05.11.19, 16:45

Marek Cichocki: Nadchodzi czas chrześcijaństwa globalnego

"Historia sprawiła, że to Europa, jeśli liczyć od czasów rzymskich, stała się przez dwa tysiąclecia centrum chrześcijaństwa. Tak jednak być nie musi. Chrześcijaństwo może istnieć bez Europy. Pozostaje jednak pytanie, czy Europa poradzi sobie bez chrześcijaństwa?" - pyta na łamach "Rzeczpospolitej" Marek A. Cichocki.

W ocenie publicysty widać coraz wyraźniej, że rozchodzą się drogi chrześcijaństwa i Europy. Pokazuje to Synod Amazoński, który poprosił papieża Franciszka o możliwość udzielania święceń kapłańskich żonatym mężczyznom.

Dzisiaj widać, że chrześcijaństwo jest na wielu płaszczyznach wypychane z Europy, tak z jej legislacji, jak i z życia intelektualnego i kulturowego.

"Z tej perspektywy" - pisze Marek Cichocki - "Jan Paweł II i Benedykt XVI... stają się wielkimi postaciami Kościoła jeszcze triumfującego".

Czas tego Kościoła kończy się, przekonuje autor. Z każdą chwilą bardziej palący staje się problem "globalnego chrześcijaństwa w globalnym świecie". Jak sądzi Cichocki, Franciszek rzeczywiście słabo rozumie Europę, ale trzeba postawić pytanie: czy musi ją rozumiec?

"Transformacja w stronę globalnego chrześcijaństwa jest chyba nieunikniona i będzie ona wielkim wyzwaniem zarówno dla integralności samej doktryny, jak i dla związku między chrześcijaństwem i Europą oraz Kościołem i europejską tradycją" - uważa autor.

bsw/rzeczpospolita.pl

Komentarze

anonim2019.11.5 20:15
Katolicki znaczy powszechny, globalny? Nie rozumiem!
obserwator katolik2019.11.5 19:23
Globalne chrzescijanstwo (czytaj antychrzescijanstwo) wprowadza globalna lewacka masoneria z Franciszkiem na czele. A manipulator Cichocki, na szczęście cienki manipulator - ponieważ zadaje np. głupie dyskredytujące go pytanie: Franciszek rzeczywiście słabo rozumie Europę, ale trzeba postawić pytanie: czy musi ją rozumiec?" Jeżeli nie oczyscimy Kosciola z oszustow typu Franciszek, Marx, kard Kasper, o.James Martin, Cichocki Lemanski Holownia Szustak, to chrzescijanstwo niestety przestanie istnieć.
Paweł2019.11.6 11:07
Nie rozpaczaj bo Jezus powiedział "a bramy piekielne go nie przemogą" co nie znaczy że mamy biernie się temu przyglądać, ale nie wolno się załamywać. Módlmy się i głośmy Ewangelię wszystkim narodom bo do tego wszyscy jesteśmy powołani i przyjdzie czas że "nastanie jedna Owczarnia i jeden Pasterz" i to wcale nie są słowa Franciszka. Pamiętaj że Wszechmocny Bóg i zło w dobro zamienić potrafi, oby znalazł się choć jeden sprawiedliwy dla którego warto to uczynić.
mineciarz2019.11.5 19:03
Ateizmy globalnego...
stan2019.11.5 18:18
Czy każda głowa ma coś do powiedzenia na każdy temat? Benedykt XVI i Kościół triumfujący? I w dodatku: "Synod Amazoński... prosił"? Powiedz konkretnie kto!
JONASIK2019.11.5 18:18
Ej??? Kościół z zasady jest globalny. Mało tego. Bóg chrześcijan stworzył cały Świat i jest odpowiedzialny za zbawienie wszystkich istot obdarzonych duszą w całym Wszechświecie. Chrześcijaństwo jest więc międzygalaktyczne. Dręczy mnie tylko pytanie, czy na inne planety Bóg też zsyłał Jezusa? W jakiej postaci? Co z krzyżem???
Stanislaw2019.11.5 18:59
Zapytaj o to Pana Twardowskiego. On był w przestrzeni kosmicznej, wędrując na Księżyc
zibi2019.11.5 17:46
chrzescijanizm to fakt jest wypychany, ale to nie znaczy ze da sie unicestwic prubowalo juz tego imperium rzymskie,prubowaly hitlerowskie niemcy i sowiecka rosja ale pierwsi byli zydzi ktorzy chcieli zniszczyc poczatek chrzescijanstwa przez zamordowanie chrystusa i przesladowanie jego uczniow,nie da sie unicestwic Boga, to do wiadomosci wszystkich wspolczesnych lewakow,jestescie skazani na porazke i pieklo, za to co robicie
Janusz Pawilon 3a2019.11.5 17:34
ŻE CO? PRZECIEŻ CHRZEŚCIJAŃSTWO UPADA W KAŻDYM ROZWINIĘTYM KRAJU, ŻYJE TYLKO W ZACOFANEJ BIEDZIE TRZECIEGO ŚWIATA GDZIE O WPŁYWY WALCZY Z RÓWNIE ZACOFANĄ RELIGIĄ, ISLAMEM.
Monika2019.11.6 10:53
Januszku czy świnia ma duszę? Nawet jeśli nie ma to sens jej istnienia jest wartościowszy niż bezdusznego człowieka rozkoszującego się jej mięsem.
Stanislaw2019.11.5 17:25
Może wreszcie będzie ta Franciszkowa "jedna owczarnia" http://www.tropie.tarnow.opoka.org.pl/images/prawda.gif
ciekawy2019.11.5 17:19
Brednie, Rzymu nie da się przenieść w Inne miejsce. Żyjemy na progu Nowej Ery, czasu w dziejach Wszechświata, który jeszcze nigdy nie istniał. I problemy są nieuniknione.Ludzkość została w XX wieku przepuszczona przez wrota piekieł i miejmy nadzieję, że coś ją to nauczyło.
Paweł2019.11.6 10:43
Rzymu nie ale stalicę już nie jednokrotnie przenoszono. Mało wiesz o świecie (przypuszczam że również tym cię otaczającym) a zdaje ci się żeś liznął wszechświata. Te wrota piekieł XX wieku były straszne ale są głupstwem i bajką w porównaniu do tego co przyjdzie. Wiesz o czym mówię ?
Jonasik2019.11.5 17:06
Będzie o czym pisać.
JONASIK2019.11.5 18:19
Taaa. "Na każdym zebraniu jest taka sytuuacya, że ktoś musi zacząć"
Reytan2019.11.5 16:49
Cichocki to czerwony kretyn i prowokator.
Naczelny2019.11.5 17:20
https://www.facebook.com/zbigniew.glapinski A to Ty zdrajco z Holandii.