- „Osoby pozbawione mienia będą nadal mogły ubiegać się o rekompensatę, a prezydent Polski Andrzej Duda podejmie ostateczną decyzję w sprawie nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego po przyjęciu jej przez Sejm” – pisze prezydencki minister Jakub Kumoch w liście będącym odpowiedzią na pismo amerykańskich senatorów.

- „Ostateczny kształt nowelizacji jest stanowiony w procesie parlamentarnym. Prezydent Duda podejmie decyzję po jego zakończeniu” – czytamy dalej.

List ministra Kumocha z kancelarii prezydenta jest odpowiedzią na pismo, jakie wystosowało dwunastu amerykańskich senatorów, którzy w drugiej połowie lipca zaapelowali do prezydenta Andrzeja Dudy, by naciskał na wycofanie z polskiego Senatu nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego, a w przypadku uchwalenia ustawy przez parlament, zawetował ją.

Ze strony amerykańskiej autorami listu otwartego do prezydenta Andrzeja Dudy są senatorowie Marco Rubio (Floryda) i  James Lankford (Oklahoma) z Partii Republikańskiej oraz Tammy Baldwin (Wisconsin) i Jacky Rosen (Nevada). Podpisy pod listem złożyło także ośmioro innych senatorów – siedmioro Demokratów i jedna Republikanka.

 

Minister Kumoch podkreśla, że projekt prawa, o którym mowa i nad którym pracuje obecnie Sejm, stanowi wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który został ogłoszony jeszcze przed objęciem urzędu przez Andrzeja Dudę.

 

Zaznacza on również klauzula zawarta w projekcie ustawy wprowadza 30-letni limit czasowy na zakwestionowanie decyzji odebrania mienia tylko w postępowaniach administracyjnych.

 

Brak limitów czasowych – jak wskazuje prezydencki minister - prowadziłby do "prawnego chaosu", o czym świadczą dotychczasowe doświadczenia z reprywatyzacją, które wiązały się bardzo często z korupcją i oszustwami oraz doprowadziły do aktów niesprawiedliwości, w tym eksmisji 40-55 tys. osób oraz przejęcia mienia przez grupy przestępcze.

 

Minister Kumoch pisze, że Polska zgadza się, że ma specjalną rolę jako gwarant i obrońca pamięci o Holokauście i wywiązuje się z tej roli, podejmując wiele działań na rzecz pielęgnowania historycznych miejsc i placówek związanych z tragedią, wymieniając m.in. Muzeum Auschwitz, POLIN i powstające Muzeum Getta Warszawskiego – czytamy na portalu tysol.pl.

 

- "Mogę państwa również zapewnić, że społeczności żydowskie stopniowo odzyskują swoje utracone mienie" - podkreślił Kumoch.

mp/twitter/kancelaria prezydenta/pap/tysol.pl