Minister Gliński: Wybory im wcześniej tym lepiej - zdjęcie
12.05.20, 08:00Piotr Gliński, wicepremier/YT

Minister Gliński: Wybory im wcześniej tym lepiej

31

Wczoraj minister Jadwiga Emilewicz poinformowała, że jest już gotowy projekt ustawy o wyborach w trybie mieszanym.

Do tej pory z uwagi na epidemię koronawirusa w naszym kraju, zalecenia ministra zdrowia oscylowały w kierunku wyborów korespondencyjnych, co z kolei bardzo nie podobało się opozycji. Zjednoczona Prawica po przeanalizowaniu sytuacji składa właśnie nowy projekt, gdzie proponowane jest rozwiązanie hybrydowe, a więc wybory mają się odbywać w lokalach oraz korespondencyjne dla tych, którzy nie będą mogli głosować w lokalach lub po prostu będą tak woleli.

Jak z kolei zauważył Łukasz Schreiber, członek Rady Ministrów podczas konferencji prasowej w Sejmie stwierdził, że nowy projekt ustawy jest kompromisowy.

Powiedział:

Projekt wychodzi na przeciw oczekiwaniu opozycji i zakłada przywrócenie w pełni roli PKW w tym procesie.

Oraz:

Trzeba uznać, i to proponujemy w projekcie ustawy, by komitety wyborcze mogły bez konieczności zbierania kolejnych podpisów zgłosić swoje kandydatury na oświadczeniu.

Dodał też, że liczy na współpracę opozycji w Senacie:

Mamy nadzieję na szybką i konstruktywną pracę w Sejmie i Senacie, i na to, że będziemy mogli przeprowadzić wybory, a później z nowym prezydentem skupić się na tym, co najważniejsze: walce z pandemią koronawirusa, ochronie zdrowia i życia Polaków, ochronie miejsc pracy i walce o utrzymanie jak największej ilości firm.

Z kolei Minister Piotr Gliński w rozmowie z Michałem Adamczykiem w „Gościu Wiadomości” TVP Info powiedział:

- Im wcześniejszy, tym lepszy [termin wyborów prezydenckich] oczywiście, ponieważ my już za długo niestety mamy problem z tą obstrukcją, jeżeli chodzi o wypełnianie naszych konstytucyjnych obowiązków. No więc czerwcowy oczywiście byłby lepszy. Jest konieczny także dlatego, że 6 sierpnia mija termin obecnej kadencji prezydenta.

Stwierdził też:

- Państwo musi wywiązywać się ze swoich obowiązków wobec obywateli i naszym obowiązkiem jest zaproponowanie takich reguł wyborczych, które będą akceptowalne, także w miarę spokojne w tym trudnym czasie, który przecież jest spowodowany epidemią. To nie politycy spowodowali, że mamy w tej chwili niedogodności w życiu publicznym, także osobistym. Każdy z nas ponosi pewne konsekwencje tego, że żyjemy w sytuacji dość trudnej

 

mp/tvp info/300polityka.pl/fronda.pl

Komentarze (31):

