Niemiecka prasa: TSUE sam sobie przyznał prawa bez zgody krajów UE. Nie ma tego w traktatach - zdjęcie
26.10.21, 12:38fot. flickr.com

Niemiecka prasa: TSUE sam sobie przyznał prawa bez zgody krajów UE. Nie ma tego w traktatach

39

- Polski rząd sprzeciwia się zbyt natarczywemu prawu UE, choć ich motywacja nie jest zbyt sympatyczna (…) prawicowy, populistyczny rząd słusznie nie cieszy się w naszym kraju zbytnią sympatią (…) Polski – której mizoginistyczny, homofobiczny i ksenofobiczny rząd bynajmniej nie zasługuje na współczucie – pisze na łamach Die Zeit Alan Posener.

Pomimo wyraźnej niechęci autora do Polski, można tam znaleźć kilka interesujących wątków.

Odnosząc się do możliwości odwołania niemieckiej Ustawy Zasadniczej pisze, że niemiecka konstytucja mówi o tym w art. 79: „Postanowienia Ustawy Zasadniczej mogą być zmieniane lub uchylone tylko ustawami, które otrzymały dwie trzecie głosów w Bundestagu i Bundesracie. Jednak niektórych części Ustawy Zasadniczej nie można w ogóle zmienić: dotyczy to na przykład praw człowieka, federalnej struktury republiki, podporządkowania polityki i administracji prawu, demokracji oraz podziałowi władzy, a także obywatelskie prawo do oporu. I tak jest dobrze” – pisze.

Z kolei z ostatniego przemówienia szefowej KE Ursuli von der Leyen wynika, że „prawo unijne ma pierwszeństwo przed prawem krajowym, łącznie z zapisami konstytucyjnymi”. Komisja Europejska natomiast to organu niewybieralny pełniącego funkcję rządu Unii Europejskiej.

Łącznie z zapisami konstytucyjnymi? Doprawdy? - pyta niemiecki publicysta. Dodaje też, że w Polsce Trybunał Konstytucyjny „sprecyzował swoje zastrzeżenia wobec prymatu prawa unijnego”.

- „poprzez wykładnię prawa unijnego dokonywaną przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości” osiąga „nowy poziom integracji”, gdzie instytucje UE przekraczają uprawnienia przyznane im przez Polskę, a Konstytucja RP przestała być nadrzędnym prawem Polski, zaś Polska nie funkcjonuje już jako „suwerenne i demokratyczne państwo”, to postanowienia Traktatu Lizbońskiego, w którym zapisano zasadę „coraz ściślejszej unii”, są niezgodne z polską konstytucją. Federalny Trybunał Konstytucyjny – podobnie jak większość obywateli niemieckich – przypuszczalnie nie widziałby tego inaczej – czytamy dalej w tekście Posenera.

- Polskie orzeczenie jest jednoznacznie skierowane przeciwko budowaniu integracji europejskiej poprzez orzeczenia sądów . Innymi słowy, przez sędziów nie wybieranych, lecz oddelegowanych przez poszczególne rządy, nie zaś z woli obywateli Europy. A Polacy odnieśli się tu tylko do »błędu tkackiego« Unii, na co w 2007 roku zwrócił już uwagę były prezydent federalny Roman Herzog a także dyrektor Centrum Polityki Europejskiej Lüder Gerken – czytamy.

Niektórzy autorzy zwracają także uwagę, że Europejski Trybunał Sprawiedliwości (TSUE) prezentuje „systematyczną tendencję do orzekania na korzyść jurysdykcji UE, ilekroć znajdzie się ku temu sposobność”.

Posener dalej pisze, że w statusie prawa europejskiego na EUR-Lex, który jest oficjalnym portalem UE w zakresie prawa i porządku czytamy, że: „Zasada pierwszeństwa prawa UE ewoluowała z biegiem czasu na podstawie tzw. »case law« czyli orzecznictwa sędziów TSUE i nie jest zakorzeniona w traktatach UE".

