Maski opadły! PO poprze aborcję w PE - zdjęcie
26.11.20, 09:31Fot. screenshot - YouTube (RMF FM)

Maski opadły! PO poprze aborcję w PE

22

W rozmowie z PAP lider europosłów PO Andrzej Halicki poinformował, że wszyscy eurodeputowani tego ugrupowania poprą rezolucją PE ws. aborcji. Decyzji nie podjęli jeszcze eurosposłowie PSL, którzy czekają na ostateczny kształt dokumentu.

22. października Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności z konstytucją przepisów pozwalających na aborcję w przypadku wykrycia u dziecka poważnej wady bądź choroby. Decyzja sędziów spotkała się ze sprzeciwem lewicowych środowisk, które z inicjatywy Ogólnopolskiego Strajku Kobiet rozpoczęły manifestacje w całej Polsce. W Parlamencie Europejskim natomiast przygotowano potępiającą orzeczenie polskiego TK rezolucję, nad którą dziś zagłosują eurodeputowani.

Wczoraj odbyła się debata, w czasie której europosłowie EPL, Odnowić Europę, socjalistów oraz Zielonych krytykowali polski rząd, przekonując, że orzeczenie TK ws. aborcji eugenicznej to atak na prawa kobiet. W projekcie dokumentu oceniono, że orzeczenie zagraża „zdrowiu i życiu kobiet”.

- „Nieuzasadnione przekroczenie ograniczeń w dostępie do aborcji, wynikające ze wspomnianego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego nie chroni przyrodzonej i niezbywalnej godności kobiet, gdyż narusza Kartę Praw Podstawowych, orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, liczne konwencje międzynarodowe, których Polska jest sygnatariuszem, a także Konstytucję RP” – głosi przygotowywana rezolucja.

Początkowo z podpisaniem się pod dokumentem mieli zwlekać politycy Platformy Obywatelskiej. Jak kilka dni temu informowało RMF FM, chcieli oni, aby tekst traktował o rzekomym łamaniu w Polsce praworządności w ogóle, a nie konkretnie o aborcji. Rezolucja jednak miała zostać zaostrzona, wpisując się w retorykę „Strajku Kobiet”.

Dziś jednak lider grupy europosłów PO w EPL Andrzej Halicki poinformował, że wszyscy eurodeputowani jego ugrupowania zagłosują za przyjęciem rezolucji.

- „Rozmawialiśmy na ten temat i nie mam wątpliwości, że wszyscy będą głosowali za przyjęciem rezolucji” – powiedział polityk.

- „Nade wszystko chcemy podkreślić głos młodego pokolenia, które jest przeciwko takiemu ideologicznemu, wyznaniowemu państwu. To jest to, na co Parlament Europejski nie może być obojętny, bo to jest głos tak naprawdę obywatelski. Wysyłanie policji przeciwko takim protestom, czy próba szantażowania - myślę o szkołach, o tym wszystkim, co się dzieje, naprawdę budzi wielkie kontrowersje” – dodał.

Wątpliwości ws. projektu ma jeszcze Polskie Stronnictwo Ludowe, którego politycy chcą zaczekać na ostateczny tekst rezolucji.

- „Tam są fragmenty, które można poprzeć, ale są też takie, które są nie do przyjęcia, ponieważ mówią o sprawach, które nie leżą w kompetencjach Unii Europejskiej jako takiej. Nie podjąłem jeszcze decyzji jak będą głosował, ale na pewno nie zagłosuję za” – powiedział europoseł Jarosław Kalinowski.

Własny projekt rezolucji przygotowali eurodeputowani Prawa i Sprawiedliwości, którzy podkreślają konieczność obrony życia.

- „Dziś stajemy w jego obronie, obronie tych, którzy sami bronić się nie mogą” – przekonuje europosłanka Beata Mazurek.

