Ks. Isakowicz-Zalewski o pedofilii w kościele. List do Kongregacji Nauki Wiary w Watykanie - zdjęcie
19.09.20, 08:17fot. yt/wydawnictwo esprit

Ks. Isakowicz-Zalewski o pedofilii w kościele. List do Kongregacji Nauki Wiary w Watykanie

6

Publikuję kolejny list ws. pedofilii, tym razem wysłany do Watykanu w 2013 roku.

Wobec bezczynności ks. kard. Stanisława Dziwisza w sprawach opisanych w liście z dnia 24 kwietnia 2012 roku, wręczonym mu osobiście, napisałem 24 października 2013 roku pismo do Kongregacji Nauki Wiary w Watykanie. Pismo zostało przetłumaczone na język włoski przez jednego z księży profesorów, który pomagał mi w tej sprawie. - pisze na Facebooku ks. Isakowicz-Zalewski

 

Dalej we wpisie czytamy:

Dopiero po tym piśmie Sąd Metropolitalny w Krakowie wszczął proces w sprawie opisanej w punkcie 2 wspomnianego listu. http://isakowicz.pl/tresc-listu-do-ks-kard-stanislawa.../

Byłem przesłuchany w tym procesie na wyraźne żądanie Mons. Roberta Olivera. Przesłuchani zostali też rodzice chłopca. Nie znam wyniku tego procesu. Nie wiem też, czy inni świadkowie, których wskazałem, też zostali przesłuchani.

Jednak w czasie przesłuchania, a zeznawałem pod przysięgą, nikt nie negował faktu, że Ks. Kardynał otrzymał ode mnie wspomniany list, który przyjął bądź w ostatnich dniach kwietnia, bądź w pierwszych dniach maja 2012 roku. Dokładna data mojej audiencji z pewnością jest podana w dokumentach prowadzonych przez ks. Sekretarza.

Dodam, że Mons. Robert Oliver przyjechał z Watykanu do Krakowa kilka miesięcy później, w czerwcu 2014 roku. https://dziennikpolski24.pl/kosciol-przeprosi.../ar/3474115

Radwanowice, dn. 24 października 2013 r.

 

Poniżej pełna treść listu


Radwanowice, dn. 24 października 2013 r.
Mons. Robert Oliver
Promotore di Giustizia
La Congregazione per la Dottrina della Fede
Palazzo del Sant’Uffizio
00120 Città del Vaticano
WATYKAN

Przewielebny Księże Prałacie!

Nazywam się Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Jestem księdzem archidiecezji krakowskiej i proboszczem parafii ormiańskokatolickiej Świętej Trójcy w Gliwicach oraz prezesem Zarządu Krajowego Fundacji im. Brata Alberta, która prowadzi 30 placówek dla osób niepełnosprawnych na terenie całej Polski.

Do napisania tego listu upoważnili mnie państwo …………… z parafii w ……………, którzy są moimi dobrymi znajomymi. Jest to małżeństwo od wielu lat zaangażowane w życie Kościoła. Ich syn, …….., jako ministrant był kilka lat temu molestowany seksualnie przez ówczesnego proboszcza parafii w …………………… Duchowny ów nazywa się ks. ………………….. i jest księdzem archidiecezji krakowskiej.

Państwo …………………… zgłosili ten fakt jednemu z biskupów pomocniczych archidiecezji krakowskiej. W konsekwencji ks. ………………….. został zwolniony z funkcji proboszcza parafii w ……………………. i skierowany na urlop, ale po paru miesiącach znów został proboszczem w parafii ……………….., też w archidiecezji krakowskiej. Obecnie mieszka tam jako emeryt.

