 18:11
Eutanazja, aborcja.... projekt lewakoateistów wzięty od Hitlera. Dlatego lewakoateiści wspierają przeciwko Polsce interes Niemców. Taki ich sentyment. No i od lat lewakoateiści najbardziej padają na kolana przed Głową Watykanu ze wszystkich. A to że Bergoglio (nie katolik) coś powie przeciwko aborcji, przeciwko eutanazji, to nic nie jest już w stanie oderwać lewakoateistów od padania na kolana przed Głową Watykanu. On coś powie przeciwko nim, ale oni wiedzą że on kłamie, choć to przeciwko nim i nic już nie oderwie lewakoateistów od ich Pana Głowy Watykanu :). Już obelgi od Głowy Watykanu nawet przyjmują jako ciepły deszczyk, bo to ich Pan z Watykanu :).
stahu2019.07.14 20:08
hitler niczego nie wymyślił jest tylko nieudolnym naśladowcą cała plejada od Marksa pełny tytuł jego dzieła (....Ras wyższych) eugeników Pachlera Nukermana Podwaliny filozofi są minn. z Platona ,, Błogosławieni silni oni posiądą ziemie , przeklęci słabi po trzykroć przeklęci ich losem jarzmo !,, Tak tak lewactwo ma strasznie wybiórczą pamięć o swoich korzeniach, KK to samo .