Nowe twarze i 'wielcy przegrani'. Kogo w Sejmie już nie zobaczymy? - zdjęcie
14.10.19, 20:18Fot. MSZ, CC BY ND2

Nowe twarze i 'wielcy przegrani'. Kogo w Sejmie już nie zobaczymy?

29

Niedzielne wybory parlamentarne przyniosły sporo niespodzianek. Oprócz drugiej kadencji rządu Prawa i Sprawiedliwości, wygranej opozycji w Senacie, powrotu Lewicy do sali plenarnej Sejmu oraz wejścia do parlamentu kontrowersyjnej Konfederacji, w parlamencie zobaczymy wiele nowych twarzy. 

Klaudia Jachira, Kacper Płażyński, Piotr Adamowicz, Iwona Hartwich czy Adrian Zandberg to sejmowi debiutanci. Oprócz tego, pierwszy raz od prawie trzydziestu lat w Sejmie zobaczymy Janusza Korwin-Mikkego, pierwszy raz od kilku lat- Joannę Senyszyn. Którym- popularnym, choć nierzadko także i kontrowersyjnym- dotychczasowym posłom nie udało się wywalczyć reelekcji?

Wspominaliśmy już o porażce Stanisława Piotrowicza, który pełnił funkcję przewodniczącego sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka i w zasadzie przez całą kończącą się kadencję był obiektem ataków opozycji totalnej i sprzyjającej jej mediów. Polityk zdobył w okręgu krośnieńskim, z którego startował, 10 293 głosy. Prawo i Sprawiedliwość zdobyło w tym regionie osiem mandatów, Piotrowiczowi przypadło miejsce dziewiąte. 

Piotr Misiło, który wszedł do Sejmu z list Nowoczesnej, a kadencję zakończył w Platformie Obywatelskiej, również pożegna się z ławą poselską. Polityk startował z ostatniego miejsca w okręgu szczecińskim i zdobył tylko 1 004 głosy, co daje 14. miejsce wśród kandydatów KO w tym regionie. 

W polskim parlamencie nie zobaczymy już również toruńskiej posłanki PiS, Anny Sobeckiej. Polityk, blisko związana ze środowiskiem Radia Maryja i Telewizji Trwam, walcząca w obronie polskiej tradycji i chrześcijańskich wartości, gorąca orędowniczka zakazu zabijania nienarodzonych dzieci, zasiadała w Sejmie nieprzerwanie od 1997 r. Do uzyskania mandatu zabrakło jej niecałych dwóch tysięcy głosów - w okręgu toruńskim zajęła siódme miejsce wśród kandydatów PiS. W tym regionie partii Jarosława Kaczyńskiego udało się wprowadzić do Sejmu pięciu posłów. 

Wyborcy pokazali czerwoną kartkę również Jerzemu Meysztowiczowi z Nowoczesnej.  Kontrowersyjny parlamentarzysta zdobył 8 253 wyborców, a zatem- ósme miejsce wśród kandydatów Koalicji Obywatelskiej w okręgu krakowskim. W regionie Meysztowicza do KO wprowadziła do Sejmu czworo posłów. 

Mandatu nie zdobył również poseł Piotr Liroy-Marzec. W swoim rodzinnym mieście-Kielcach polityk i raper zdobył niespełna 8 tys. głosów, a jego komitet wyborczy- Skuteczni Piotra Liroya-Marca w skali kraju zdobył 0,1 proc. głosów. Losy byłego posła Kukiz'15 podzielił, również wywodzący się z tego ugrupowania Marek Jakubiak. Przedsiębiorca, który w niedzielnych wyborach próbował swoich sił na listach koalicji Bezpartyjnych i Samorządowców. Jakubiak zdobył w Krakowie 3 501 głosów, a cały komitet-0,79 proc. w skali kraju. 

W Sejmie przez najbliższe cztery lata nie zobaczymy już ministra Piotra Naimskiego, który o mandat poselski ubiegał się w Warszawie, z ramienia PiS. Polityk zdobył niecałe sześć tysięcy głosów, co daje siódme miejsce wśród kandydatów PiS. Ugrupowanie zdobyło w stolicy sześć mandatów. Los partyjnego kolegi dzieli Krzysztof Czabański. Przewodniczący Rady Mediów Narodowych ubiegał się o mandat poselski z list PiS w Toruniu. Pomimo drugiego miejsca na liście zajął dopiero ósmą pozycję wśród kandydatów swojego ugrupowania w okręgu toruńskim. W parlamencie nie zobaczymy także posłanki PiS, Bernadetty Krynickiej, która zajęła 9. miejsce w okręgu białostockim. PiS wprowadziło do Sejmu ośmiu parlamentarzystów z Białegostoku. 

