Klich: Rząd Tuska ukrywał błędy Rosjan w sprawie badania przyczyn katastrofy smoleńskiej - zdjęcie
21.03.21, 19:51fot. yt/rmf fm

Klich: Rząd Tuska ukrywał błędy Rosjan w sprawie badania przyczyn katastrofy smoleńskiej

48

- Nie było na początku wiadomo, że wiele błędów popełnili wtedy Rosjanie. Zgrałem sobie wszystkie dane z rozmów w jednej osi czasu - z kabiny, z wieży, różnych stanowisk. Wtedy dopiero można było dostrzec, jak zachowała się strona rosyjska. Kierownik lotów nie chciał absolutnie przyjmować tego samolotu, ale został zmuszony rozkazem z Moskwy – powiedział w rozmowie z PAP Edmund Klich, akredytowany po katastrofie smoleńskiej przedstawiciel Polski przy komisji MAK.

Jak dalej stwierdził Klich, w zakresie badania przyczyn „katastrofy smoleńskiej można było osiągnąć więcej, niedociągnięcia strony rosyjskiej były oczywiste”.

- Rząd Donalda Tuska nie nagłaśniał tego na arenie międzynarodowej – stwierdził Klich.

Pytany, czy przedstawiciele rządu Tuska powinni się wytłumaczyć z zaniedbań, jakie zostały ostatnio ujawnione w materiale TVN Klich stwierdza, że nie ma to dla niego obecnie większego znaczenia, ponieważ „dzięki programowi TVP wiele rzeczy zostało wyjaśnionych”, a jego znajomi gratulowali mu postawy. - Myślę, że ten materiał przedstawia moją osobę w nieco lepszym świetle niż wszyscy chcieli wcześniej – dodaje Klich.

Klich jednocześnie zaznacza, że pozostało jeszcze wiele niewyjaśnionych kwestii, jak chociażby to, o czym rozmawiali Tusk z Putinem.

- W rządzie właściwie robiono niewiele. Sam za własne pieniądze zamówiłem wówczas ekspertyzę prawną, za którą na początku nie chciano mi nawet zwrócić pieniędzy. Rząd takiej nie zamówił – stwierdza Klich.

Jak dodaje, „- przez kilka dni nic nie robiono”.

Tusk wtedy miał wyjaśniać, że głównym zmartwieniem była organizacja pogrzebów.

Po wyjściu na jak błędów, jakie popełniali Rosjanie, „bardzo mocno zaczęli blokować dostęp do informacji”, a rząd Donalda Tuska nie był skuteczny w uzyskiwaniu ich od strony rosyjskiej i łamali zasady procedowania sprawy według załącznika 13, pomimo że wcześniej się na to zgodzili.

- Ale nikt tego nie podnosił – stwierdza Klich.

- Uważam, że strona polska powinna to wtedy nagłaśniać, Rosjanie być może ugięliby się wtedy, a przynajmniej byłoby pokazane w opinii międzynarodowej, że nie stosują się ustalonych umów – dodaje.

Nie wiadomo też, jak były prowadzone uzgodnienia z Rosją. Nie ma informacji, czy były one spisane czy ustalane ustnie.

 

mp/pap/portal tvp info

Komentarze (48):

