Kuźmiuk: Jeżeli KE nie przyśpieszy dostaw szczepionek, jej byt jest zagrożony - zdjęcie
26.03.21, 10:00Fot. via Pixabay - torstensimon / European Parliament via Flickr, CC BY 2.0

Kuźmiuk: Jeżeli KE nie przyśpieszy dostaw szczepionek, jej byt jest zagrożony

14

1. Wczoraj w ramach 2-dniowego szczytu Rady Europejskiej, odbywającego się w formule zdalnej, pierwszym punktem obrad była sprawa dystrybucji szczepionek i sytuacji epidemiologicznej w związku z pandemią Covid19.

Trudną sytuację w krajach UE i opóźnienia w szczepieniach powoduje głównie nie dotrzymywanie terminów i wielkości dostaw szczepionek przez wszystkie 3 koncerny, których szczepionki zostały dopuszczone do obrotu, a więc Pfizer-BioNtech, Moderna i AstraZeneca.

Przy czym największe problemy z dostawami szczepionek ma głownie AstraZeneca, która do tej pory dostarczyła do krajów UE mniej niż 50% zadeklarowanych w umowie dostaw (mniej niż 10 mln dawek).

2. W tej sytuacji ogromne emocje w Parlamencie Europejskim wzbudziła informacja, podczas odbywającej się w środę debaty, że włoscy karabinierzy znaleźli w zakładzie AstraZeneca w Anagni pod Rzymem, aż 29 mln dawek szczepionki tej firmy, przygotowanych do wywozu poza teren UE (wg. nieoficjalnych informacji do W. Brytanii, Meksyku i Kanady).

Firma wprawdzie tłumaczy się, że 13 mln dawek jest przygotowane do wywozu ale do krajów najuboższych w ramach globalnej inicjatywy COVAX, realizowanej pod patronatem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), pozostała część miała być przekazana do krajów UE ale wersja eksportu do trzech wyżej wymienionych krajów, wydaje się jednak bardziej prawdopodobna.

Europosłowie, a i premierzy na wczorajszym posiadaniu Rady, domagali się wręcz blokady przez KE eksportu szczepionek produkowanych na terenie UE, tych firm, które nie wywiązują ani z terminów, ani wielkości dostaw szczepionek wynikających z umów.

Zamieszanie z brytyjsko- szwedzką szczepionką AstraZeneca, wymaga jak się wydaje dodatkowego porozumienia pomiędzy UE, a W. Brytanią, bo koncern chce w pierwszej kolejności zaspokoić potrzeby kraju macierzystego, nawet za cenę nie wywiązania się z zobowiązań wobec UE.

3. Ta bardzo trudna sytuacja spowodowana niedostatecznymi dostawami szczepionek do UE została spowodowana tym, że umowy jakie zawarła KE z firmami farmaceutycznymi w szczególności zaś zapisy o ilościach dostaw i ich terminach, nie dają Komisji prawa do nakładania kar, czy innych roszczeń w przypadku ich nie dotrzymania.

Co więcej firmy bronią się przed ujawnieniem tych szczegółów twierdząc, że to są tajemnice handlowe, których ewentualne ujawnienie utrudni im negocjacje handlowe z innymi krajami na świecie.

Ta „nieporadność” KE w zawieraniu umów na dostawy szczepionek jest tym dziwniejsza, że firmy farmaceutyczne pracujące nad szczepionkami na Covid19, otrzymały w różnych proporcjach z budżetu UE w 2020 roku kwotę 2,7 mld euro, a także dodatkowe wsparcie ze wszystkich krajów członkowskich w kwocie 0,75 mld euro (składka wszystkich 27 krajów proporcjonalnie do ich zamożności), co miało służyć przyśpieszeniu badań rzeczywiście te badania znacząco przyśpieszyło.

4. Wprawdzie KE ciągle podtrzymuje swoje zobowiązanie, że do końca III kwartału zostanie zaszczepione 70% dorosłej populacji w UE ale żeby zostało ono zrealizowane konieczne jest przyśpieszenie dostaw szczepionek, szczególnie w II kwartale.

Wg. deklaracji firm do UE w II kwartale ma trafić ok. 300 mln dawek (3 razy więcej niż w I kwartale), w tym około 50 mln dawek firmy Johnson& Johnson, której jednodawkowa szczepionka została dopuszczona do obrotu na terenie UE w połowie marca.

W tym tygodniu pojawiła się w mediach informacja, że szef niemieckiego koncernu chemicznego Wacker ogłosił, iż jeszcze w II kwartale, możliwe jest uruchomienie na pełną skalę produkcji 5. szczepionki CureVac.

Wprawdzie procedura zatwierdzania tej szczepionki przez Europejską Agencję Leków (EAL) rozpoczęła się w lutym tego roku ale miała być zakończona dopiero w III kwartale, a proces ten wydłużyło pojawienie się nowych szczepów kornawirusa.

Z wypowiedzi szefa Wackera wynika, że to postępowanie może się jednak zakończyć przed początkiem maja, a wtedy ta firma, a także niemiecki Bayer i szwajcarski Novartis, są w stanie dostarczyć aż 200 mln dawek tej szczepionki i to do końca II kwartału, co jego zdaniem rozwiązałoby problem niedostatecznych dostaw do UE, szczególnie przez firmę AstraZeneca.

