Mateusz Morawiecki: Zmian na Białorusi nie da się już zatrzymać - zdjęcie
21.08.20, 20:03Fot. screenshot - PolsatNews

Mateusz Morawiecki: Zmian na Białorusi nie da się już zatrzymać

13

Pojawił się już wywiad, jaki wczoraj z premierem Mateuszem Morawieckim przeprowadził białoruski bloger NEXTO, w którym szef polskiego rządu przedstawiał plany pomocy białoruskiemu społeczeństwu obywatelskiemu. Mateusz Morawiecki podkreśla, że zmian, które rozpoczęły się na Białorusi, nie da się już zatrzymać.

Premier Mateusz Morawiecki ocenił, że obecna sytuacja na Białorusi jest przełomowym momentem:

- „Dzień po dniu, godzina po godzinie czasami dzieje się historia”.

Szef rządu mówił w wywiadzie o pięciopunktowym planie pomocy, jaki przygotowała dla Białorusi Polska. Składa się na niego szybkie uruchomienie środków na pomoc represjonowanym przez reżim, pomoc dla obywateli Białorusi chcących przyjechać do polski, budowa przyjaźni polsko-białoruskiej i kontakty na przyszłość.

- „Wierzę, że zmiany, które się rozpoczęły, są już nie do zatrzymania. Będą jak kula śniegowa rosły. To pragnienie pełnej wolności, demokracji, bycia częścią rodziny wolnych narodów na pewno będzie ciągnęło do przodu naród białoruski do ostatecznego zwycięstwa” – ocenił premier.

Podkreślał, że Polska pragnie w przyszłości jak najlepszej współpracy z Białorusią w zakresie gospodarki, nauki i kultury.

Mateusz Morawiecki odniósł się również do zwołanego z jego inicjatywy szczytu UE ws. Białorusi, który odbył się w ub. środę. Po szczycie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przekazała, że UE przeznaczy dodatkowe 53 mln euro na wsparcie dla organizacji pozarządowych, represjonowanych przez reżim i obywateli Białorusi. Kontrowersje zbudził podział środków, ponieważ dla represjonowanych z puli przewidziano 2 mln euro, na organizacje pozarządowe 2 mln euro, a pozostałe 50 mln euro na walkę z koronawirusem. Jak podkreślił NEXTO, ten podział środków „trochę obraża Białorusinów walczących teraz o swoją wolność”.

Polski premier przyznał, że podział ten wynika z braku wyczucia priorytetów, jakie stawiają sobie dziś obywatele Białorusi. Zapewnił przy tym, że pieniądze zarezerwowane przez Polskę na pomoc dla Białorusi będą miały odwrotne proporcje. Ze strony Polski największe środki zostaną przeznaczone na pomoc dla represjonowanych. Morawiecki obiecał również, że będzie przekonywać partnerów w UE, aby przenieśli część środków na ten cel.

kak/PAP, niezależna.pl

Komentarze (13):

Anonim2020.08.21 23:46
Gadowski: Milczymy na temat roszczeń ukraińskich. Są rejony, gdzie Ukraińcy rugują Polaków ....... https://www.youtube.com/watch?v=kDiifYMj4CM
Anonim2020.08.21 23:40
Budzsz: Polska dyplomacja sama sobie odbiera możliwość uprawiania polityki zagranicznej ws.Białorusi https://www.youtube.com/watch?v=R54fFRXzuoo
Seks kamerki2020.08.21 21:24
Zapraszam na nowy portal społecznościowy dla dorosłych! Znajdziesz tam osoby na szybkie sex spotkania lub na wyskok na imprezke! Wystarczy wejść aktywować konto i juz randkować! http://frircikvip.com.pl
OZ2020.08.21 20:57
No tak, zmian nie da się zatrzymać - Polska dla obcych, a teraz "machniom" Białorusią.
ryszard2020.08.21 20:52
A pandemii w Polsce?
o jakich zmianach jest ta mowa??2020.08.21 20:43
Swietłanowcy też wrzeszczą, że chcą zmian, ale żaden z nich tak jak i ich liderka Swietłana nie potrafią choćby jednym słowem określić jakich zmian się domagają!
Białorusini chcą takich zmian2020.08.21 20:49
mają chleb, a pragną szczawiu i mirabelek, mają zaklady pracy i zatrudnienie, a pragną prywatyzacji i bezrobocia, mają tożsamość narodową, a pragną być europejskimi kosmopolitami, itd....
Nigdy Tęcza w PL2020.08.21 20:40
Katolicyzm jest potężny jak Jezus w Świebodzinie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ruski agent w PL2020.08.21 20:28
Blebleblee rosja fajna!!
OPATRZNOŚĆ CZUWA !2020.08.21 20:27
JEZUS DO św. FAUSTYNY - "Polskę szczególnie umiłowałem, a jeżeli posłuszna będzie woli Mojej, wywyższę ją w potędze i świętości. Z niej wyjdzie iskra, która przygotuje świat na ostateczne przyjście Moje. (Dz. 1732)" Wybór Andrzeja Dudy pokazał ŻE POLACY SĄ WIERNI JEZUSOWI - A TO OZNACZA ŻE POLSKA BĘDZIE WZOREM DLA ŚWIATA - I TEGO DOKONA SAM BÓG ORAZ MATKA BOGA KRÓLOWA POLSKI MARYJA - i żadne złe duchy i opętani ludzie JUŻ W POLSCE NIE WYGRAJĄ !!
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.08.21 20:15
na niepełnosprawnych pieniędzy szMateusz nie miał ale białoruskim kacapom to już będzie pomagał! załgana żydowska świnia!!!
Zgadnij kto ja jestem?2020.08.21 20:28
😂😂😂 Jak bardzo trzeba być sqrwionym żeby takie rzeczy pisać???Żuj jaja POwska KOwska dziwko. Jesteś idealnym reprezentantem tych swoich przyjebów-przyglupow. 🤣🤣
edi2020.08.21 20:28
KŁAMIESZ !!!!!!!!!!!!!!!!!!