21.04.17, 13:00Fot. Kontrola via Wikipedia, CC 4.0

Nie żyje Magdalena Abakanowicz, słynna na całym świecie polska artystka

Zmarła rzeźbiarka Magdalena Abakanowicz - poinformowała Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie. Miała 86 lat. Artystka była znana głownie jako twórczyni "abakanów", dzieł, które zrewolucjonizowały rzeźbę i tkaninę artystyczną. Miała ponad 100 zagranicznych wystaw. Jej nazwisko znajduje się we wszystkich leksykonach sztuki współczesnej.

Początkowo tworzyła monumentalne gwasze, pełne barw, fantastycznych roślin i stworzeń. Szybko odeszła od malarstwa i zajęła się tkaniną, starając się nadać jej trójwymiarowość. W latach 60. wypracowała własną, indywidualną technikę, aranżując autonomiczne, rzeźbiarskie, monumentalne prace, odnoszące się do szeroko pojętej tożsamości człowieka. Zostały nazwane od jej nazwiska "abakanami". Z czasem duże, figuralne kompozycje przestrzenne powstawały także z wykorzystaniem innych materiałów, jak kamień, drewno i brąz.

W 1965 roku artystka została nagrodzona za "abakany" złotym medalem na Biennale w Sao Paulo, co było początkiem jej światowej kariery.

Międzynarodową pozycję artystki ugruntowały prace z lat 70.- cykl "Alteracje", obejmujący serie: "Głowy", "Plecy", "Postaci siedzące" oraz cykl "Embriologia", który wzbudził ogólny aplauz na Biennale w Wenecji w 1980 roku.

W kolejnych latach wystawiała rysunki węglem z serii "Korpusy", "Twarze" i "Głowy", a także prace malarskie. Lata 80. i następne, to czas tworzenia wielkich realizacji przestrzennych na wolnym powietrzu. Częstym ich elementem są zwielokrotnione sylwetki ludzkie, stojące w pewnym porządku. Przykładem jest dzieło "Nierozpoznani", które tworzy 112 postaci odlanych z żeliwa.

Prace Magdaleny Abakanowicz znajdują się w kilkudziesięciu muzeach świata.

Magdalena Abakanowicz urodziła się 20 czerwca 1930 roku. Studiowała w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, którą ukończyła w 1954 roku. Była także absolwentką sopockiej PWSSP.

Od 1979 roku profesor poznańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (obecnie Uniwersytet Artystyczny), w której prowadziła zajęcia ze studentami w latach 1965-1990.

Prace Magdaleny Abakanowicz można podziwiać w kilkudziesięciu muzeach świata, między innymi w Centre Georges Pompidou w Paryżu, Metropolitan Museum w Nowym Jorku oraz Museum of Modern Art w Kioto.

Magdalena Abakanowicz była laureatką wielu wyróżnień i odznaczeń, otrzymała między innymi Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Order Sztuki i Literatury oraz wyróżnienie nowojorskiego Centrum Rzeźby w 1993 roku. Miała też tytuły doktora honoris causa, między innymi Royal College of Art w Londynie, Massachusetts College of Art w Bostonie oraz Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

dam/IAR