- Innymi słowy: TSUE sam się umocował, a rządy państw UE na to zezwoliły, gdyż było to praktyczne z punktu widzenia funkcjonowania Unii. Tymczasem »EUR-Lex« stwierdza jedynie, że ​​„prymat prawa UE ma zastosowanie tylko w tym zakresie, w jakim kraje UE scedowały swoją suwerenność na rzecz UE – w obszarach takich jak rynek wewnętrzny, środowisko, transport itp. Nie dotyczy to jednak obszarów takich jak polityka socjalna czy podatkowa.” - konkluduje Posener.

Niemiecki publicysta nie zmierza jednak – co raczej nie dziwi - do postulatu cofania prób zawłaszczania suwerenności państw członkowskich przez instytucje europejskie. Jest dokładnie odwrotnie - uważa, że w czasie rządów Merkel proces integracji został dopiero częściowo zrealizowany i postuluje dalsze działania zmierzające w tym kierunku, co określa nawet jako "proces konstytucyjny", który miałby był przyjęty w postaci "konstytucji europejskiej", ażeby ostatecznie rozstrzygnąć dywagacje i wątpliwości dotyczące „prawa europejskiego”, czego skutkiem miałaby być jeszcze ściślejsza integracja.

 

mp/zeit.de/tysol.pl

Komentarze (39):

