Latynoski papież poleciał do Ameryki - zdjęcie
05.07.15, 13:27

Latynoski papież poleciał do Ameryki

8

Franciszek odwiedzi Ekwador, Boliwię i Paragwaj. W każdym z tych krajów katolicy stanowią zdecydowaną większość ludności. Wbrew powszechnej opinii w Ameryce Łacińskiej nie jest to oczywiste. W niektórych krajach Kościół bardzo szybko traci wiernych, zwłaszcza na rzecz sekt ewangelikalnych (tak jest m.in. w Brazylii). W Boliwii ponad połowa mieszkańców to Indianie. W Ekwadorze to 30 proc. ludności, a w Paragwaju 3 proc.

Hasłami pielgrzymki mają być pokój, ekologia, zrównoważony rozwój i sprawiedliwość społeczna. Późnym wieczorem polskiego czasu papież wyląduje w stolicy Ekwadoru, Quito. Najważniejszym wydarzeniem dwudniowej wizyty w tym kraju będzie wtorkowa msza w stołecznym Parku Dwusetlecia.

Etap drugi pielgrzymki to Boliwia. W drodze do miasta La Paz papież zatrzyma się w miejscu nad rzeką Choqueyepu, gdzie 21 marca 1980 roku bojówkarze ówczesnego reżimu zamordowali jezuitę Luisa Espinala Campsa. Zginął on trzy dni przed zamachem na arcybiskupa z Salwadoru Oscara Arnulfo Romero, którego beatyfikacja odbyła się w maju tego roku.

Papieża powita lewicowy prezydent Evo Morales, Indianin, syn hodowców koki i lider ruchu ludowego. We czwartek papież ma odwiedzić w Santa Cruz  II światowe spotkanie ruchów ludowych. Pierwsze odbyło się w zeszłym roku w Watykanie, z udziałem Moralesa.

Ostatnim krajem, który odwiedzi papież, będzie Paragwaj. Tam spotka się między innymi z mieszkańcami slumsów Bañado Norte położonych w Asunción. Odprawi mszę w miejscu, gdzie Jan Paweł II kanonizował w 1988 r. Rocha Gonzáleza de Santa Cruz (1576-1628), twórcę kilku tzw. redukcji jezuickich, czyli de facto indiańskich państw na terenie obecnego Paragwaju.

Do Rzymu papież powróci 13 lipca.

KJ/Wpolityce.pl/Avvenire.it

Komentarze (8):

anonim2015.07.5 13:38
A jak tam stosunek do tzw. "teologii wyzwolenia" ???
anonim2015.07.5 16:23
No jesteśmy w domu
anonim2015.07.5 16:24
Ale spox, komun w żadnym kraju nie przetrwała jednego wieku
anonim2015.07.5 17:09
Przerażające. Ci ludzie są skazani na biedę do końca swoich dni. Ech...
anonim2015.07.5 21:55
Marek - spox. Poczytaj Cejrowskiego, który to środowisko poznał do głębi. Oni po prostu nie chcą mieć lepiej. Oni uważają, że skoro natura dała im takie bogactwa naturalne, to nie ma sensu się trudzić (cytat z dzisiejszego wydania "Gościa Niedzielnego")
anonim2015.07.6 3:46
pawel.nn napisł: " zawiera się w haśle pielgrzymki "zrównoważony rozwój i sprawiedliwość społeczna" (przypominam że dla prawdziwych prawicowców i neoliberałów sam zwrot sprawiedliwość społeczna jest marksizmem w najczystszej postaci) " "Prawicowców i neoliberałów" odsyłam do dokumentów Nauki Społecznej Kościoła, szczególnie encykliki Leona XIII "Rerum novarum", powstałej w czasach Trydentu. Papież Franciszek nic innego nie głosi.
anonim2015.07.6 8:58
W czasach Trydentu?
anonim2015.07.6 10:23
@katoliberalny Sorry - dla Klarci wszystko co było w Kościele, od średniowiecza po SV II, jest czasem Trydentu. To jest poniekąd "zasługą" tradsów - z ich komentarzy wynika, że najważniejszym był Sobór Trydencki właśnie, i że po nim nic ważnego już w Kościele się nie wydarzyło, aż do.. SV II, który prostą drogą prowadzi do upadku Kościoła. Zwróciłam uwagę na dokumenty Nauki Społecznej Kościoła (encykliki, Listy, przemówienia papieskie) - gdy chciałam potraktować je jako usypiacz. Zawarte tam treści tak mnie zaskoczyły, że nie zasnęłam dopóki nie przeczytałam obu opasłych tomisk. To co wtedy było głoszone, jest zaskakująco aktualne w czasach nam współczesnych. Aktualne bolączki (chciwość kapitału, globalizacja, niszczenie rodziny) występowały już kilka wieków wcześniej. Teza, jakoby obecny papież głosił poglądy lewicowe jest bzdurna - Franciszek jedynie powtarza to, co publikowali jego poprzednicy, i nie ma to nic wspólnego z lewicowością - takie jest właśnie przesłanie Nowego Testamentu.