Jakub2021.03.25 18:30
Macierewicz do roboty! Leniu jeden, już 6 lat dłubiesz jako wiceszef partii rządzącej a efekty twego kierownictwa w podkomisji są żadne. Przeszedłeś na ciemną stronę jak reszta twej partii?! A gdzie honor?! Gdzie obowiązek Polskiego Polityka?! Wstyd i hańba!!! A może zdrada!?
ala2021.03.24 15:38
Putin nie oddając wraku i skrzynek, który jest własnością Polski i Polaków sam przyznał się do udziału w zamachu bardzo utrudniając śledztwo polskiej stronie. Pozostaje tylko ustalenie kto i kiedy zainstalował ładunki i jaki był udział w tym zaplanowanym w detalach zamachu z polskiej strony. Poza tym praw fizyki się nie oszuka, żaden samolot nigdy nie rozbije się na tysiące kawałków rozrzuconych na bardzo dużej powierzchni schodząc do lądowania po linii stycznej do powierzchni ziemi, która w dodatku była zabagniona. Każdemu, kto nie wierzy w zamach, gratuluję kompletnej niewiedzy podstawowych praw fizyki z zakresu szkoły podstawowej i braku logicznego myślenia. Poza tym wokół tej sprawy zgromadziło się zbyt wiele dziwnych zbiegów okoliczności, kłamstw, matactw i manipulacji, aby wierzyć, że to był zwykły wypadek czy katastrofa. Była to dokładnie przygotowana akcja wielu ludzi po obu stronach, tak po stronie polskiej jak i rosyjskiej.
Po11... Wiecie, Wiecie, macie, macie ...2021.03.22 14:36
A zbrodnia Kremla i ciche przyzwolenie Tuska jest widoczne z Księżyca. "Wiecie, Wiecie, macie, macie ..."
Marek2021.03.22 9:44
Na szczęście Antoni wszystko wykrył i ujawnił.
Japa2021.03.22 10:00
Pan " Marek " to ma fajnie . Z panem Macierewiczem prawie na "TY ", to i wie co on wykrył. A my to co ? Wiemy tylko ,że odkrył prawdę o Tusku i Jego ferajnie .
Jawny2021.03.22 9:23
Jest poniedziałek? Jest Fronda? Jest dyżurny hejter, polakożerca i ateista Anonim vel AAAtomek vel... itd. Jest LOLcontent.
AAAtomek2021.03.22 10:02
LOLcontentu jeszcze nie ma, ale już jest Jawny prawicowy debil!
Japa2021.03.22 10:03
Daj spokój "Jawny " ,to ich praca . Ja bym się w tym ich szambie nie zatrudnił . za żadną kasę .
AAAtomek2021.03.22 9:00
Cieszy mnie, że zwrócono wrak tupolewa za rządów PiS i wyjaśniono przyczyny katastrofy tego samolotu...... Tak trzymać prawico!!!!
Karol2021.03.22 9:46
" bateryjka " AAA, wez sie podladuj, bo juz od rana ci sie pitoli !
HGS2021.03.22 8:08
Ukrywał, bo nie chciał wydać Pana Kaczyńskiego i w ogóle. Bohater. Bo co by się stało, gdyby wyszło, że to Pan Obajtek zasadził brzozę razem z Synem Pani Szydło.
Józef Bonkzdupytuska2021.03.22 8:14
Tak bezdennie głupiego komentarza w życiu nie czytałem. Genialne to nawet na skecz się nie nadaje. Ten który go napisał musi być kimś o wiele bardziej cierpiącym na deficyty intelektualne niż Borys Budka.
6969692021.03.22 8:47
Nie zauważył Pan jeszcze, że "antypis" charkteryzuje się wyjątkowym poziomem skretynienia ???!
Japa2021.03.22 10:12
Ten " bączek " coś se puścił , to faktycznie z pupy Donalda . Czuć "hajli hajlu. "A o wpisie " HGS " . Jak byś się nie przytruł tym " baczkiem " to byś odczytał w Jego wpisie zakamuflowany obraz myślenia totalnych .
Anonim2021.03.22 6:46
Państwo z dykty i paździerzu? Pytanie nasuwa się jedno, co robiły polskie służby? co nasłuchiwały? jak raportowały?
Na pohybel PiS2021.03.22 6:44
A treść rozmowy braci Kaczyńskich przed katastrofą poznamy? To jest ważniejsze niż to o czym rozmawiali Tusk i Putin.
Anonim2021.03.22 6:51
myślisz, że bracia ustalali sposób w jaki ma dojść do tragedii w Smoleńsku? jak jeden z nich ma zginąć?
6969692021.03.22 8:49
Tak!! Ci durnie pewnie w to wierzą - Bracia Kaczyńscy ustalali szczegóły wydarzeń. Boże! Co za zidiocienie.
Anonim2021.03.22 9:51
Znowu nie zazyles tabletek ??
Honor2021.03.21 20:45
To kiedy śmieci agenturalne wasze córki organizują kolejny marsz szmat?
PRAWDA2021.03.21 20:44