ali2021.10.27 10:04
nazista z ,,rasy panów'' wypowiada się o Polskim rządzie używając durnych określeń , których sam nie rozumie .
No proszę!2021.10.27 9:27
Nawet hitlerowcy od gebelsa widzą, że ich kłamstwa są szybko odkrywane.
alte votze ..schlampe2021.10.27 2:52
Piękna będzie Polska cała, bez pedałów i Rafała, bez Donalda wermachcika , TVN-u i Michnika , bez niemieckich POmatołów co zlizują z obcych ...
ali2021.10.27 0:23
każdy sędzia w Polsce - niedorajdy orzeka wyrok w imieniu Rzeczpospolitej i tylko imbecyl twierdzi że w imieniu TSUE
Filip2021.10.26 21:46
Trybunał mgr Julii Przyłębskiej dokonał deliktu konstytucyjnego wydając wyrok w sprawie relacji prawa krajowego do unijnego, gdyż nie ma uprawnień do badania kompetencji TSUE. Ponadto wyrok ten został wydany przy udziale osób nie uprawnionych czyli tzw. dublerów. TSUE ma prawo wymagać przestrzegania określonych w Konstytucji RP trójpodziału władzy i niezawisłości sądów. Pomiędzy Konstytucją RP i prawem unijnym nie ma rozbieżności. Wyrok ten jednak jest zapowiedzią nie przestrzegania wyroków TSUE w przyszłości, co w konsekwencji musi doprowadzić do polexitu.
***2021.10.26 21:58
...a idź ty....do budy z takimi "poradami"....też się mecenas odezwał.
ada2021.10.26 19:47
"mizoginistyczny, homofobiczny i ksenofobiczny " - co oni wiedzą o Polsce?
niewierzący ateusz2021.10.26 19:41
doczytałem do " mizoginistyczny, homofobiczny i ksenofobiczny " i zacząłem się śmiać :)
Japa2021.10.26 19:08
Tak se myślę ,że my tu śmichy chichy . a sprawa poważna ,prawie" być albo nie być." Widać to i w powyższym artykule. Niemiaszek pisze po wałęsowsku " taka , tak a nawet nie ", "Macie Polacy rację ale gówno z tego." Takimi doskonałymi przykladami na to ,że ci z zachodu i ci ze wschodu maja te same zamiary . I to nie od dziś ,Ekologia , czyste powietrze (tylko u nas ) likwidacja pieców Tylko gaz , prąd , Baterie na dachach ,miały doprowadzić do raju To był pierwszy etap. I drogi . Kastrowanie . Turów natychmiast zamknąć . Ani słowa co z ludzmi i konsekwencjami takiego natychmiastowego zamknięcia . . A z boku budują Nord Streem . Sutki wiadome .O zamiarach budowy elektrowni atomowych nie wspomnę , Nie znam się na tym No i ta granica białoruska . Niby inna sprawa . Była by inna gdyby nie fakt ,że jest to granica Unii Europejskiej . A Berli..... o przepraszam ...co na to Bruksela ? Ano chwalą Polaków za obronę . Obronę w której praktycznie nic im nie wolno , oprócz obcierania oplutych przez Putina i Łukaszenkę twarzy . Cwane to działanie Putina W razie jaj na granicy , Bruksela powie -"to nie m y to Polacy . Nie dałoby się wkręcić Berl .. znów przepraszam , Brukseli w przypadku obrony granicy przez siły międzynarodowe .No to tyle , bo sprawa osobna to pomoc Niemiaszkom przez naszych totalnych
Anonim2021.10.26 17:36
Tak jak wojsko Izraelskie okrążyło kilkakrotnie mury Jerycha,za pomocą Bożą mury obronne się rozpadły tak nasza manifestacja Solidarności też przechodziła kilkakrotnie na około parlamentuUE już niechybnie mury runą i już niedługo UE się rozpadnie.A całe to tałatajstwo które chce wprowadzić społeczeństwa w grzech Sodomy i Gomory zostanie zniszczone przez sądy Boże,nikt się nie ostoi.To tylko kwestia czasu.
Robiliśmy takie doświadczenia.2021.10.27 2:03
Był pomysł. Był zamożny sponsor. Nie było klauzuli tajności ani poufności. Czemu nie? Gdy dobierzesz częstotliwości rezonansowe infradźwięków budowli co było wtedy (obliczenia na kalkulatorach - zaawansowanych ale zawsze) bardzo czaso- i pracaochłonne po ich włączeniu dowolna (nie całkiem) budowla rozpada się jak domek z kart. Teraz niektórzy mają po domach własne klastry.
Anonim2021.10.26 17:06
Gdyby zapytac pisiorow to wiekszosc chcialaby zakazu aborcji w calej UE, Wtedy TSUE bylby dobry i nie lamalby traktatow.
Saki Faki2021.10.26 19:40
A mojego pisiorka chcesz w dupcie czy possać? Widze jesteś najarany.
Anonim2021.10.26 16:39
Mój pradziadek mówił że za austro-węgier było najlepiej, bo Polacy są zbyt głupi żeby sami sobą rządzić.
Anonim2021.10.26 17:29
Nie kłam. Ty nie miałeś pradziadka
MLODY2021.10.26 18:39
