Kasta? Basta! Sobota, Warszawa, w samo południe - zdjęcie
07.02.20, 16:45

Kasta? Basta! Sobota, Warszawa, w samo południe

36

W sobotę 8 lutego, w samo południe o godzinie 12:00, w Warszawie, w alei Szucha 12a, przed Trybunałem Konstytucyjnym polscy patrioci będą demonstrować w obronie demokracji (przed antydemokratycznym antyPiSem), przywiązanie do państwa prawa (zagrożonego anarchią i rokoszem niektórych sędziów wspieranych przez groteskową opozycję), suwerenności (którą chce nam odebrać Unia Europejska), Konstytucji (która jednoznacznie stwierdza, że suwerenna władza w Polsce należy do narodu, a nie do UE czy sędziów) i opowiedzieć się za realną reformą wymiaru sprawiedliwości (proponowaną przez PiS).

Kwestia rokoszu w sądownictwie jest jedną z najważniejszych kwestii debaty publicznej. Wypowiadali się w niej eksperci. Warto przytoczyć opinie krytycznych wobec PiS ekspertów, które ukazują jakim zagrożeniem jest rokosz w sądownictwie i jakie niskie pobudki za nią stoją.

Na stronie Klubu Jagiellońskiego ukazał się artykuł Piotra Trudnowskiego (prezes Klubu Jagiellońskiego, redaktora portalu klubjagiellonski.pl. eksperta ds. społeczeństwa obywatelskiego) „Czy wybory do Sejmu i Senatu są ważne? Jak wojna o sądownictwo prowadzi nas do anarchii”, w którym ekspert wskazuje, że anarchia sądowa antyPiS doprowadzić może do zakwestionowania ważności wyborów i ustaw uchwalanych przez Sejm.

Zdaniem eksperta „logiczną konsekwencją przyjęcia zaproponowanego przez uczestników »rokoszu sądowego« sposobu myślenia – a ten potwierdzą najpewniej za chwilę »stare« izby Sądu Najwyższego – wydaje się być uznanie, że… nie stwierdzono w sposób wymagany Kodeksem wyborczym ważności wyborów parlamentarnych z 13 października 2019 r. Skoro zaś u podstaw rokoszu zanegowano domniemanie prawomocności organów państwa, to i tutaj być może powinniśmy uznać, że mamy dziś „nie-Sejm”, „nie-Senat” oraz uchwalane przez parlament „nie-ustawy”. Wraz z projektem powszechnie krytykowanej senackiej „ustawy naprawczej” to kolejny dowód, że chaos prawny staje się paląco groźny i stoimy u progu anarchii. Wyjście z tego stanu w sposób legalny jest możliwe tylko na ścieżce „nowego otwarcia” konstytucyjnego, najlepiej zatwierdzonego w referendum”.

Na stronie Klubu Jagiellońskiego ukazała się ekspertyza dotycząca kryzysu w sądownictwie „Dlaczego Polacy nie bronią sędziów? Szukając wyjścia z błędnego koła (cz. 1)” autorstwa Jacka Sokołowskiego.

Według eksperta „naszemu państwu sporo brakowało do modelowego demokratycznego państwa prawa w wersji znanej z Zachodu”. Zdaniem eksperta „wymiar sprawiedliwości pozostał instytucjonalnie w dużej mierze w kształcie nadanym mu przy Okrągłym Stole. Kształt ten oparty był na założeniu stuprocentowej autokooptacji do środowiska. Krajowa Rada Sądownictwa, powołana do życia w 1989 r., składała się wyłącznie z sędziów powoływanych przez sędziów, a do jej najważniejszych kompetencji należało nominowanie kandydatów na sędziów. Zatwierdzanie tych kandydatur przez prezydenta zarówno pod rządami wcześniejszych przepisów konstytucyjnych, jak i po 1997 r. uważano za kompetencję związaną, czyli nie dającą głowie państwa możliwości odmowy zatwierdzenia kandydatury zgłoszonej przez KRS. Tym samym zagwarantowano sądownictwu gigantyczny poziom autonomii”.