Walter2020.05.12 18:14
Politycy z PiS-u chcą jak najszybciej przeprowadzić wybory, gdyż czas pracuje na niekorzyść Andrzeja Dudy. Za kilka miesięcy pogłębi się recesja gospodarcza i jego szanse na reelekcję znacząco spadną. Ponadto Jarosław Kaczyński nie chce dać czasu Koalicji Obywatelskiej na zmianę kandydatki. Znając projekt ustawy dotyczący wyboru Prezydenta RP, można wyciągnąć wniosek, że nowy kandydat nie miałby czasu na zebranie 100 tys podpisów. Politycy z PiS-u bez uzgodnienia z opozycją wymuszają w Sejmie wprowadzenie ustawy dla siebie korzystnej. Jarosław Kaczyński wydał polecenie, że pierwsza tura wyborów prezydenckich ma się odbyć 28 czerwca lub 5 lipca 2020 r. We wrześniu Andrzej Duda miałby większe prawdopodobieństwo na przegrane wybory. Ponadto jeśli dojdzie do drugiej tury, to będą debaty telewizyjne z dwoma kandydatami. Jeśli drugiem kandydatem byłby Władysław Kosiniak-Kamysz, to mógłby nagłośnić np. wielokrotnie łamanie konstytucji i posłuszeństwo w stosunku do Prezesa PiS-u Andrzejowi Dudzie. Andrzej Duda złamał następujące artykuły konstytucji: art. 2, 10, 32, 42, 126, 173, 183, 187, 190, co zawsze można publicznie nagłośnić przed wyborami, a szczególnie w czasie debaty telewizyjnej. Władysław Kosiniak-Kamysz jest najbardziej groźnym rywalem dla Andrzeja Dudy, gdyż może odbić znaczną część jego elektoratu. Nawet jeśli Senat znowu będzie długo debatował i odrzuci tę ustawę, to Sejm ją znowu przegłosuje. W celu lepszego przygotowania się do wyborów lepszą datą byłby 5 lipiec 2020 r. Przegrana Andrzeja Dudy oznaczałoby katastrofę dla rządów Zjednoczonej Prawy i zerwanie koalicji z "Porozumieniem". Wygrana Andrzeja Dudy będzie oznaczała dalsze przejmowanie kontroli politycznej PiS-u nad Sądem Najwyższym i budowę państwa autokratycznego. Ponadto dalsze łamanie konstytucji i bezprawie rządzących.
Adam2020.05.12 15:34
Zgadzam się w pełni z Panią Jadwigą Emilewicz. Ja też uważam, że: "będziemy mogli przeprowadzić wybory, a później z NOWYM prezydentem skupić się na tym, co najważniejsze". Czekamy na NOWEGO prezydenta!
Krakus2020.05.12 15:29
Gliński oddaj 400 000 000 zł, za jakie zapłaciłeś za "Damę z łasiczką", która i tak była nie do ruszenia z Krakowa!
widz2020.05.12 13:47
Wybory musza się odbyć natychmiast!!! ! KO zachowuje sie jak opętana,bo złapali łyk krwi za POmocą Grodzkiego i idą za ciosem To co mówił w sejmie Kosiniak ,rośmieszyło nawet "kabareciarza" Budkę.Oni nie uznają reguł,prawdy i żadnej świętości.!!! Aż żal patrzeć kto Polską rządził. Ratujmy kraj,naród,Ojczyznę ,Polskę. NATYCHMIAST!
Polak2020.05.12 10:28
Im dłużej, tym bardziej nawet ciemny lud przestaje kupować propagandę pisowskiej mafii...
ZIOMAL2020.05.12 10:16
Kandydat PISU Andrzej DUDA w najnowszym spocie cytuje TALMUD. "Nie pytają Cię o imię, kiedy walczysz z ostrym cieniem mgły" to cytat z Talmudu (Miszny). Zabawne kandydat frondelków znawcą Talmudu i kryptożydem. Buhahaha!!!
Newsroom2020.05.12 10:15
Zgadzam się z prof. Glińskim, należy skończyć z chamokomuną jak najszybciej i zamknąć rozdział zwany III RP ! Czas to pieniądz, najważniejszy jest rozwój naszego kraju a nie chocholi taniec z durniami, z opozycji !
Suweren2020.05.12 10:19
Nestety, chamokomuna zadomowiła się chyba na dobre. Niektórzy wieszczą nawet reelekcję Długopisu.
Pat2020.05.12 10:10
Dlaczego pan Gliński jest zawsze taki smutny....przecież ma wykształcenie,posadę ,młodą żonę ,małe dziecko.....a twarz wciąż zatroskana.
katolicka kretynizacja polski2020.05.12 9:50
To jest fikcja, nie państwo prawa! jakiś mały tchórz kieruje państwem z drugiego siedzenia bo boi się wziąć odpowiedzialność za swoje czyny!
Kwik lewackich ryjków oderwanych od koryta2020.05.12 10:15
Dobrze się spało? A usprawiedliwienie dla pracodawcy? A jak poleci ci po premii? A "Mały tchórz" od dawna pracuje! Należy ci się nagana z wpisaniem do akt.
Suweren2020.05.12 9:48
Może by tak Gliński Długopisowi kaską sypnął, Budyń taki utalentowany... a że siano w głowie... może nikt się nie dowie. yo yo ziomy z ostrej mgły!
Realista2020.05.12 9:43