kak/PAP

Komentarze (22):

ala2021.01.2 9:28
Europosłowie z totalnej kilka razy głosowali w parlamencie europejskim, za sankcjami dla Polski. Jak trzeba bardzo nienawidzić własnego kraju, w którym się człowiek urodził, wychował, mieszka, uzyskał wykształcenie, i ma to wszystko co ma?
Nowok2020.11.26 17:54
Dołożyć na platformę homosiów szlonzkich separatystów i niech jadą do Jaworzna
MaxFiend2020.11.26 15:47
Pozwalać nie znaczy popierać. Manipulować informacją znaczy kłamać :-D
Jolka2020.11.26 12:20
Jak tak dalej pójdzie - to na PO będzie nawet można zgłosować.
ala2021.01.2 9:29
Zdrajców narodu polskiego należy wykluczyć z naszej społeczności. Jeszcze nigdy w państwie polskim, nikt nigdy tak w jawny i nienawistny sposób nie występował przeciwko swoim współobywatelom.
JN2020.11.26 10:52
Dlaczego matka takiego zdrajcy i idioty jakim jest Halicki nie dokonała w swoim czasie aborcji? Jednego wariata byłoby mniej. Czym pachnie to wszyscy wiemy. Powiedział też o nim całą prawdę sasiad mieszkający w pobliżu!
zorro2020.11.26 10:54
Bo go chciała.
cam2020.11.26 13:55
Ciebie twoja wyskrobała, a i tak nie przeszkodziło ci to dorosnąć i się wychować w kloace do której cię spuściła....
ala2021.01.2 9:30
Magdalena Adamowicz, Bartosz Arłukowicz, Jerzy Buzek, Tomasz Frankowski, Andrzej Halicki, Danuta Huebner, Ewa Kopacz, Janusz Lewandowski, Elżbieta Łukacijewska, Radosław Sikorski, Róża Thun, Marek Balt, Marek Belka, Robert Biedroń, Włodzimierz Cimoszewicz, Łukasz Kohut, Bogusław Liberadzki, Leszek Miller, Sylwia Spurek. Zdrajcy! Polacy zapamiętajcie te nazwiska! Nigdy więcej ich nie wybierajcie do parlamentu.
kuba powiatowy2020.11.26 10:28
za ryżego przecież jeźdzlili na rekolekcje do Krakowa w Łagiewnikach, POmuchy na całego
man.of.Stagira2020.11.26 10:21
ŻYCIE LUDZKIE nie da się pomyśleć b e z ludzi. Zgoda na aborcję to MOWA NIENAWIŚCI!
PO zawsze popiera co Niemiec każe2020.11.26 10:09
podobnie jak lewica, która karmi niemiecki rotweiler....
Toni2020.11.26 10:02
W PO jest zbieranina posłów komunistów i ich dzieci, oni zawsze będą za Rosją, kolejna grupa to dobrowolni niewolnicy Niemiec, zrobią wszystko co im Niemcy nakażą, oraz jest bardzo dużo żydów typu Michnika, by szkodzić Polsce.
Anonim2020.11.26 9:51
Rozumiem, że będą potępiać Konstytucję, którą sami zatwierdzali, zabawne. A mordowanie jakiegokolwiek człowieka nigdy nie będzie prawem innego człowieka, niezależnie od tego kto i w jakich okolicznościach będzie twierdził inaczej!
Brawo!2020.11.26 9:50
Sfanatyzowanym oszołomom, którzy chcą zmuszać kobiety do rodzenia nawet jeżeli u płodu występują wady letalne - kontra!
Jill2020.11.26 10:13
Nikt nikogo nie zmusza do rodzenia, wystarczy nie zachodzić w ciążę i nie będą musiały rodzić. Ale jak już zaszły to naturalna kolej rzeczy jest taka, że dziecko się musi urodzić.
cam2020.11.26 13:57
Dociera do ciebie że te kobiety CHCĄ urodzić ZDROWE dziecko i mają do tego pełne prawo? Zmuszanie do donoszenie uszkodzonego genetycznie płodu nie dość, że jest bestialstwem to może odebrać im szansę na zdrowe dziecko.
Lucy2020.11.27 8:17
Dziecko to nie towar w markecie !!!!!
Dam2020.11.26 14:55
Jakby wiedziały, że płód będzie miał wady letalne, to by nie zachodziły. Niestety instytut przepowiadania przyszłości w postaci wróżki cyganki ma niewielką skuteczność, więc niestety nie mają możliwości wiedzieć tego zawczasu. Czytasz ty czasami swoje głupoty, zanim je napiszesz?
Jahu🐟2020.11.26 9:50
Czyli co, będą chodzić z tekturami Precz z OTUĄ, Precz z OTUĄ! Wałęsa na koszulki nie nastarczy.🙉🙉🙉
orangutan czerwona tylnica2020.11.26 9:47
a z tyłu - 150 % POmarańczowa tupa
Deweleporowi gacie oPOdły2020.11.26 9:38
maski dawno