Ekspert uważa, że „środowisko sędziowskie w latach 90. było w większości przeciwnikiem jakichkolwiek rozliczeń z totalitarną przeszłością, co było z kolei efektem braku dekomunizacji, której w sądownictwie (podobnie jak gdzie indziej) nigdy nie przeprowadzono. Niemożność obsadzenia pierwszego sądu lustracyjnego w 1997 r., kiedy to przez pół roku nie zgłosił się do niego dobrowolnie żaden sędzia, jest tu wymownym przykładem stosunku do tej kwestii. Co więcej, elita sędziowska, w szczególności ta skupiona w Sądzie Najwyższym, dokonała swoimi wyrokami świadomej i brutalnej korekty polityki publicznej uchwalonej przez Sejm i uznanej przez Trybunał Konstytucyjny, który wbrew powtarzanej, ale nieprawdziwej opinii nigdy nie zastopował lustracji, choć pod pewnymi względami znacząco ograniczył jej zakres. Stało się to w wyroku Izby Karnej SN z 5 października 2000 r., w którym sędziowie uznali, że koniecznym dla uznania za kłamcę lustracyjnego jest udowodnienie, że działał on z zamiarem zaszkodzenia osobom, na które donosił. W połączeniu z zaakceptowaną przez SN praktyką dowodową uznającą za wiarygodne zeznania oficerów prowadzących doprowadziło to do sytuacji, w której nikt nie spełniał przesłanek uznania za agenta organów bezpieczeństwa PRL-u”.

Ekspert zwrócił też uwagę na to, że w odczuciu społecznym sądy źle działają, bo „postępowania sądowe trwały (i trwają) w Polsce tak długo, że dla części obywateli »dochodzenie sprawiedliwości« na drodze sądowej traci po prostu sens”.

Jan Bodakowski

Komentarze (36):

