MSZ Niemiec: USA pozostają najważniejszym sojusznikiem - zdjęcie
20.11.19, 11:45fot. Sandro Halank, lic. CC BY-SA 3.0 via Wikipedia

MSZ Niemiec: USA pozostają najważniejszym sojusznikiem

3

Szef MSZ Niemieco, Heiko Maas, deklaruje, że Stany Zjednoczone są i pozostaną najważniejszm sojusznikiem w sprawach bezpieczeństwa. W rozmowie z "Rzeczpospolitą" Maas komentował słowa prezydenta Francji Emmanuela Macrona o "śmierci klinicznej NATO". Według Maasa Europa musi dzisiaj robić więcej na rzecz obronności, ale nie w kontrze do NATO, tylko w ramach tego Sojuszu.

 

"Jest jasne, że Ameryka pozostaje najważniejszym sojusznikiem Europy. Dla zapewnienia europejskiego bezpieczeństwa potrzebujemy zaangażowania USA zarówno teraz, jak i w przyszłości" - mówi Maas.


Jak deklaruje, rola Polski jest w architekturze bezpieczeństwa Europy bardzo ważna. "Polska jest dla nas bliskim przyjacielem i ważnym partnerem w NATO i w Unii Europejskiej. Potrzebujemy aktywnego zaangażowania Polski dla zapewnienia silnej i suwerennej Europy" - twierdzi.


"Unia Europejska musi znacznie ściślej współpracować w dziedzinie polityki bezpieczeństwa. Nie po to, by zastąpić NATO, lecz w celu umocnienia europejskiego filaru NATO, a tym samym całego sojuszu. Ostatecznie jest to również najlepszym gwarantem tego, by USA nadal angażowały się w ramach NATO i tak jak ostatnio wzmocniły w tym celu swoją obecność w Europie" - dodaje Maas.

bsw/rzeczpospolita.pl

Komentarze (3):

lady chapel2019.11.20 13:57
Czy USA można ufać w sprawie bezpieczeństwa? Kurdów się o to spytajcie...
Ala2019.11.20 13:46
Jak przedstawiciele Niemiec pięknie ubierają w słowa o współpracy, przyjaźni, sojuszu, .... same słodycze. Ale czy one mają pokrycie w czynach. 1) Niemcy korzystają z każdej okazji żeby dokopać Polsce. Rękami ich dziennikarzy szkalują nas i wyśmiewają. 2) Niemcy współpracują z Rosją bardzo zapamiętale - patrz gazociąg. 3) Wymuszają na nas niekorzystne działania np. przyjmowanie uchodźców, transport samochodowy, a częstotliwość kontaktów ? I co dalej pisać ? .
sen2019.11.20 12:26
No proszę, jak Niemcy mówią że sojusz z USA jest najważniejszy to dobrze a jak Polska tak mówi to oczywiście źle - głupia polityka, psucie relacji z Europą.