Wczoraj Senat z trzema poprawkami przyjął nowelizację Kodeksu postępowania administracyjnego. Ustawa wróci teraz do Sejmu. Tymczasem Światowa Organizacja Restytucji Mienia Żydowskiego (WJRO) apeluje do prezydenta Andrzeja Dudy, aby ten ją zawetował.

W czerwcu Sejm przegłosował nowelizację Kodeksu postępowania administracyjnego, która ma ustabilizować stosunki własnościowe w Polsce i zapobiec dzikiej reprywatyzacji. W myśl nowych przepisów, po upływie 30 lat od wydania decyzji administracyjnej nie będzie możliwe postępowanie w celu zakwestionowania tej decyzji. Nowe przepisy wywołały sprzeciw rządu Izraela, który przekonuje, że są one wymierzone w ocalałych z Holocaustu, którym uniemożliwią odzyskanie utraconego na terenach Polski mienia.

Wczoraj nowelizację Kpa z trzema poprawkami przyjął Senat. Poprawki te zakładają m.in. umożliwienie dokończenia trwających jeszcze postępowań wszczętych po 30 latach od decyzji administracyjnej oraz wydłużenie vacatio legis ustawy do trzech miesięcy.

Decyzje Senatu skrytykował dyrektor wykonawczy World Jewish Restitution Organization (WJRO) w Nowym Jorku.

- „Polska straciła wielką szansę, aby rozwiązać ten problem i wzmocnić swoje relacje z polsko-żydowską diasporą. Mam nadzieję, że prezydent Duda podejmie wszelkie kroki, aby zapobiec temu odrzuceniu historii”

- powiedział Gideon Taylor w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.

kak/Rzeczpospolita, DoRzeczy.pl