Nieoficjalnie: Ustawa medialna już jutro w Sejmie - zdjęcie
10.08.21, 16:34Fot. Wikipedia

Nieoficjalnie: Ustawa medialna już jutro w Sejmie

6

Polska Agencja Prasowa, powołując się na źródła w PiS, informuje nieoficjalnie, że już jutro Sejm ma zająć się proponowaną przez posłów PiS nowelizacją ustawy medialnej.

Taką decyzję podjęto w czasie dzisiejszego posiedzenia Prezydium Komitetu Politycznego PiS.

Proponowana przez posłów PiS nowelizacja ustawy medialnej przewiduje, że podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego mogłyby kontrolować najwyżej 49 proc. udziałów w polskich mediach. W obliczu wojny informacyjnej nowe przepisy mają strzec rynku medialnego przed ingerencją wrogich państw, jak choćby Rosji.

Projekt pojawił się w momencie nasilania się kontrowersji związanych z przedłużeniem koncesji dla TVN24, która wygasza już we wrześniu. Opozycja odebrała go jako atak na należącą do amerykańskiego nadawcy stację. Z proponowanym brzmieniem nowelizacji nie zgadza się też Porozumienie Jarosława Gowina, które chciało, aby ograniczenia nie dotyczyły krajów OECD, a więc również Stanów Zjednoczonych.

kak/PAP

Komentarze (6):

Filip2021.08.11 10:20
Prof. Tomasz Siemiątkowski: członkom KRRiT za nieprzyznanie koncesji TVN24 grozi Trybunał Stanu i odpowiedzialność karna Lex TVN to nonsens. Przepisy chroniące nas przed gospodarczym atakiem ze strony Chin czy Rosji obowiązują od 2015 r.! Cóż, premier Morawiecki był wtedy prezesem banku, a nie posłem. Wygląda na to, że ta informacja mu umknęła – mówi w rozmowie z Stosowna ustawa obowiązuje od dawna, a premier Morawiecki może mieć z nią tylko jeden problem: nie da się jej wykorzystać przeciwko naszym sojusznikom z Ameryki - mówi prof. Tomasz Siemiątkowski Jeśli premier wiedział o tych przepisach, to być może świadomie je zignorował i postanowił dalej wprowadzać opinię publiczną w błąd Członkowie KRRiT łamią prawo w sposób niespotykany od 1989 r. Uporczywie. Rysuje się przed nimi za to odpowiedzialność karna i konstytucyjna - przewiduje kierownik Katedry Prawa Gospodarczego SGH Zdaniem prof. Siemiątkowskiego, stacja TVN24 w przyszłości będzie mogła legalnie nadawać, nawet jeśli nie otrzyma koncesji
Filip2021.08.11 9:52
Lex TVN to nonsens. Przepisy chroniące nas przed gospodarczym atakiem ze strony Chin czy Rosji obowiązują od 2015 r.! Cóż, premier Morawiecki był wtedy prezesem banku, a nie posłem. Wygląda na to, że ta informacja mu umknęła – mówi w rozmowie z Onetem prof. Tomasz Siemiątkowski.
AAAtomek2021.08.10 18:53
Czyli cypryjska spółka kierowana przez oficerów FSB może mieć 100% udziałów w polskich mediach? A amerykańskie Discovery już nie? :Paradne!
JJ2021.08.10 18:30
A dziś wywalają Gowina? Ciekawe rzeczy się dzieją, będzie co oglądać.
Filip2021.08.10 17:20
Mateusz Morawiecki był doradcą Donalda Tuska i firmował swoim nazwiskiem wszystkie jego decyzje, która potem sam krytykował. Ma kłamstwa powiedziane publicznie, dwukrotnie potwierdzone sądownie. Został Premierem dlatego, że tak samo jak Andrzej Duda wykonuje wszystkie polecenia Jarosława Kaczyńskiego. Ustawa ta ma dotyczyć tylko TVN-u, tak więc jest przeciwko tej stacji telewizyjnej. Tylko ktoś wyjątkowo mało inteligentny może uwierzyć w to kolejne kłamstwo Mateusza Morawieckiego, że ustawa nie jest skierowana przeciwko komukolwiek. Ponieważ w ostatnich sondażach PiS ma tylko 29% poparcia, a więc w przypadku wyborów straci władzę, Jarosław Kaczyński znalazł sposób na zwiększenie notowań swojej partii. Przejęcie lub zlikwidowanie TVN-u miałoby zablokować wyborcom dostęp do niekorzystnych dla rządzących informacji. Rzetelna prawda dostępna m. in. w TVN-ie dotycząca obecnych rządów, mogłaby spowodować zmiecenie Zjednoczonej Prawicy ze sceny politycznej. Jednak przejęcie lub likwidacja TVN-u, który należy do amerykańskiego koncernu Discovery, znacznie pogorszy nasze stosunki ze Stanami Zjednoczonymi. Dla interesu swojej partii i dla utrzymania władzy Jarosław Kaczyński gotów jest poświęcić interesy narodowe naszego kraju tj. racji stanu. TVP całodobowo przekazuje przekłamane i zmanipulowane informacje i oczernia opozycję, Jarosław Kaczyński chce aby wszystkie media działały w ten sposób.
Anonim2021.08.10 17:15
juz jutro PiS zacznie klekac przed konfederacja, moze nawet Braun nie wyleci za brak maski