13.01.15, 07:50Jerzy Owsiak (fot. Reporter/archiwum)

Owsiak podpadł Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka

Helsińska Fundacja Praw Człowieka „jest zaniepokojona” tym, co wydarzyło się podczas konferencji prasowej WOŚP w ubiegłym tygodniu. Chodzi o wyrzucenie siłą ze spotkania Michała Rachonia z Telewizji Republika. Organizacja zauważa, że konferencja miała charakter otwarty i była poświęcona publicznej, masowej imprezie, co w sposób naturalny budzi zainteresowanie mediów.

HFPC zauważa, że Michał Rachoń kilkakrotnie zadał to samo pytanie, ale zamiast uzyskać na nie odpowiedź, został wyprowadzony z sali. Organizacja w specjalnym oświadczeniu podkreśla, że nie taka powinna być reakcja na zadawane pytanie. Przedstawiciele HFPC podkreślają, że zgodnie z art. 6 pkt 4 prawa prasowego nie wolno bowiem utrudniać prasie zbierania materiałów i tłumić dokonywanej przez nią krytyki.

HFPC podkreśla, że dostęp do informacji przez media stanowi element prawa do swobody wypowiedzi, co podlega prawnej ochronie, zaś przestrzeganie tego uznaje się za warunek istnienia społeczeństwa demokratycznego.

„Prawo do swobodnego przekazywania informacji przez media dotyczy w szczególności zdarzeń wzbudzających uzasadnione zainteresowanie opinii publicznej, a takim jest niewątpliwie ogólnopolska akcja WOŚP i związane z nią okoliczności. Swoboda wypowiedzi zakłada ponadto pluralizm informacyjny oraz istnienie mediów prezentujących różne światopoglądy i stanowiska. Ograniczenie dostępu do konferencji prasowej WOŚP dziennikarzowi TV Republika należy uznać za akt groźny dla swobody wypowiedzi” – czytamy w oświadczeniu HFPC.

MaR/Obserwatorium.org/Niezalezna.pl

Komentarze

anonim2015.01.13 8:33
Gdyby Jurek Owsiak urodził się kilkaset lat temu w Turcji,albo na Krymie,to miałby szansę zostać sułtanem lub chanem(nie chamem).Wszyscy poddani oddawaliby mu wtedy pokłony aż do samej ziemi,a kto by tego nie uczynił,tego zaraz by wyprowadzili w takie miejsce gdzie spadają "baśki".Oczywiście,że byłby bardzo dobroczynnym władcą i może nawet zasłużyłby na tytuł Wielkiego Ofiarnego Sułtana Pomocy.No bo skoro były nasz prezydent miał marzenia o odnowieniu linii cesarzy "Walesów",to dlaczego i to nie mogło by być możliwe ?
anonim2015.01.13 8:39
Raczej, Wielkiego Niszczyciela Dzieci.
anonim2015.01.13 8:46
Kiedy patrzę na to co robi Owsiak dla szpitali, a z drugiej strony co robi z młodzieżą na Przystanku Woodstock z jego "róbta co chceta", promowaniem hare kriszna i takich ludzi jak Czubaszek czy ks. Lemański, to przypominają mi się słowa św. Ignacego: "Najbardziej boję się tych, którzy jedną ręką budują, a drugą burzą".
anonim2015.01.13 9:14
Helsińska Fundacja Praw Człowieka dostrzegła jak widać fasadowośc tzw polskiej demokracji czyli deal-u pod nazwą III RP. Bezczelnie naturalne zachowanie Owsiaka nie wzięło się przecież z sufitu, tylko z zachowań władzy coraz swobodniej odosłaniającej pełny pogardy dla strzyżonych baranów pysk. Demokracja czy właściwie jej niektóre mechanizmy potrzebne były wyłącznie do zdobycia władzy. A teraz zaczynają coraz bardziej uwierać, tym bardziej że powoli poprzez rozwój technologii, władzy wymyka się z rąk totalna kontrola medialna. Jako przykład podać można relację z przesłuchania prezydenta Komorowskiego gdzie akredytację na transmisję dostały wyłącznie rezymowe media nie zamierzające żadnej transmisji przeprowadzać, a najwyżej później podać spreparowaną wersję. I tutaj przychdzi w sukurs przytomność umysłu dziennikarza TV Republika Rachonia (tego wyrzuconego przez Owsiaka i nazwanego przez niego żulikiem. Swoją drogą mając taki pysk jak Owsiak, nazywanie kogoś żulikiem jest dosyć dużą megalomanią) i nowoczesna technologia. Władza nie przewidziała bowiem że można zrelacjonować przesłuchanie prezydenta Komorowskiego za pomocą streaming-u do internetu obrazu z kamery zwykłego telefonu. Dodając do tego internet widać że rozwój technologii póki co przeciwstwia się możliwości całkowitego zakneblowania społeczeństw. Oczywiście póki co, bo rózni macherzy od praw typu Acta, podsłuchów telefonów, nasłuchu internetowego nie zasypują gruszek w popiele
anonim2015.01.13 9:16
Owsiak się zachowuje jak szmata
anonim2015.01.13 9:24
Dla wielu jest bohaterem i tego Terlikowski z Warzechą i inni przeciwnicy nie zmienią. Wśród dziennikarzy są dziennikarze - politycy i tanich należy olewać , jak dał przykład Kaczyński.
anonim2015.01.13 10:12
"Umiłowani, nie dowierzajcie każdemu duchowi, ale badajcie duchy, czy są z Boga, gdyż wielu fałszywych proroków pojawiło się na świecie. Po tym poznajecie Ducha Bożego: każdy duch, który uznaje, że Jezus Chrystus przyszedł w ciele, jest z Boga. Każdy zaś duch, który nie uznaje Jezusa, nie jest z Boga; i to jest duch antychrysta" (1 J 4, 1-3).Wielki filantrop, ktòry zabija dusze nieśmiertelne.
anonim2015.01.13 12:06
Max49 Tu jest co innego- Wiadomo że ta organizacja broni głównie praw transów ,gejów, lesbijek i jest to fundacja lewicowa. Na demolowanie kościołów profanacje bicie chrześcijan przez lewaków i muzułmanów przymykała oko. Teraz jak islamiści wzięli się za lewaków w ramach muliti kulti .Zmienia się retoryka lewacka szukają obrońców wystarczy poczytać GW czy lewicowych publicystów . Już nie pada słowo faszystowski RN, kato ciemnota a nawet że ruchy narodowe też mieszczą się w granicach demokracji jak nie łamią prawa co innego fanatycy islamscy. Takie pierdu pierdu miecz Allacha póki atakował chrześcijan mieścił się w ramach multi kulti i ich lewackiej demokracji .Teraz jak ich atakuje to szukają kumpli. Będzie więcej takich ukłonów lewackich wobec prawicy.
anonim2015.01.13 15:11
Synalek milicjanta metodami komunistycznymi blokuje wolności słowa i dziennikarza mającego prawne zezwolenie na udział w konferencji brutalnie traktuje. Owsik jak terrorysta isalmski się zachowuje uniemożliwiając dla rzetelnych dziennikarze dociekania czemu wyroku sądu nie wykonał i dokumentów z rozliczeń finansowych nie przedstawił.