Tak, tak im szybciej tym lepiej. Kolejną napisaną na kolanie ustawę uchwalmy w dwa dni. A może się uda w jeden dzień? Bez żadnych konsultacji, bez opinii ekspertów, bez dyskusji. Wszak chodzi tylko o organizację wyborów prezydenckich. Uchwalmy a potem jakoś to będzie. I Gliński to wszystko mówi tuż po tym jak przez nieudolność Pis i pośpiech w uchwalaniu nieprzemyślanych i niekonstytucyjnych przepisów nie mogły się odbyć wybory prezydenckie. Klasyczny pisowski tupolewizm. Opozycja powinna rozmawiać, ale jednocześnie powinna mieć w głowie, że teraz jedyne naprawdę czyste i konstytucyjne rozwiązanie to wybory po rezygnacji Dudy albo po zakończeniu jego kadencji. Opozycja ma zadbać o to żeby uchwalone zostały przepisy bez błędów i jak najmniej szkodliwe. I tu nie mowy o żadnym pośpiechu. Musi być wykluczone ryzyko ponownej wyborczej kompromitacji Polski. Wybory powinny być w możliwie jak najpóźniejszym terminie żeby je dobrze przygotować.
Uf2020.05.12 9:37
Najnowsza wiadomość dobra wiadomość zakaz G5
i tylko odchody kunia Mecenasa POzostaną na bruku2020.05.12 9:28
dla POplatfy im dalej, to tylko odwleczenie wyroku historii - zniknięcie w niesławie i pogardzie ze sceny politycznej
Uf2020.05.12 8:43
Uwaga uwaga zamykają telewizję i tauron wykryto koronaswirusa zarażeni kwarantanna do odwołania i zamknięcie do odwolowania jak spacyfikowane przedsiębiorstwa uwaga uwaga będziemy zdrowsi bez oddziaływania podprogowego niebezpieczny koranowirus zarażeni w sanepidzie zamknięcie jak przedsiębiorstwa do odwołania prądu nalapcie sobie do wiaderek, a telewizory przez okno wyrzoccie bez sanepidu ludzie całe wieki przeżyli
Michał Jan2020.05.12 8:47
Jakie działania podprogowe? TVPiS (i Fronda) nie stosują go, gdyż głupota ich docelowych odbiorców jest bezbrzeżna.
Uf2020.05.12 9:01
Bo oni już zarażeni oddziaływaniem podprogowym który stwarza inna istotę ludzka dla systemu i wykonywania ich polecen wniosek wyrzoc telewizor nie myśl telewizorem
Jerzy2020.05.12 8:42
niestety, Duda ma szansę popłynąć przez przygłupa szumińskiego, ludzie już rzygają na jego widok, jeśli PiS coś z tym psychicznie chorym pajacem nie zrobi, to straci władzę...
Uf2020.05.12 8:57
Przecież już raz władze oddali historia się powtarza szybciej lasy zostaną sprzedane i reszta najgorsze przed nami 4 lata. A później zajmiemy się odbudowa kraju niech ta prosba jak najszybciej się spełni teraz mamy igrzyska
Michał Jan2020.05.12 9:44
"Nauczycielowi" jest teraz na rękę oddać władzę, bo wtedy odium klęski gospodarczej spadnie na obóz przeciwny i będzie mógł powrócić już wtedy na dobre. Czyli wszystko dla tej swojej ukochanej władzy dla samej władzy, a wszelkie troski o sprawy krajowe, w tym lasy ma w głębokim poważaniu.
Kwik lewackich ryjków oderwanych od koryta2020.05.12 8:39
Opozycja nie ma nawet cienia możliwości na sensownego kandydata. Jakby by nie grzebać w lewackim lamusie - co jeden to gorszy, tym więcej kompromitacji i wpadek, tym więcej ignorancji. Więc nerwy puszczają, bluzgi i chamstwo wychodzi. Skutek? - lecące na łeb, na szyje notowania. Więc więcej frustracji, więcej chamstwa i przekleństw. I tak w kółko. To się nazywa "dodatnie sprzężenie zwrotne".
Michał Jan2020.05.12 8:45
A obóz rządzący ma? Nawet kilku wersów bez tableciku nie potrafi zamelorecytować. O podpisywaniu bez czytania nie wspominając (ustawa o wyborach korespondencyjnych, wg p. Emilewicz miała luki prawne). A p. Piotrowicz okazał się bardzo sensowny.
PO - polityczny, cuchnący trup w stanie rozkładu!!2020.05.12 8:33
Katolicka Kretynizacja Polski zaspał! Potrącą mu z wypłaty za te dyżury tutaj... Ale najlepsze jest to, że te jego bzdury, które tu wypisuje niczego nie zmienią. Wybory prezydenta będą, Kościół przetrwa, Polska pokaże zgniłej, ateistycznej i hedonistycznej Europie właściwą drogę.
Wina Tuska2020.05.12 8:30
Lepiej dla pisich bo jak ludziom zacznie brakować na chleb to poparcie dla tych złodziei spadnie radykalnie
Marian2020.05.12 8:15
Bardziej potrzebna jest powtórka maja 1926 żeby wziąć wreszcie to warcholstwo za mordę.Wyborów robic juz nie trzeba bo i tak wygrywal bedzie PIS i Duda.Hej,hej Komendancie to do roboty.
Michał Jan2020.05.12 8:24
Bardzo słusznie. Wojsko do roboty, puszkować tych hunwejbinów z rządu chcących konfiskować majątki ledwie podejrzanym.
Marian2020.05.12 8:26
Tak jest! Wykonać!
Michał Jan2020.05.12 8:09
Jeżeli po wyborach rząd weźmie się do racjonalnej walki z epidemią, to ja jestem za szybkimi wyborami, nawet gdyby miał je wygrać rapujący z pomocą tablecika.
Ja2020.05.12 8:08
Powiedzmy nie Juncie Medycznej i Stanowi Wojennemu! Zbojkotujmy "wybory" i powiedzmy NIE twórcom stanu wojennego - PiS oraz pretendentom do jeszcze "lepszego" stanu wojennego: PO, PSL, SLD, Konfederacji.
Michał Jan2020.05.12 8:05
Im szybciej, tym prędzej.