Z Sejmem pożegna się poseł Zbigniew Gryglas, który zdobył 3 897 głosów pozwoliło i 10. miejsce wśród kandydatów na warszawskiej liście. 

Mirosław Pampuch startował z trzeciego miejsca na olsztyńskiej liście KO. Poseł, który zasiadał w sejmowej komisji ds. VAT, zdobył 4 447 głosów, co nie wystarczyło do zdobycia mandatu.

Niecałe 7 tys. głosów zdobył Tomasz Cimoszewicz, który startował z ostatniego miejsca list KO w Białymstoku. Cimoszewicz tym samym również nie zdobył mandatu. Wyborcy pokazali czerwoną kartkę także byłemu piłkarzowi, Tomaszowi Koseckiemu, który zasiadał w sejmowych ławach nieprzerwanie od roku 2005, z ramienia Platformy Obywatelskiej. Warszawski kandydat KO zdobył,  3 811 głosów, co nie wystarczyło do uzyskania mandatu. 

yenn/Onet.pl, Fronda.pl

Komentarze (29):

JPIII2019.10.15 14:31
Sobecka, Kałużny, Pitucha to znakomici kandydaci do Radia Ma Ryja. Chyba hooj Rydzyk ich zatrudni z poselskimi dietami.
Olej2019.10.15 12:24
W Sejmie będzie teraz czuć siarką ! Seny szynka z sierścią pomiędzy ślipiami, i cały kawałek czarciego tortu ciarzasto będącego rozpocznie ,,walkę o kulturę'' i świadomość klasową. egzemplifikacja ,,narodziu'' którego Polska zaczyna się w gębie a kończy w końcowym odcinku jelita grubego. Narodziu którego umyślność ma konstrukcję bytu określającego świadomość, w ten sam sposób jaki uczynił niejaką Jachryję posłanką.
donek2019.10.15 11:41
#@Teraz bedzie skowyt z POwodu braku korytek... Już się żrą i wygryzają ... jaki piękny widok... A donku biały kłoń zaginął... trza się składać na nowego... oj ,oj oj ale się dzieje.... Znowu płaczą złodzieje... za kratkami wygrało pełooooo ...
Michal2019.10.15 11:36
W Lublinie cieszymy się bo nie wszedł kościółkowy Tomasz Pitucha, który ma gębę jak sprzęgło od Autosana. Musi mieć teraz niezłego kaca bo wszędzie straszył swoją paskudną gębą.
oszołomo z radia maryja2019.10.15 10:56
następuje zmiana pokoleniowa. Sobecką zastąpił p. Kałużny z Solidarnej Polski, Gembicka zastąpiła p. Czabańskiego, nie ma tez posła Piotrowicza, też ktoś młody go wygryzł, nie wszedł też ponad 80cioletni poseł Smirnow z okręgu podwarszawskiego. jego i zmarłego posła szyszkę zastąpili p Chorosińska oraz D Olszewski i tak w zasadzie w kazdym okręgu ktoś młody wygryzł kogoś starszego..
AB2019.10.15 10:37
Najbardziej mi szkoda Gryglasa. Naimski jest mało znany, więc się nie dostał, ale mam nadzieję, że ministrem będzie. To świetny człowiek. Ale wielka moja radość, że nie dostał się Pampuch i Meysztowicz!!! To, co wygadywali w TV było po prostu obrzydliwe, cały czas napastliwe kłamstwa. Dobrze też , że syn cimoszewicza i Misiło pożegnali się z sejmem.
Urszula2019.10.15 11:30
Piotr Naimski może nie jest znany młodemu pokoleniu, ale starsi pamiętają go jako działacza opozycyjnego i wieloletniego współpracownika Kaczyńskich. Kiedyś bardziej się udzielał, teraz, będąc członkiem rządu, był niewidoczny.
T.2019.10.15 10:28
Klaudia Jachira - Warszawa znów nie zawiodła :D, są już tak nowocześni że następnym prezydentem stolicy, będzie genderowy transpłciowy azjatycki czarny rudy transwestyta wyznający religię 7 krzaków który wszedł w związek partnerski z duchem psa swojej zmarłej prababki i zaadoptował kamień. Warszawa to stan umysłu.
PePe2019.10.15 11:57
Lemingoza okazała się karna zwarta i gotowa. Frekwencja w W-wie ponad 75%, szacun. I na ch... się to zdało. A Jachirę wybrała głównie zagranica. Tam takie coś mieści się już w granicach normy. U nas na szczęście nie i jeszcze długo nie.
Prorok2019.10.15 7:23
Roman Kosecki znany molestant sejmowy.