Agnieszka Dz.2020.05.20 12:29
...
B522020.02.12 14:18
pełne poparcie albo immunitet dla każdego
z innej beczki ale mega ważne 2020.02.8 11:20
WIEKA PROŚBA - PODAWAJCIE TĘ PRELEKCJE GDZIE I KOMU SIĘ DA. https://www.youtube.com/watch?v=bOWkakEUnMw
Gazeta Polska to onuca2020.02.8 9:05
https://www.wiesci24.pl/2020/02/04/ojciec-szefa-gazety-polskiej-sluzyl-moskwie-ujawniamy-akta-ipn/
Konfederacja to ruska agentura wpływu 2020.02.8 11:26
taa, a twój ojciec w kuk lux klan farbował murzynów na biało.... puknij się w łeb z tymi "sensacjami" z ruskich polskojęzycznych portali dla gówniarzy z konfy
Renata2020.02.9 23:39
Pomyliłeś się chłopie ! To nie Gazeta Polska "onucą", tylko "GW " / czyli g... warta gazeta!/
B522020.02.12 14:20
kolego dla ciebie polecam koduj24.pl
Ciekawy2020.02.8 8:51
Przywiozą pisich dooopowlazow z kołek rozancowych
Renata2020.02.9 23:33
"ciekawy" Draniu ! A co Kółka Różańcowe z gara ci wyjadają!??? W czym ci one przeszkadzają? Przecież to nie wasze tęczowe LGBT w maskach, prawie na golasa, w stanikach i z durszlakiem na głowie!
Chory Portier2020.02.8 8:38
Niech Kasta wyciągnie jeszcze z lamusa Mateusza Kijowskiego z ex KODu, przy okazji naiwni sypną kasą, a on już będzie wiedział co z tym zrobić. Wszyscy sobie pojazgoczą na mrozie i pójdą do swoich geszeftów.
M.a2020.02.7 22:47
Proszę Was kto nie może być jutro przed siedzibą Trybunału Konstytucyjnego niech o godzinie 12 00 odmówi przynajmniej jedną część różańca zawierzając Polskę Matce Bożej Częstochowskiej.
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.02.7 23:15
A ja was proszę, jak będziecie szli pod TK, to odmawiajcie na okrągło litanię do niego:, Jarosław Budowniczy nowego świata, Budowniczy sił zbrojnych państwa pisiowego, Budowniczy socjalistycznej kultury, Budowniczy socjalistycznej sztuki Jarosław Człowiek bezgranicznie drogi wszystkim, Człowiek bliski i drogi wszystkim prostym ludziom, Człowiek drogi nam i bliski, Jarosław Człowiek o darze naukowego przewidywania, Człowiek o niezachwianej woli, Człowiek o niezwykłej pamięci, Człowiek praktyki, Krzewiciel ludzkiej dobroci i szlachetności, Największy człowiek naszej epoki, Pierwszy obywatel ludzkości, Potężny, twórczy, promienny człowiek, Syn prostego ludu, Świetlana postać, Jarosław Głos historii, która jest naszym dziełem, Głos historii ludzkości, Głos prawdy, Inżynier naszych marzeń, Jutrzenka ery
leszczyna2020.02.8 0:21
Dobrze, odmówię. Poproszę Maryję o inspirację dla paulinów, żeby z kaplicy Cudownego Obrazu wynieśli kamery telewizyjne, służące do prezentowania się polityków w mediach.
Wiesław Kaloryfer2020.02.7 18:48
A ja będę tak dobry, że teks Turowskiego zalinkuję, by każdy mógł sie z nim zapoznać samodzielnie i samemu wyrobić o nim opinię, a nie opierać się na relacji Pana Bodakowskiego: https://klubjagiellonski.pl/2020/01/22/czy-wybory-do-sejmu-i-senatu-sa-wazne-jak-wojna-o-sadownictwo-prowadzi-nas-do-anarchii/ A to z tego powodu, by każdy mógł się zapoznać o czym tak naprawdę Turowski pisze. Bo artykuł Pana Bodakowskiego zdaje się sugerować, że ekspert bije na alarm, że niedobra opozycja i sędziowie chcą zniszczyć kraj, który tak dzielnie próbuje reformować PiS. A to nieprawda. Jest to tekst z punktu widzenia sporu o sady neutralny. Autor nie staje po żadnej ze stron (nawet jak na początku tłumaczy słowo "rokosz" stosowane w stosunku do sędziów i opozycji ma charakter neutralny, a nie pejoratywny), a stawia diagnozę, że powstały konflikt jest de facto nierozwiązywalny na gruncie obowiązujących przepisów. Pan Bodakowski wzywa do demonstracji w obronie tych "reform" powołując się na tekst Turowskiego, kiedy ten jednoznacznie pisze, że obecnie nie ma miejsca na obronę którejkolwiek ze stron, gdyż już zabrnęliśmy w ślepą uliczkę i potrzeba rozwiązań nadzwyczajnych ze zmianą konstytucji włącznie, którą obie strony sporu musza wypracować wspólnie. Krótko mówiąc Pan Bodakowski powołując się na tekst eksperta (przyjmijmy, że się zna na rzeczy) wzywa do działań, które są z poglądem tego eksperta zaprezentowanym w przywołanym tekście sprzeczne.
izydor2020.02.7 19:02
Teksty Bodakowskiego to dramat. Koleś jest zryty ideologią, absolutnie upartyjniony, subiektywny do granic mając. Dodając styl gimnazjalisty, dostajemy dramatycznę mieszankę po której zbiera się na wymioty
ewa2020.02.7 21:39
izydor to ty masz umysł lewacki dopiero zryty po stokroc
lady chapel2020.02.7 18:34