Rosja nie uznaje Polski jako Państwo tylko Dalsza Kraina Rosji ==tak samo w Stosunku do Ukrainy --Litwy Białorusi i innych ---== Stara Metoda Stalina ====Jak jeden człowiek zginie to Tragedia a jak więcej to tylko Statystyka ---jak w 2 wojnnie swiatowej całe Plutony puszczali na Zagłade zołnierzy pod lufy Niemieckie =to prymityw ==
Anonim2021.03.22 7:02
Jak na razie, Rosją rządzą Rosjanie? jak by ta Rosja nie była (?) to potrafi ustalić swoje interesy? i o nie grać na arenie międzynarodowej? i to twardo grać? Rosja ma wojsko? ma służby? ma dyplomację? nic z tych trzech rzeczy nie ma Polska? i nie widać na horyzoncie żadnych zmian w najbliższym czasie? stąd też taki, a nie inny, stosunek Rosji do Polski?
Po 11 ...2021.03.21 20:42
Wiecie jak będzie wyglądał raport Macierewicza? Jak już nie będzie mógł się migać, to napisze wstęp o "wysoce prawdopodobnym", o "graniczącym z pewnością", "merytorycznie uzasadnionym", "nie budzącym żadnych wątpliwości" WYBUCHOWYM scenariuszu lądowania Tutki. A dowody? A dowody to będzie załączona dokumentacja w ilości .... kilku ciężarówek, analiz, ekspertyz, przesłuchań, itp. Na końcu będzie takie zdanie: "Nie jest rolą komisji znalezienie, udowodnienie i skazanie winnych. To wykracza poza kompetencje komisji, więc dowody zostaną przekazane do Prokuratury Krajowej". A co będzie dalej? Po 3 latach Prokuratura z powodu ilości materiałów dowodowych, stopnia ich komplikacji powoła zespół do zbadania raportu Macierewicza. Zespół będzie pracował kilka lat, a potem spłodzi dokument, prośbę do Podkomisji o uszczegółowienie i doprecyzowanie niektórych materiałów. Ale Macierewicz będzie już na emeryturze, więc zostanie powołana następna podkomisja ... itd, itd, itd
Anonim2021.03.21 22:50
a po za tobą w domu wszyscy zdrowi?
Po11... Wiecie, Wiecie, macie, macie ...2021.03.22 0:13
A zbrodnia Kremla i ciche przyzwolenie Tuska jest widoczne z Księżyca. "Wiecie, Wiecie, macie, macie ..."
miki2021.03.22 7:26
coś tam na kremlu słabo płacą ? nawet z tego tekstu wynika że Rosjanie złamali procedury ...bo wieża kontroli lotów ma być autonomiczna .. "kontrolerzy chcieli odesłać samolot na zapasowe ale Moskwa się nie zgodziła" w wolnym przytoczeniu... a jak byś wiedział to strona Polska postawiła oficjalne zarzuty rosyjskim kontrolerom .. no ale wiadomo Moskwa ich nie wyda.. nawet do przesłuchania... z filmu Anity Gargas chyba ze 6 lat temu urywek : przelot nad pancerną brzozą ..uwidacznia brak jakichkolwiek śladów aby TU-154M (rozpiętość skrzydeł 38,5m) przeleciał na 5 metrach w okolicy "pancernej brzozy" i w czasie 1,7 s (136m lotu zaledwie) zrobił przechył (ćwierć-beczkę) z kąta przechyłu -3 stopnie do -90 stopni bo jest to niemożliwe i brak śladów i brak śladów kontakt brzoza skrzydło bo brzoza leży prostopadle (na nie zerwanych resztkach włókien) do kierunku uderzenia złamanie 3 zasady dynamiki Nevtona (akcja-reakcja) a buda Bodina została by zmieciona strugą odrzutu bo by musiała na budę zadziałać siła rzędu 6 do 10 ton przez około 0,1s ..a goleń podwozie przejechał by (rozwali by) dach tej budy .. na dzisiaj co można stwierdzić że faktycznie brak podpisanego nowego raportu .. a poza tym nie ściemniaj ... Donald & PO & PSL już dawno są "zaorani" zdrada dyplomatyczna co najmniej albo gorzej.. powołanie komisji śledczej przez ileś dni po katastrofie.. (a powinni powołać po 1 godzinie po...) nie skorzystanie z pomocy NATO itp.. i to jest nie do obrony ..to się nie wysilaj bo szkoda klawiatury .. i nudne udawadnianie PO-małpiego-rozumu.. ale może nie "małpi" ino piato-kolumnowy.. ?
Alojzy Cedzidło2021.03.22 13:05
Szanowny "miki " ." Spisałeś" sprawę z natury . Inny opis tragedii dla normalnego , zdrowego , myślącego człowiek jest nie do przyjęcia . A tu na Frondzie , tym Total Hyde Parku jest to jednak możliwe . A my zwykli Polacy .? Możemy wierzyć w te przed raportowe informacje z Podzespołu . Możemy wierzyć lub nie .Normalka , Ale brak wiary w badania i wysuwanie własnych pewników , diagnoz jest mało poważne
Anonim2021.03.21 20:41
