Papież otworzył Synod o synodalności. ,,Szansa na duszpasterskie nawrócenie’’ - zdjęcie
09.10.21, 14:48Fot. via: Flickr

Papież otworzył Synod o synodalności. ,,Szansa na duszpasterskie nawrócenie’’

10

„W jednym ludzie Bożym idziemy razem, aby doświadczyć Kościoła obdarowanego, który żyje darem jedności i otwiera się na głos Ducha” – powiedział Papież otwierając Synod poświęcony synodalności. Jego trzy kluczowe słowa to: komunia, uczestnictwo i misja. Franciszek zwrócił uwagę, że celebrowanie Synodu jest piękne i ważne, ale pozostanie owocne, jeśli staje się żywym wyrazem bycia Kościołem, działania nacechowanego prawdziwym uczestnictwem.

Ojciec Święty zauważył, że uczestnictwo jest wymogiem wiary otrzymanej na Chrzcie Świętym. Z niego wypływa równa godność dzieci Bożych, obdarzonych różnymi posługami i charyzmatami. Z tego powodu wszyscy są wezwani do uczestnictwa w życiu Kościoła i jego misji. Papież zaznaczył, że Synod stwarza wielką szansę duszpasterskiego nawrócenia w wymiarze misyjnym i ekumenicznym, ale niesie także pewne zagrożenia.

Pierwszym z nich jest formalizm. Synod jest drogą prawdziwego rozeznania duchowego, aby lepiej współpracować w dziele Boga w historii. Potrzeba promocji dialogu i interakcji wewnątrz ludu Bożego, należy przezwyciężyć ograniczone wizje Kościoła, szczególnie roli świeckich, odpowiedzialności eklezjalnej oraz sposobu zarządzania.

Drugim zagrożeniem dla Synodu wskazanym przez Franciszka jest intelektualizm. Mógłby on prowadzić do przekształcenia go w rodzaj grupy studyjnej, zajmującej się sobą w oderwaniu od rzeczywistości Świętego Ludu Bożego oraz konkretnego życia wspólnot rozproszonych po całym świecie.

Kolejną pokusą wskazaną przez Ojca Świętego pozostaje bezczynność, która wyraża się z stwierdzeniu: „tak było zawsze”, lepiej nic nie zmieniać. Droga Synodalna powinna być procesem w trakcie tworzenia. Należy angażować na różnych etapach i oddolnie Kościoły lokalne we wspólne dzieło, które wyznacza styl komunii i uczestnictwa.

„Przeżyjmy zatem tę sposobność spotkania, słuchania i refleksji jako czas łaski, który w radości Ewangelii pozwoli nam wykorzystać co najmniej trzy szanse. Pierwszą z nich jest dążenie, nie sporadycznie, lecz strukturalnie, do Kościoła synodalnego: miejsca otwartego, gdzie wszyscy czują się jak w domu. Synod daje nam zatem szansę stania się Kościołem słuchania: słuchania Ducha na adoracji i w modlitwie – jakże brakuje nam dzisiaj modlitwy adoracji, wielu nie tylko zagubiło zwyczaj, ale samo pojęcie, co znaczy adorować. Chodzi o słuchanie naszych braci i sióstr mówiących o nadziejach i kryzysach wiary w różnych częściach świata – podkreślił Papież. – Wreszcie, mamy szansę stać się Kościołem bliskości – powracamy ciągle do stylu Boga, stylem Boga jest bliskość, współczucie i czułość, Bóg zawsze działał w ten sposób; jeśli nie dojdziemy będziemy Kościołem bliskości, z postawami współczucia i czułości, nie będziemy Kościołem Pana. Dążymy do takiego Kościoła nie tylko słowami, ale i obecnością, poprzez którą nawiązuje się ściślejsze więzi przyjaźni ze społeczeństwem i światem: mamy być Kościołem, który nie odgradza się od życia, ale bierze na siebie kruchość i ubóstwo naszych czasów, lecząc rany i uzdrawiając zranione serca balsamem Boga.“

Ojciec Święty wyraził pragnienie, aby Synod był czasem pełnym Ducha Świętego. Potrzebujemy nowego tchnienia Boga, który uwalnia od wszelkiego zamknięcia, ożywia to, co martwe, wyzwala z kajdan i rozsiewa radość. Aby Kościół stawał się „inny”, otwarty na nowość, którą chce zaproponować mu Bóg, trzeba z większą mocą i częściej przyzywać Ducha Świętego oraz słuchać go, idąc razem ze zrozumieniem i odwagą. Na zakończenie swojego przemówienia Papież wypowiedział słowa modlitwy.

