25.09.19, 19:54Zdj. Twitter

Netanjahu desygnowany na premiera Izraela

Benjamin Netanjahu został właśnie desygnowany na premiera Izraela przez prezydenta tego kraju Reuwena Riwlina. Partia Netanjahu zajęła drugie miejsce w wyborach i ma porozumieć się z opozycją.

Ostatnie wybory w Izraelu były ważne nie tylko dla tego kraju, który znalazł się w kryzysie parlamentarnym, który wymusił na rządzie ogłoszenie drugich w tym roku przedterminowych wyborów. Są istotne także dla całej sytuacji na Bliskim Wschodzie – już w kampanii wyborczej Benjamin Netanjahu, lider prawicowego Likudu ogłosił, że jeżeli znów zostanie premierem, to będzie okupował wszystkie terytoria Palestyny. Wywołało to falę protestów w krajach arabskich oraz zapowiedź wojny z Izraelem.

Według oficjalnych danych ogłoszonych dzisiaj przez Komisję Wyborczą Izraela wybory z 17 września wygrał centrolewicowy sojusz Niebiesko-Białych pod przewodnictwem Benny'ego Gantza, zdobywając 33 mandaty w 120-miejscowym Knesecie. Likud otrzymał 32 mandaty. Jeszcze jedną liczącą się siłą w Parlamencie została Zjednoczona Lista pod przywództwem Ajmana Odeha, w której startowali kandydaci partii arabskich. Otrzymali oni łącznie 13 mandatów.

Reszta ugrupowań otrzymała po kilka mandatów – od pięciu do dziewięciu. To łącznie osiem ugrupowań.

Prezydent Izraela Reuwen Riwlin zamierza przekonać Gantza i Netanjahu, aby porozumieli się w celu utworzenia rządu jedności narodowej. Rządu stabilnego, który pozwoli uniknięcia rozpisania kolejnych wyborów.

Państwa arabskie zapowiadają przygotowywanie się do wojny z Izraelem, jeżeli Netanjahu będzie zmierzał do realizacji swojej obietnicy wyborczej i zlikwidowania państwa palestyńskiego.

Tysol.pl

Komentarze

ymil2019.10.21 21:54
Beniamin zrezygnował z tworzenia rządu. Teraz kolej na ich "mainstream".
Reytan2019.09.27 15:51
Izraelem rzadza autentyczni nazisci. Syjonizm to trzecia forma totalitaryzmu,a swiat milczy lub przytakuje. Zbliza sie wojna. My musimy jako katolicy bronic Palestynczyko,ktorych Zydzi uwazaja za podludzi,identycznie jak ich samych widzieli Niemcy. Nauka nie poszla w las !
Moshe Cvel2019.09.26 7:10
Z Jamnikiem Bliskiego Wschodu Israel schowa sie do nory wykopanej przez tego oszołoma i marnie skończy bo zacznie sie rabowanie ziemi sąsiadów które trwa od ponad 70 lat i ciąg dalszy ludobójstwa na Narodzie Palestyńczyków. 4,5 mln Palestyńczykow czeka na powró tdo swoich domów.
Cogito ergo sum2019.09.25 22:21
Niedługo ogłoszą go królem Izraela