Ojciec Paweł był jak drapieżnik, który w całym tym stadzie wyszukiwał osoby najbardziej wrażliwe, podatne - mówi o. Wojciech Delik, przeor wrocławskiego klasztoru Dominikanów, który ujawnił sprawę nadużyć, w tym seksualnych, jednego ze współbraci.- Jedną z dziewczyn brutalnie i często gwałcił. Wpadał do ciasnego pomieszczenia, podduszał ją, gwałcił i wykrzykiwał na cały głos grzechy innych ludzi ze wspólnoty. Oskarżał ją, że grzeszą, bo ona nie jest wierna Bogu. Albo potrafił zgwałcić którąś na ołtarzu w bocznej kaplicy kościoła
6969692021.03.22 8:52
Aleś ty głupi i bezczelnie prymitywny, szok!
Po 11 ...2021.03.21 20:32
Działania PiS, komisja Macierewicza to jawna zdrada Polski, to prawdopodobnie kolaboracja z Putinem. To celowe niszczenie polskiej jedności. To zdrada.
Wanda2021.03.21 21:45
Jak na papu mowisz gowno a na gowno papu to nikt cie nieslucha.
Po 11 ...2021.03.21 20:30
Tusk & co. działali w stresie, pod presją czasu i w sytuacji braku pełnej informacji. Mogły się zdarzyć niedociągnięcia. Ale PiS bada sprawę Smoleńska od 6 lat w pełnym komforcie czasowym, przy pełnym finansowaniu, z ekspertami, ze wsparciem polskich i zagranicznych instytucji. I co? I nic. Pełna porażka. Pełna rejterada. Rozpaczliwe szukanie excusów w "błędach poprzedników". Żenada i wstyd.
tak, tak ... no "Wiecie, no macie..."2021.03.22 0:14
"Tusk & co. działali w stresie, pod presją czasu i w sytuacji braku pełnej informacji'
Karol2021.03.22 10:02
Myslalem, ze ty dopiero Po 11..., stajesz sie debilem totalnym, a ty masz tak juz od urodzenia ! Juz sie nie bede dziwil, zadnym twoim " wypocinom "
Styki2021.03.21 20:26
I to sie zgadza z moja teoria. Tak naprowadzac zeby sie rozwalil. Macki Moskwy.
Prawda2021.03.21 20:24
Ciekawe czy Tusk dostanie Kare Smierci za Zdrade Polski ===
Po 11 ...2021.03.21 20:33
Ja myślę, że bardziej ci, którzy na zlecenie Putina "wyjaśniają" tragedię, szczując i dzieląc Polaków.
tak, tak ... no "Wiecie, no macie..."2021.03.22 0:16
A wrak jak kupa złomu leży, a polscy prokuratorzy do niczego nie mają dostępu. //// tak, tak ... no "Wiecie, no macie..." ///
Po 11 ...2021.03.21 20:22
Coś mi się wydaje, że to rozpaczliwe poszukiwanie "afer" smoleńskich po stronie opozycji, to dramatyczne próby przykrycia tego co się wydarzy ... to znaczy nie wydarzy za 3 tygodnie. Kolejnej kompromitacji z "niezbyt skończonym" raportem podkomisji.
tak, tak ... no "Wiecie, no macie..."2021.03.22 0:17
A wrak jak kupa złomu leży, a polscy prokuratorzy do niczego nie mają dostępu. //// tak, tak ... no "Wiecie, no macie..." ///
Po 11 ...2021.03.21 20:11
To nic w porównaniu z tym, że .... Rząd Morawieckiego ukrywa błędy Macierewicza w sprawie badania przyczyn katastrofy smoleńskiej. To dopiero AFERA.
kacapy za Ural2021.03.21 20:19
Tak sądzisz , kacapie ??
Po 11 ...2021.03.21 20:24
To oczywiste. Ilość i wielkość błędów i zaniedbań po stronie PiS jest 1000 razy większa.
tak, tak ... no "Wiecie... macie..."2021.03.22 0:18
A wrak jak kupa złomu leży, a polscy prokuratorzy do niczego nie mają dostępu. //// tak, tak ... no "Wiecie, no macie..." ///
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.03.21 20:10
PiSdzielce wracają do retoryki Smoleńskiej. Tym chcą przykryć aferę z obajtkiem! Gdzie jest Wrak? Sześć lat rządzi PiS i nawet aluminiowego złomu po Tupolewie nie umie sprowadzić do kraju mimo przysiąg i zaklęć! I skoro to takie proste to czemu jeszcze nie znamy raportu ze "śledztwa" szMacierewicza?
Tuskowa Kretynizacja Polski2021.03.21 20:16
No i co platfusy krew was teraz zalewa, jak prawda wyszła na jaw że Tusk to kopletne zero,i nieudacznik od urodzenia, A wasza zkręcona afera o Panu Obajtku ,to zwykłe pomówienia i bajki dla dzieci, Wszystkie Parówy Świata Łączcie się w TVN =>TV Nierobów Tusk zwykły kłamliwy cham, A ty trollu od Brejzy, to wasze pisanie za chwile się skończy w ZK. Tam gdzie jest wasz złoty chłopak Nowak.
KIBIC2021.03.21 20:22
KULTURY CZERWONY BURAKU KOSZERNY.
wera2021.03.21 22:33
pUTKO tylko tfuskowi wyda no i tobie bo jedna zgnila bladz.