Na polskim rynku wydawniczym ma pojawić się wkrótce książka, której tytuł - ,,Podręcznik budowania z konopi'' - może zaszokować przeciwników używek, a szczególnie tzw. trawki. Okazuje się, że znane od niepamiętnych czasów konopie mogą posłużyć jako..budulec domu!


Trzeba jednak wyjaśnić od razu, że konopie siewne (cannabis sativa) to nie to samo, co konopie indyjskie (cannabis indica). Roślina ta jest praktycznie pozbawiona składników odurzających THC i wykorzystywana jest wszechstronnie w przemyśle i gospodarstwie domowym.
Hempcrete [czytaj: hempkrit] – angielska nazwa betonu konopnego powstała z  połączenia dwóch angielskich wyrazów „hemp” – czyli konopie oraz „concrete” – czyli beton; nazwa w wolnym przekładzie oznaczać może „beton konopny”.

Trwały budulec  można uzyskać, mieszając w odpowiednich proporcjach paździerz konopny z wapnem oraz z niewielką domieszką piasku i cementu. Produkt końcowy jest podobno ,,wspaniały, ekologiczny i wytrzymały''.  

Podręcznik autorstwa Williama Stanwixa i Alexa Sparrow, to pierwsza pozycja na rynku polskim na temat betonu konopnego i zdaniem Piotra Jastrzębskiego - pioniera budowania z konopi w Polsce ,,jest  to najlepsza z wielu książek o tej tematyce wydanych po angielsku. Największą jej wartością jest fakt, że autorzy to nie tylko pasjonaci zafascynowani tym wspaniałym materiałem, ale przede wszystkim praktycy z wieloletnim doświadczeniem. Chwała im za to, że znaleźli czas i postanowili podzielić się ze światem tym doświadczeniem w tak obszerny oraz przystępny sposób''.

Na stronie Podlaskie Konopie możemy się też dowiedzieć, że ,,beton konopny to jedyny chyba materiał naturalny, który ma potencjał w nieodległej przyszłości stać się powszechnym w użyciu materiałem budowlanym.''

Warto obserwować rozwój tej nowatorskiej  technologii budowalanej opartej o – bądź co bądź - nietypowy surowiec. Oby tylko, pod pretekstem hodowania konopi na cele budowlane - nie wyrastały hodowle o nieco innym przeznaczeniu..

Żródło: podlaskiekonopie.pl, cohabitat.net

L. D.