Jak oświadczyła w piątek w Brukseli ustępująca już kanclerz Niemiec Angela Merkel, „unijni partnerzy Polski powinni odejść od konfrontacji, a zamiast tego rozmawiać z rządem w Warszawie, aby znaleźć rozwiązanie trudności we wzajemnych stosunkach”.

Polski Trybunał Konstytucyjny, po rozpoznaniu wniosku premiera Mateusza Morawieckiego, uznał 7 października wyższość polskiej Konstytucji nad prawem unijnym, ze szczególnym podkreśleniem działań niektórych organów Unii Europejskiej wybiegających poza obowiązujące trakty akcesyjne.

Merkel zapytana. czy UE powinna szybko podjąć bardziej zdecydowane działania w sprawie Polski, stwierdziła, że „członkowie UE są zobowiązani zawsze szukać kompromisów, oczywiście bez rezygnacji z naszych zasad”.

Myślę, że nadszedł czas, aby głęboko podyskutować z polskim rządem o tym, jak możemy przezwyciężyć trudności” – dodała kanclerz. Nadmieniła także, „od czasu do czasu słuszne jest wnoszenie spraw do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej”.

W jej obecnej ocenie postępowanie sądowe nie powinno „być jedynym sposobem na przezwyciężenie różnic politycznych czy odmiennego postrzegania Unii Europejskiej, jej funkcjonowania i priorytetów”.

Agencja AP zauważyła przy tym, że już w najbliższy wtorek Ursula von der Leyen i premier Morawiecki będą omawiali te kwestie podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu.

Polska i Węgry – jak zauważyła Merkel - zakwestionowały sądem unijnym opracowany w zeszłym roku system, który zakładał powiązanie niektórych funduszy unijnych z praworządnością i dodała, że warto poczekać do wyroku TSUE w tej sprawie.

Szczyt przywódców państw UE jest zaplanowany na przyszły czwartek i piątek, 21-22 października.

 

mp/pap