5. Jeżeli jednak proces dostaw szczepionek do krajów UE w II kwartale tego roku, będzie wyglądał tak jak o tej pory i firmy dalej nie będą respektowały terminów i wielkości dostaw, co spowoduje, że szczepienia będą się odbywać w dotychczasowym tempie, to byt KE będzie zagrożony.

Na bardzo krytyczną ocenę tego co się dzieje w UE w zakresie szczepień, ma wręcz niesamowite tempo szczepień w W. Brytanii, która przecież zaledwie przed rokiem wyszła z UE.

Przez niecałe 3 miesiące zaszczepiono już połowę dorosłej populacji, a do końca lipca mają być zaszczepieni wszyscy chętni dorośli obywatele, co pozwoli na pełne uwolnienie życia gospodarczego i społecznego.

To porównanie ma wręcz rujnujący wpływ na opinię o działaniach KE w zakresie realizacji unijnej strategii szczepień, a bezradność Komisji w sytuacji kiedy firmy farmaceutyczne wręcz ostentacyjne lekceważą swoje zobowiązania wynikające z podpisanych umów jest dosłownie przygnębiająca.

Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze (14):

LLLL2021.04.20 8:39
coś tu Śmierdzi LEWACTWEM
fcuk piss2021.04.16 15:31
a kto zyskal? kler , kosciol i rydzyk
Marek2021.03.26 20:51
Czy Kuźmiuk czasami nie bierze kasy z UE?
AAAtomek2021.03.26 19:31
No i Kuźmiuk, będziecie chcieli przyłączyć Polskę do Unii Euroazjatyckiej? To marzenie prawicy polskiej?????? Hę?
Mengele/22021.03.26 18:36
wcale nie chcemy się szcepić ta trucizna .....!!!
mi%$#2021.03.26 18:34
GDYBY TA SZCEPIONKA FAKTYCZNIE POMAGAŁA ----- NIEMOGLIBYSMY by do niej się dopchać .. LUDZIE OPAMIĘTAJCIE SIĘ -----
eJ wY-Z ue2021.03.26 18:32
ZADNE SZCEPIONKI NAM NIE POMOGĄ ------ TYLKO MOŻE POMÓC PAN BÓG. szCZEPIONKI Z ABORTOWANYCH DZIECI TO SZTUCZKA DEMONA
Anonim2021.03.26 16:20
"Kuźmiuk: Jeżeli KE nie przyśpieszy dostaw szczepionek, jej byt jest zagrożony", ale tylko z punktu widzenia Kuźmiuka. Do roku 1990 EU miała się bardzo dobrze. Jak wróci do stanu przed 1990, będzie się miała jeszcze lepiej !!!!!!!
matis892021.03.26 12:19
Pan Jezus w Orędziach Ostrzeżenie przestrzegał przed trującymi szczepieniami i je przepowiedział 17.06.2012 tak samo jak przepowiedział obalenie Benedykta XVI i ustanowienie Fałszywego Proroka . ,,Moja droga umiłowana córko, plany masońskich grup przejęcia światowych walut są coraz bliższe ukończenia. Ich nikczemne plany obejmują również nowe globalne szczepienia, które spowodują choroby na całym świecie, wywołujące cierpienia na skalę nie widzianą nigdy wcześniej. Unikajcie takiego nagle ogłoszonego globalnego szczepienia ponieważ będzie was ono zabijać.......''
Anonim2021.03.26 16:23
matis89, zacznij brać coś na odnowienie mózgu.
Janek2021.03.26 11:12
Wielka Brytania, Norwegia, Szwajcaria pokazują że poza Unią żyje się lepiej. Oczywiście dla Polski w chwili obecnej opuszczenie UE byłoby głupotą ze względów materialnych ale te korzyści potrwają jeszcze zaledwie kilka lat. Za 5 lat musimy zacząć myśleć poważnie o samodzielności jeśli presja na demoralizację i niszczenie rodzin będzie się nasilać.
Tom Bombadil2021.03.26 11:10
Dałby Bóg, dałby Bóg... pomarzyć dobra rzecz...
Piotr Nowak2021.03.26 10:29
Trzeba opuścić Unię Europejską i uwolnić się od tej głupoty ! Polacy , jeśli się tylko zorientujemy, że większość narodu polskiego jest przeciwna naszemu członkostwu w UE, to robimy natychmiast referendum ! jeśli taka wola narodu okaże się prawdziwa to wysyłamy jak najszybciej dokumenty dla Polexitu i rozpoczniemy negocjacje opuszczenia UE ! UE nie daje Polsce nic, oprócz wtrącania się w nieswoje sprawy. Po drugie UE i PE jest miejscem ciągłego szczucia posłów targowiczan opozycji na Polskę i ich żądanie do karania swojej Ojczyzny ! Dosyć !!!
ciekawy2021.03.26 10:13
a może po prostu za tymi nieporadnymi umowami stoi korupcja? Już raz tak było, że cała KE z takiego powodu została odwołana. ?Może należałoby szybko powtórzyć ten manewr?