I po to Kaczyńskiemu deforma sądów: Nie będzie śledztwa, o wszczęcie którego wnosił austriacki biznesmen Gerald Birgfellner. Sąd Okręgowy w Warszawie utrzymał w mocy decyzję warszawskiej prokuratury, która w październiku 2019 roku odmówiła wszczęcia postępowania.
Piotr Nowak2020.02.7 18:07
Chciałbym usłyszeć od tego sędziego Krzysztofa Eichmanna, czy jak się tam wabi, jakie czyny według niego są jeszcze gorsze, jeszcze brutalniejsze niż to morderstwo 3-letniego dziecka wcześniej męczonego, torturowanego, bitego i gwałconego ! Niech ten kur-wa stary zajob nam powie i niech nam wytłumaczy jakie jeszcze okrutniejsze mogą być morderstwa ?! Albo dajcie mi jego adres, bo kur-wa nie wytrzymam !!! Ponadto pytam, czego tych zajobów uczą tyle lat na prawniczych wyższych uczelniach ?!!!!! Tam też trzeba przeprowadzić reformę i to jak najszybciej !!!!!!!!
Precz z gnojami sędziowskimi w sądach2020.02.7 21:50
100% racji!!!
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.02.7 17:58
Jak ja kocham taki prosty, prostacki język pisiowej propagandy. Czysty PRL. Wprawdzie brakuje "zaplutych karłów sądowniczej reakcji", ale i tak jest pysznie. A na koniec powiem wam pisiorki, pycha, głupota i chamstwo ma krótkie nogi. Nawet krótsze niż kaczorkowe.
Foster2020.02.7 17:43
Co myślicie o zachowaniu Nawackiego ?.
2020.02.7 20:15
Sędzia co się zowie https://niezalezna.pl/forum/309890-burza-emocji-wokol-juszczyszyna-na-sali-gorace-dyskusje-i-podarte-dokumenty
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.02.7 20:18
Pełna kultura i profesjonalizm. oczywiście żartowałem, to zwykły tępy cham.
Foster2020.02.7 20:37
Jak taki bufon został sędzią, czy u takiego chama można liczyć na sprawiedliwy wyrok ?
anonim2020.02.7 17:35
https://www.youtube.com/watch?v=73e4EfvVZGw facet mówi 10 lat temu o śmiercionośnej grypie w chinach i to się teraz dzieje
zibi2020.02.7 17:18
JESTEM CALYM SERCEM Z TYMI KTORZY BEDA NA TYM MARSZU KONIEC KOMUNY ,KOLESIOSTWA,CHRONIENIA PRZESTEPCOW, NARESZCIE POLSKA DLA POLAKOW A NIE TYLKO TOWARZYSZY PARTYJNYCH
fdf2020.02.7 17:14
"Nie komentuję wyroków"
Moshe Cvel2020.02.7 16:59
To jest sztucznie wywołaywany i podtrzymywany konflikt GW ,Rzeczpospolita , TVN i reszta tych pomiotów rabina Sorosa , którym marzy sie przejęcie władzy w Polsce.
Leszek2020.02.7 16:56
To żydowska ośmiornica przy pomocy swoich macek sieje zamęt. W mętnie wodzie łatwiej wyrąbać Polaków . Niech się kłócą między sobą a żydostwo przyniesie rozwiązanie.
rebelya.pl2020.02.7 16:51
To jakaś chucpa pisiorstwa.
Polak dumny2020.02.7 16:50
Czy sędziowei są od sądzenia, czy od politykowania, anarchii, organizacji antyrządowych burd ulicznych razem z totalsami, koderastami,pederastami i ubekami? Czy trójpodział władzy wg kolesiów w togach jest wtedy, gdy oni bezczelnie zawłaszczają dla siebie kompetencje prezydenta i Sejmu RP? Czy niezawisłość kolesiom z fioletowymi kołnierzykami nie myli się z bezkarnością i nieodpowiedzialnością za nic?
ladychapel2020.02.7 17:16
Urodzony w PRL???
izydor2020.02.7 18:54
A czy Zerro z bandą wymoczków z MS może wydawać wyroki i decydować czy wyroki i uchwały są w prawie czy nie. Rządzą i robią prawo jakby mieli już zawsze być przy korycie. A tak nie będzie. Zostawią takie prawo lewakom to jest pewne. Dopiero będziecie płakać.
Zeus2020.02.8 3:47
Polak dumny, dumny to ty może jesteś, ale też durny. Jeżeli ty myślisz, że w demokracji tak bezkarnie można napaść na władzę (trzecią władzę), to nie mam innego wyjścia jak nazwać cię polskim durniem (sorry).
JS2020.02.7 14:14
Wolność, uniewinnienie były towarem od wieków, tysiącleci i nadal są. Sędziowie mieli władzę skazać, uniewinnić, nałożyć karę finansową, zasądzić odszkodowanie. Pieniądz jest bożkiem tego świata i może zmienić wyroki sądu ale tylko wtedy gdy sędzia da się kupić. Na początku swojej ścieżki zawodowej młodzi sędziowie dążą do jak najlepszego wykonywania swojej służby. Gdy zdobędą ugruntowaną pozycję moga ulec pokusie na dodatkowe dochody. Jeżeli ktoś ma na sędziego tzw. haka, łatwiej taki sędzia ulegnie i otrzyma za to nagrodę a jakże. W Polskim wymiarze sprawiedliwości jest wielu takich ułomnych sędziów, których można łatwo nakłonić do zdrady prawa i sprawiedliwości. Powinni zostać jak najszybciej odesłani na emerytury. Tym panom już dziękujemy a ich kontrowersyjnymi wyrokami może zajmie się jakieś archiwum X ? Pozdrawiam
Franek2020.02.8 3:40
Ciekawe jakie mają haki na Macieja Nawackiego że tak wiernie mówi głosem PiS-u.