NATO: Rosja i Chiny to jedno zagrożenie. Jak przekłada się to na polskie bezpieczeństwo? - zdjęcie
20.10.21, 10:52fot. Kremlin.ru, lic. CC BY-SA 3.0 via Wikipedia, zdj. edyt.; fot. Foreign and Commonwealth Office, lic. CC BY-SA 2.0, via Flickr, zdj. edyt.

NATO: Rosja i Chiny to jedno zagrożenie. Jak przekłada się to na polskie bezpieczeństwo?

5

- Rosja i Chiny nie powinny być postrzegane jako oddzielne zagrożenia, przede wszystkim dlatego, że ze sobą ściśle współpracują - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Wskazał także, że głównym przeciwnikiem dla sojuszu są Chiny. To wprost proamerykańska perspektywa. Czy przełoży się to na marginalizację zagrożenia płynącego ze strony Rosji?

Stoltenberg w rozmowie z Financial Times podkreślił, że Chiny nie są "adwersarzami". Mimo to wpływają one na bezpieczeństwo Europy poprzez cyberzdolności, nowe technologie i pociski dalekiego zasięgu.

Nie wiadomo, jaką strategię obrony przyjmie w związku z tym sojusz. To zagadnienie zostanie opracowane w nowej doktrynie NATO, która będzie obowiązywać w następnej dekadzie. Obowiązująca doktryna z 2010 roku nie odnosi się bowiem do tej kwestii.

Takie wypowiedzi Stoltenberga stanowią zapowiedź istotnej zmiany strategii NATO. Sojusz północnoatlantycki został powołany w opozycji do sowieckiej strefy wpływów w bloku wschodnim. Sowiecką odpowiedzią na NATO był Układ Warszawski. Od lat NATO zajmowało się głównie zagrożeniem ze strony Rosji. Z czasem Sojusz skupił się także na wojnie z terroryzmem.

- Chiny są coraz bliżej nas… Obserwujemy je w Arktyce. Widzimy w cyberprzestrzeni. Patrzymy, jak wiele inwestują w infrastrukturę krytyczną w naszych krajach. Mają również więcej broni dalekiego zasięgu, która może dotrzeć do każdego członka NATO - powiedział Stoltenberg.

Czy oznacza to, że NATO zmarginalizuje zagrożenie płynące z Rosji? Dla Polski byłaby to fatalna wiadomość, ponieważ to Rosja jest głównym zagrożeniem w naszej części świata. Chiny zaś postrzegane są raczej jako partner handlowy niż rywal.

jkg/defence24

Komentarze (5):

klaus2021.10.20 12:44
bredzenie i jeszcze raz bredzenie komu zagrażają Chiny i czyim interesom, zagrażają czerwonej anglosaskiej zarazie jaka wywala się na cały świat z tzw.postępowej ameryki, która już w ramach własnych interesów zdradziła Polskę , , nigdy nie były i nie będą realnym sojusznikiem polski, a własnych i żydowskich interesów, i nie wiem jakby rząd Polski nadskakiwał usraelowi wychodził przed szereg i zakupił tysiące czołgów samolotów od wuja sama to nic to nie da, wuj sam liczy się tylko z silnym, a nie klęczącym i wykonującym nawet to co wuj sam dopiero co planuje, Rząd Polski obecnie nie reprezentuje interesów Polski a usraela , a zakupione samoloty bez wiedzy i poparcia większości społeczeństwa w ramach solidarności i za waszą i naszą wolność zostaną użyte do nalotów na Iran, a podziękowaniem za to będzie realizacja ustawy 447.
Anonim2021.10.20 12:29
tak sie sojusz w du..je.ba.ny skupił na tej obronie, że sie sam rozbroił.co on teraz może ? slepi czy udają że nie widzą jaka armie mają kacapy? znowu sie powtarza 38 r tylko zamiast ch..ów angoli jest nie mniej ch..owy dunczyk
kpt Wach2021.10.20 11:27
Rosja jest państwem pokojowym zagrożeniem są Niemcy i Usrael luteranski
HDD2021.10.20 11:23
Rosja i Chiny to jedno zagrożenie. Jak przekłada się to na polskie bezpieczeństwo? Na Granicy Polsko - Chińskiej Panuje Spokój i Wzajemna Życzliwość.
matis892021.10.20 11:12
Spełnia się proroctwo o inwazji Chin i Rosji na UE. Stanie się to wtedy gdy UE się podniesie, aby podporządkować sobie swoje od dawna cierpiące, niewinne narody. Właśnie dyktaturę UE zapowiada już oficjalnie Niedzielski i lewacki PIS. Niemcy i Francja robią wszystko by Chiny i Rosja podbiły UE i tak się stanie bo Bóg to przepowiedział w 2012 roku.----------------------- Orędzia Ostrzeżenie 19 lutego 2012 : ,,Dwóch sojuszników, Rosja i Chiny, połączy siły. Stanie się tak, kiedy bestia z dziesięcioma rogami się podniesie, aby podporządkować sobie swoje od dawna cierpiące, niewinne narody. Moja córko, bestią z dziesięcioma rogami jest Unia Europejska — zwana w Apokalipsie św. Jana Babilonem. Babilon upadnie i zostanie zdominowany przez wielkiego czerwonego smoka, Chiny, i jego sojusznika niedźwiedzia, Rosję. Kiedy to nastąpi, zapanuje komunizm, i biada temu, kto zostanie przyuważony na tym, że praktykuje swoją religię w ich obecności. Wszystkie religie zostaną zakazane, ale chrześcijanie będą cierpieć największe prześladowania. Rzymscy katolicy nie będą w ogóle tolerowani i będą musieli odprawiać Msze w tajemnicy... Wasz Ukochany Zbawiciel Odkupiciel ludzkości Jezus Chrystus''