Sprawę tę opisałem w 2012 r. swojej książce. Chodzi mi tylko o prawdę, ale nie podałem imienia i nazwiska ofiary oraz sprawcy i nazwy parafii. Liczyłem bowiem, że zajmie się tym skandalem obyczajowym i dramatem skrzywdzonego nieletniego chłopca Kuria Metropolitalna w Krakowie. W maju 2012 r. przekazałem osobiście Arcybiskupowi Krakowskiemu swój list, w którym opisałem szczegółowo sprawę. Podałem też nazwisko i adres państwa …………………, którzy byli gotowi złożyć stosowne zeznania.

Niestety, do dzisiaj nikt z Kurii Metropolitalnej z nimi się nie skontaktował. Państwo ……………….. mają o to ogromny żal. Państwo ………………. nie mogą także zrozumieć, jak to możliwe, że ksiądz pedofil, który skrzywdził ich syna, dalej pracował duszpastersko.

Dodam, że w latach 2005-2006 badałem akta Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, w których znajdują się liczne informacje o tym, że duchowny ten w przeszłości był czynnym homoseksualistą i utrzymywał kontakty seksualne z młodymi mężczyznami. Akta te opracowała komunistyczna Służba Bezpieczeństwa, która do 1990 r. inwigilowała m.in. środowisko homoseksualistów w Krakowie. O aktach tych także poinformowałem Arcybiskupa Krakowskiego. Pomimo tego ks. …………………… aż do swojego przejścia na emeryturę w roku 2012 nie został odsunięty od pracy z dziećmi i młodzieżą. Obecnie jest odpowiedzialnym za …………………………………..

Wiem, że zgodnie z dokumentem „Delicta graviora” z 2001 roku wszystkimi przypadkami wykorzystania seksualnego osób nieletnich poniżej 18. roku życia przez księży katolickich zajmuje się Sekcja Dyscyplinarna Kongregacji Nauki Wiary. Uprzejmie proszę Księdza Prałata o rozwiązanie tej bolesnej sprawy zgodnie z procedurami, które w ostatnich latach określiła Stolica Apostolska. Jeżeli Kongregacja podejmie stosowne działania, to państwo ………………………. poprzez mnie udostępnią swój adres i spotkają się z pełnomocnikiem lub pracownikiem Kongregacji, aby złożyć stosowne wyjaśnienia. Nie mają jednak ufania do władz archidiecezji krakowskiej.

Z wyrazami szacunku. Szczęść Boże!
ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski

https://www.facebook.com/Odbudujmy.wspolnie.dom.bozy/posts/1579823265530133

 

mp/facebook/odbudujmy wspólnie dom boży

Komentarze (6):

Figo Fago2020.09.21 9:49
A do Urbana i Michnika też księzulek posłał " informacją" . W Wyborczej bp Piorunek albo ks. Sowa natychmiast zajał by się sprawą. A tak poza tematem . O powiadomieniach do prokuratora o przestępstwach ksiądz słyszał .?
...2020.09.19 9:02
Pedofilia w kościele osiąga patologiczne rozmiary, ale żeby odwrócić uwagę od problemów obierają sobie wrogów w postaci LGBT, gender, a teraz singli.
Bożena2020.09.21 7:49
Patologiczne rozmiary osiągają emocje niektórych, którzy słusznie są zgorszeni przestępstwem - ale, nie mając danych o ilości przestępstw, dokonują emocjonalnej oceny pękając w szwach. Dla uspokojenia i równowagi proponują zachwycić się tymi pozytywnymi księżmi, których jest znacznie więcej. Pozdrawiam
TwojaStara2020.09.19 8:52
Katolickie szambo raz po raz wybucha smrodami a naród Polski twierdzi, że nic nie czuje, lub, że pachnie mu fiołkami. Obudź się Polsko!
Bożena2020.09.21 7:50
Pewnie śpisz obok wyrzutów sumienia pana Trzaskowskiego;-)
Szybka Randka2020.09.19 8:41
Hejk- Szukam miłego i kulturalnego faceta na spotkania Mam na imię Monia 24 wiosny.... wiecej moich fotek i kontakt do mnie tu- https://erooo.pl Znajdź mnie- Monikj- napisz do mnie i spotkajmy sie!