PePe2019.10.15 12:01
Jak to ładnie ujęto w artykule "zasiadał" w Sejmie. Na szczęście samo "zasiadanie" nie wystarczy na ponowny wybór. A sukcesy piłkarskie poszły w zapomnienie, głosują już tacy których na świecie nie było kiedy grał.
Polak Ateista Dumny Gej2019.10.14 22:27
Patryk Janczewski z lewicy (wiosna) to będzie największe ciacho nadchodzącej kadencji Sejmu❤️
Polak Ateista Dumny Gej2019.10.15 10:29
Aaż mi ślinka cieknie na sama myśl o wylizaniu jego jędrnego odbytu publicznie na ulicy! LGBT!!
Polak Ateista Dumny Gej2019.10.15 11:07
Nie wiem homofobku być może odbyt twojej lafiryndy jest jędrny, jednak u facetów jędrne mogą być tylko pośladki. I to prawda, że tyłeczek Janczewskiego jest niezwykle apetyczny, jak zresztą cały On jest ciastkiem :)
Polak Ateista Dumny Gej2019.10.15 11:59
Jest bardzo jędrny, jak mu pchałem swoja tęczową maczugę 5cm to aż mój pies mnie wydymał jeszcze. Tylko LGBT!! homofoby do gazu!
RadiomaryjneDewotyParlamentarneDoBanasia2019.10.14 22:23
Tłusta dewota Sobecka i obrzydliwy komuch Piotrowicz to pieszczochy Rydzyka. Zakonny magnat będzie grubo wpieniony na Breżniewa z Żoliborza za to uszczuplenie sfory swoich wiernych pudli parlamentarnych. Sobecka nada się na stróżówkę w kamienicy sutenera Banasia. Może wydawać klucze do pokojów na godzinki, sprzedawać prezerwatywy i lubrykanty do analu. Własnej produkcji - z topionych gromnic, mieszanych z olejem świętym rzepakowym i łojem z kołtuna. A Piotrowicz może być w burdelu Banasia za złotą rączkę. Łóżka zarwane reperować. Cerować pościel podziurawioną. Wyciągać łoniaki ze szpar w panelach. Wymieniać czerwone żarówki i baterie w dildo.
Maximo2019.10.14 22:51
Cóż za inelekt i kultura jak u Neumana a jakie słownictwo, no.no.no i zdania złożone toto potrafi sklecić ,pełny szacun
Urszula2019.10.15 11:22
Nooo, a ty pisać nie potrafisz, interpunkcja u ciebie leży. Przyganiał kocioł garnkowi.
stan2019.10.14 23:40
A na co nada się Jachira? Czy ktoś zna kompetencje poza tymi, którymi popisywała się? To straszny obciach, wstyd dla PO.
donek2019.10.15 11:27
#@chuda rodzina sowów z krakowa w tym ks sowa prezes przy winku u Sowy . To właśnie elita i pieszczochy poko i postkomuny... Ale to sie konczy i se ne wrati... dlatego taki skowyt przegranych i brak koryta...
hahaha2019.10.15 14:30
Kurna ale się uśmiałem. Jak na 12 latka masz inwencję.
Maximo2019.10.14 22:01
Klaudia Jachira? ,Iwona Hartwich? ,Joanna Senyszyn?..... panie Boże widzisz i nie grzmisz co za obciach .
Arczibald2019.10.15 13:44
Spokojnie może ci głupcy właśnie przyczynią się do obnażenia głupoty partii z których się wywodzą.Także trzeba spojrzeć z tego punktu widzenia.
Jahu2019.10.14 21:31
Naimskiego szkoda bo to nie głupi facet i robił dobrą robotę.
JONASIK2019.10.14 21:00
Sejm bez Anny Sobeckiej??? To żart? To jak KK bez Jezusa, totalnie bez sensuuuuuuuu.....
AB2019.10.15 10:41
Na pocieszenie masz Jachirę. To twoje klimaty i twoja bańka. A swoje brudne łapy zabierz od Kościoła; nie Twoja sprawa!!!
Michal2019.10.15 11:30
Lepiej niech Kościół zabierze swoje brudne łapy od życia ludzi którzy nie są jego członkami. Przynajmniej molestowanie dzieci dotyczy tylko dzieci z rodzin katolickich.
anonim2019.10.15 12:00
AB Dymalbys Jachire czy Sobecka?
Michal2019.10.15 11:42
Miałem kiedyś straszny sen. Śniła mi się Sobecka z obnażonym kroczem. Miała dredy z włosów łonowych, w których zamieszkiwało wiele gatunków pajęczaków. Masturbowała się gromnicą, była to forma pokuty za młodzież nieuczęszczającą na lekcje religii. To był straszny sen.