Koronawirus staje się ‘pandemią ekonomiczną’ - zdjęcie
26.02.20, 12:51Fot. via Pixabay

Koronawirus staje się ‘pandemią ekonomiczną’

12

Światowa gospodarka zaczyna odczuwać bolesne skutki związane z epidemią koronawirusa. Jak napisała na swoim Twitterze amerykańska ekonomistka, Diane Swonk, choć koronawirusa nie określa się jeszcze pandemią, to „szybko staje się pandemią ekonomiczną”, a wysiłki powstrzymujące rozwój wirusa, wstrzymują również aktywność gospodarczą.

Kiedy zakażenia koronawirusem dotyczyły wyłącznie Chin, ekonomiści zachowywali spokój. Przewidywaniom osłabienia wzrostu gospodarczego w Chinach towarzyszyło przekonanie, że w tym kraju szybko zostaną odrobione straty. Ogromne rozprzestrzenianie się wirusa w świecie zmienia jednak postać rzeczy.

Kiedy duże ognisko pojawiło się we Włoszech, inwestorzy giełdowi zareagowali bardzo wyraźnie. Zaczęły wyraźnie spadać ceny akcji spółek, a w górę poszły ceny złota. Włochy, które pod koniec ubiegłego roku znalazły się na granicy recesji, mają coraz mniejsze szanse na odbicie się w początku roku bieżącego. W 8. największej światowej gospodarce świata koronawirus uczyni wielkie straty. Ucierpi przede wszystkim turystyka, handel i branża modowa.

Również gospodarka Niemiec może znacząco stracić. Jest ona mocno powiązana z gospodarką chińską, zwłaszcza w branży motoryzacyjnej. Chiny są największym rynkiem dla sprzedaży samochodów, a teraz sprzedaż ta drastycznie spadła. Niemieccy ekonomiści szacują więc, że w pierwszym kwartale roku niemiecka gospodarka się skurczy.

Gospodarka światowa jest połączona siecią powiązań. W tej sieci niezwykle ważne miejsce zajmują Chiny, które są największą fabryką świata, dostarczającą wiele półproduktów w różnych branżach. Problemy tak ważnej, największej po amerykańskiej, światowej gospodarki, zostaną najpewniej odczute przez wszystkich.

kak / gazeta.pl

Komentarze (12):

zibi2020.02.26 18:03
aniol naklada pieczec tak przepowiedziano w apokalipsie,rozpusta siegnie dna piekiel,dlatego bog zesle kary na ludzkosc aby oczyscic swiat,szczesliwi ktorzy pomra wczesniej i nie zobacza kary bozej to sa znaki ktorych tylko glupcy nie widza,nawruccie sie przyjscie jezusa niedlugo, biada niewiernym
Urszula2020.02.29 11:35
Ci, którzy pomrą wcześniej są rzeczywiście szczęśliwi, ale sądu ostatecznego nie unikną.
anonim2020.02.26 16:53
Praca w domu przez Internet staje się coraz większą częścią rynku, dlatego też każdy, kto zastanawia się jak zarobić dodatkowe pieniądze, jest zmuszony na poszukiwania w sieci. "Zarabiam dobrą pensję w domu 100$-1000$ w Tydzień dolarów, co jest niesamowite, ponad rok temu byłam bezrobotna w okropnej sytuacji. https://inwestcrypto.com.pl/ Dziękuję Bogu każdego dnia, za te instrukcje, a teraz moim obowiązkiem jest spłacić je i podzielić się nimi z każdym." Zdobądź natychmiastowy dostęp do oprogramowania - https://inwestcrypto.com.pl/ Robot zarabia do 1 tys. USD dziennie z depozytu zaledwie 250 USD
katolik2020.02.26 13:39
to tylko niewidoczny dla oka zarazek ,a tu jeszcze sciąganie dodatkowo przekleństwa przez dno na Polskę(eutanazja aborcja gender lgbt profanacje Jezusa i Maryji niszczenie Koscioła) -Jest powiedziane kłade przed toba błogosławieństwo albo przekleństwo Dno mor-społ-polit-intelpopslsldwiosnanowoczenahołoworazwyborcyipoplecznicy zaciągają grzech społeczny i kare osobistego przekleństwa.
Urszula2020.02.29 11:33
Ty już przestań kłaść cokolwiek przed każdym bo jeszcze się pomylisz i położysz przed sobą. No i wdepniesz w to g...
ktoś tam2020.02.26 13:04
Ale totalniacy i tak powiedzą, że wszystkiemu winien Kaczyński. Plamom na Słońcu także.
Dam2020.02.26 13:30
A PISowcy powiedzą, że Wina Tuska. Ostatecznie żadna różnica, ale aktualnie PIS musi sobie z koronawirusem poradzić, i mam nadzieję, że podoła zadaniu.
ardo2020.02.26 13:40
Ryży sprzedałby Niemcom całą Polskę za posadki dla swojej rodzinki.
J.P2020.02.26 16:23
A Kaczor już obstawił posadki tumanami z rodzin posłów i senatorów i to ci nie przeszkadza?
ktoś tam2020.02.26 16:33
Biorąc pod uwagę to co zostawił Tusk po sobie czyli "zgliszcza" to można domniemywać, że moglibyśmy mieć akcję w stylu tow. Cimoszewicza: trzeba było się ubezpieczyć. Natomiast jak na razie mamy spokój i Bogu dziękować. Tak czy inaczej sytuacja z koronawirusem to sprawdzian dla rządu i podległych mu służb. Osobiście wolałbym abyśmy nie musieli niczego sprawdzać. Nie chodzi tu o rządzących. Jeśli jest pandemia to najlepszy nawet rząd ma problem. Chodzi o Polaków. Zresztą mimo niejako obycia z problemem grypa i tak swoje "odbiera". Nie ma 100% zabezpieczeń. To jest złudzenie.
ktoś tam2020.02.26 16:40
Ps. Jeśli np. okres od zarażenia do wystąpienia objawów jest odpowiednio długi to służby na granicach mogą nie wyłapać zarażonej osoby. I co wtedy? Zwłaszcza gdy taka osoba mogła zainfekować już innych. Szczepionki, nawet gdy nie mieć do nich zastrzeżeń, w momencie wystąpienia epidemii już nie zadziałają. Szczepionka - jeśli istnieje na daną chorobę i oczywiście nie ma do niej zastrzeżeń - działa zanim problem się pojawi. Wtedy to tylko gotowe przeciwciała. Ale trzeba je mieć i są skutecznie pod warunkiem, że nie nastąpiła mutacja wirusa.
Dam2020.02.26 20:14
Co zostawił? Przecież nawet Morawiecki się przyznał, że hasło "Polska w ruinie" to było tylko kłamstwo wyborcze. Tusk mimo wszystko przeprowadził Polskę suchą stopą przez kryzys, PIS przejada nasze pieniądze w czasie koniunktury, zamiast się na przyszły kryzys przygotować. To jakby w lato nie kupić nowego drewna do kominka na zimę, tylko zamiast tego kupić sobie telewizor i szpanować "patrzcie jak mi się powodzi". A potem płacz, że zimno.