„Przyjdź, Duchu Święty. Ty, który wzbudzasz nowe języki i wkładasz w nasze usta słowa życia, zachowaj nas, abyśmy nie stawali się Kościołem-muzeum, pięknym, lecz niemym, z tak wielką przeszłością i tak małą przyszłością. Przyjdź między nas, abyśmy w doświadczeniu synodalnym nie dali się ogarnąć rozczarowaniu, nie osłabili proroctwa, nie sprowadzili wszystkiego do jałowych dyskusji – modlił się Papież. – Przyjdź, Duchu Święty miłości, otwórz nasze serca na słuchanie. Przyjdź, Duchu świętości, odnów święty Lud wierny Bogu. Przyjdź, Duchu Stworzycielu i odnów oblicze ziemi.“

Krzysztof Ołdakowski SJ – Watykan/vaticannews.va


Komentarze (10):

masło maślane2021.10.10 0:24
i cukier w cukrze. To przepis na sukces
Konrad Józef Turzyński2021.10.9 23:13
Synod o synodalności? To jak "sztuka dla sztuki".
katolik2021.10.9 19:27
dojście do władzy SSPIS PO PSL SLD w wyborach spowoduje dokonczenie masowego mordu na Polakach--dlatego chcą przedwczesnych wyborów, aby zamknąć sprawe wyszczepiania bydła w nowej zaklepanej kadencji, bo teraz przymus odebrałby im głosy !
matis892021.10.9 18:13
Pan Jezus w Orędziach Ostrzeżenie mówi o Bergoglio Fałszywym Proroku Nie Katoliku - 5 marca 2011r. ..................,,Módlcie się, módlcie się, módlcie się aby Fałszywy Prorok został zdemaskowany. Zwróćcie uwagę na jego postępowanie. Na jego przyciągający uwagę program działania. Zwróćcie uwagę na sposób w jaki Moi zagubieni wyświęceni słudzy padną mu do stóp w podziwie. A potem słuchajcie uważnie tego, co ma wam do powiedzenia. Jego pokora będzie fałszywa. Jego intencje będą szkodliwe, a miłość którą będzie promieniował, będzie miłością do siebie. Będzie uważany za innowacyjnego, dynamicznego– powiew świeżego powietrza. Chociaż pełen będzie ambicji i energii, jego moc nie będzie pochodzić od Boga, Ojca Przedwiecznego. Pochodzi ona od szatana, od złego. Wasz Boski Zbawiciel Jezus Chrystus ''
franza2021.10.9 16:14
Pewnie o tym nie wiesz, że w USA jest tzw. Polski Narodowy Kościół Katolicki. . . . NIE ma nic wspólnego katolicyzmem! Jest to sekta staruchów i staruch podobna do jehowych, tylko jeszcze gorsza bo BEZ pieniędzy. . . . .Ten "Polski Narodowy Kościół Katolicki" jest już w stanie szczątkowym, ale ma swoich kilku fanatyków. Jak każda FANATYCZNA SEKTA oni "wiedzą wszystko najlepiej". . . . Mają swoich "księży" a nawet pewnie jeszcze "biskupów" którzy otrzymali swoje "świecenia" od jakiegoś "narodowego papieża" pijaka. . . . Jest żałosna grupka kretynów i kretynek - JAK KAŻDA SEKTA! . . . . W Polsce mają swoją filę, a jakże, i chyba 1000 "parafian", na całą Polskę.
franz2021.10.9 16:14
Nasz "Radziecko-Polski Narodowy Kościół Katolicki" połączył swoje siły z tzw. "księżmi patriotami" w jedną kretyńską sektę starych zgredów, imbecyli i popłuczyn UB. Nasz "Radziecko-Polski Narodowy Kościół Katolicki" to stowarzyszenie pijaków w USA w liczbie kilkudziesięciu na żołdzie Kremla podobnie jak "księża patrioci" z kościoła pod wezwaniem NKWD-UB-SB.
leszczyna2021.10.9 16:05
Szkoda, że papież nie wymienił synodalnego zagrożenia w Niemczech, gdzie gros hierarchii kościelnej od lat tonie w herezjach i buntach.
franz2021.10.9 15:38
"Drugim zagrożeniem dla Synodu wskazanym przez Franciszka jest intelektualizm. Mógłby on prowadzić do przekształcenia go w rodzaj grupy studyjnej, zajmującej się sobą w oderwaniu od rzeczywistości Świętego Ludu Bożego oraz konkretnego życia wspólnot rozproszonych po całym świecie." Zarządzanie Kościołem przez Franciszka zostanie zapamiętane jako czasy zamętu, byle jakiego słowa, z którego nic nie wynika, programowa niedbałość o prawowierną naukę Kościoła. A przecież przez wieki Kościół (papieże, sobory, wybitni doktorowie i święci) walczyli o to, by nie zdradzić Chrystusa fałszywym, heretyckim nauczaniem. Jeśli dziś nie będziemy na ten temat rozmawiali (bo to "intelektualizm", a więc, zdaniem Franciszka, coś nagannego), to zaprzepaścimy chrześcijaństwo 2 tysięcy lat. Co pozostanie? Pseudochrześcijańska papka, ekumeniczny bełkot, kult bliżej nieokreślonych uczuć i postaw, co do reszty pogrąży Kościół. Czy Franciszek naprawdę tego chce?
Anonim2021.10.9 15:23
otworz odbyt ..pedale
Po 11 ...2021.10.9 15:10
Dziś sobota, więc czas pomyśleć o otwarciu piwnego piwa.