Komisja śledcza ds VAT przesłuchała kolejnych świadków - zdjęcie
27.03.19, 17:32zdj. Adrian Grycuk, CC BY SA 3.0, via Wikimedia Commons

Komisja śledcza ds VAT przesłuchała kolejnych świadków

3

Była wicedyrektor Departamentu Podatku od Towarów i Usług Ministerstwa Finansów powiedziała, że urzędnicy resortu zwracali uwagę na możliwość wykorzystywania przez przestępców różnic w długości okresów rozliczenia VAT do wyłudzeń podatku. Komisja śledcza do spraw VAT przesłuchała dziś Annę Cyrańską, która pracowała nad nowelizacjami ustawy o podatku VAT, trwa przesłuchanie drugiego świadka - byłego szefa ABW Dariusza Łuczaka.

Była urzędniczka Ministerstwa Finansów przyznała, że skala wyłudzeń VAT na złomie była dużym problemem. To właśnie na ten towar jako pierwszy w Polsce w 2011 roku wprowadzono mechanizm odwróconego VAT. Anna Cyrańska dodała, że zwykłe metody działania organów skarbowych nie wystarczyły do walki z wyłudzeniami w branży złomiarskiej. Jej zdaniem przy tej skali nadużyć były podstawy do tego, żeby w sposób niekonwencjonalny uregulować obrót złomem.

Anna Cyrańska zeznała, że pion kontrolny resortu zwracał uwagę, że różnice w okresach rozliczeniowych VAT podmiotów biorących udział w transakcjach mogą sprzyjać oszustwom podatkowym. Według niej, takie doniesienia pojawiły się po raz pierwszy w 2012 roku. Jesienią 2013 roku ograniczono możliwość rozliczeń kwartalnych dla przedsiębiorstw, które handlowały tak zwanymi towarami wrażliwymi. Wówczas do tej grupy zaliczono wyroby stalowe oraz paliwa. Wcześniej stosowano miesięczne i kwartalne możliwości rozliczeń.

Anna Cyrańska oceniła także, że zniesienie 30-procentowej sankcji VAT nie miało wpływu na działania zorganizowanych grup przestępczych. Z tą opinią nie zgodził się wiceprzewodniczący komisji Kazimierz Smoliński z Prawa i Sprawiedliwości, podobnie jak z argumentacją zeznającej, że były inne rozwiązania dyscyplinujące podatników. Kazimierz Smoliński przywołał opinie innych byłych urzędników, którzy przyznawali, że rozwiązanie to czyni system nieszczelnym.

Zdaniem posła Platformy Obywatelskiej Zbigniewa Konwińskiego, zeznania Anny Cyrańskiej nie przybliżyły komisji do rozwikłania sprawy wyłudzeń podatku VAT. Polityk PO ocenił, że dzięki dzisiejszemu przesłuchaniu dowiedzieliśmy się, że dyskusja nad zniesieniem 30-procentowej sankcji VAT toczyła się już w latach 2005-2007. Zbigniew Konwiński dodał, że projekt ten został skierowany pod obrady Sejmu jako rządowy i tylko przez skrócenie kadencji nie został przyjęty.

Według szacunków Ministerstwa Finansów, luka w podatku VAT w latach 2008-2015 mogła wynieść ponad 250 miliardów złotych.

yenn/IAR, Polskie Radio

Komentarze (3):

IRENA2019.03.28 1:51
Dziwne, nie ma tu żadnych tych krzykaczy z "Frondy"! ? Czyżby się zmęczyli poprzednimi komentarzami? A może chcą przeczekać ten artykuł? Nie po nosie im! Przecież to 250 miliardów zł. Vatu!? Ciekawe, czy zauważą, co ich kochane rządy przez 8 lat zrobiły!? Miliardów nie widzą, ale 500 zł, dla dzieci to zobaczyli szybko!
Urszula2019.03.28 8:06
No, ale o co siem rozchodzi? :D
Irena2019.03.28 19:29
Ula, napisałam, że pod każdym artykułem jest dużo tych samych krzykaczy, wylewających na Rząd i Polskę wiele nienawiści! A tu ich nie ma ! Dziwne? To znaczy że się z tym zgadzają. Fakty są żelazne, to trudno zaprzeczyć.