zostales icek po przejsciu armi czerwonej
2 anonim2021.10.26 20:10
masz niestety rację, żadne minusy tego nie zmienią
hista2021.10.26 16:39
To tak samo jak w Polsce feudalnej. Szlachcic nie liczył się z chłopami, rządził się swoimi prawami. Czyżby UE cofała sie do feudalizmu? A tak na poważnie to PE, KE i TSUE mają prawo uderzyć poniżej pasa za obiecane fundusze. Myślono że biedniejsza Polska skundli się na obiecane fundusze i przyjmie ten cios. Mamy mądrych polityków w rządzie.
Anonim2021.10.26 16:41
Wymień jednego.
tm2021.10.26 18:08
Ja wymienię: Kaczyński J.
Sanitariusz Pogotowia Tworki2021.10.26 19:42
I Kononowicz.
tm2021.10.26 19:54
I jeszcze troszeczkę, jeszcze raz... . Na pewno sanitariusz-może pacjent?
Nawet hitlerowska propaganda2021.10.26 15:44
...uczniów Gebelsa zaczyna się sypać. Zabrało im tydzień, by zrozumieć, że wszyscy widzą ich szwabskie oszustwa.
Skrzypek na dachu2021.10.26 15:42
Ten Pan Alan Posener to napewno z naszych Posenerow , ale pomimo jego staran , Rzad PiS nie moze sie poddac wobec napisanego ad hoc , niczym wyssane z palca prawa Unijnego . Czy naprawde nikt juz nie pamieta ze Anglicy zrobili referendum w sprawie Brexit wlasnie dlatego , ze to Unia naruszala zasady subsydiarijnosci bo to nie wolno dofinansowywac wydatki Greckiego Rzadu z kasy unijnej . Tak samo eurostrefa i eurowaluta nie da sie uratowac przez zadne eurofundusze , bo pozyczki na siedem lat tylko namnozy dlugi na lat czterdziesci , ktory dodruk pieniedzy bez pokrycia to powoduje inflacje stagnacje i zastoj gospodarczy i puste pulki w sklepach , chyba wtedy dopiero kazdy zobaczy ze socjalistyczny unijny potwor frankensztajna penka w szwach , niczym tak jak Pan Prezydent Roman Herzog i Pan Lueder Gerken przewidzieli , kiedy byly tajne narady w 2007 aby pozwolic wprowadzenie Traktatu Lizbonskiego bez referenda w panstwach Unii , bo dobrze wiedzieli , ze nikt nie chce bardziej scislej wspolpracy kiedy to znaczy niedemokratyczne narzucanie polityki ultrafederalistycznej .
SZOK!!! MEGA MASAKRA!!! TYLKO U NAS!!!2021.10.26 15:32
Napiszcie o tym jak niderlandzki dziennik pokazał Morawieckiego: https://bi.im-g.pl/im/6c/71/1a/z27728236IH,Karykatura-Mateusza-Morawieckiego.jpg
Muszą to robić cichcem2021.10.26 15:14
...bo przecież nikt normalny nie zgodzi się na ponowną dyktaturę żmijowych migrantów. Patrz: bolszewicka żydokomuna, czy żydokomuna mordująca Hiszpanów...
Józef Bonkzdupytuska2021.10.26 15:13
Niemcy niech nas spłacą za krzywdy II WŚ a nie oceniają te mendy strzelające nam w tył głowy.
Andrzej2021.10.26 14:52
Broń Panie Boże przed takim dokumentem "Konstytucja Europejska". Nie może nic gorszego spotkać Polski jak ten paszkwil.
Kane2021.10.26 16:56
Niemcy usilnie dążą przez lewaków do federalizacji, najpierw konstytucja unijna potem Prezydent unijny potem stolica unijna w Berlinie na wzór zsrs.
linus2021.10.26 21:21
a na końcu jeden wspólny europejski język goethego i goebbelsa
OKOPZN2021.10.26 14:50
hahaha ... czaru maru uwierzcie ludzie , ze sanhedryn w polin wygral z kibucem EjU.... przecie to sciema ... a gonic szabrownictwo 2.0 , won za Don. https://www.youtube.com/watch?v=tQG312mzOw8&t=3s
Anonim2021.10.26 17:22
Moze nie 100% ale wiele prawdy w tym jest.
Skrzypek na dachu2021.10.26 14:46
Folksdojczkom i Dojczkom Butem w Morde .
Tom2021.10.26 13:47
"co określa nawet jako "proces konstytucyjny", który miałby był przyjęty w postaci "konstytucji europejskiej", ażeby ostatecznie rozstrzygnąć dywagacje i wątpliwości dotyczące „prawa europejskiego”" Dobre sobie. Próbowali coś takiego wprowadzić i przepadło w referendach. Nie ma na to zgody.
niech czerwona piana z pyska POtwora2021.10.26 13:23
się toczy
TSUE to wrzod na2021.10.26 13:22
toopie POplatfy - do przekłucia
atak 4472021.10.26 13:02
Przeczytałem te obraźliwe wypociny Alana Posenera. Chyba on nie jest Niemcem, a tylko obywatelem Niemiec. W Polsce byłby Poznańskim. Służą swoim 447 syjonistycznym celom.
bar2021.10.26 12:50
Zasada...ewoluowała ! ewoluować sobie sama może małpa a nie prawo ! do tego są ustalenia ,traktaty i ustawy
Felek2021.10.26 12:43
Aniela sie mocno postarzała?