„Powinno to rozwiać wszelkie złudzenia, że istnieje nadzieja na dialog z liberalnymi katolikami w tej sprawie. To tragiczne, ale wizyta prezydenta Bidena u ojca świętego jedynie posłuży potwierdzeniu niemożliwego do obrony stanowiska proaborcyjnego” – pisze John Horvat II o planowanej wizycie prezydenta USA w Watykanie. Komentator wymienia trzy rzeczy, których nie należy spodziewać się po tym spotkaniu: nie należy oczekiwać rozmowy o aborcji, o kwestiach moralnych oraz nie należy spodziewać się ekskomuniki.

Do takiej konkluzji prowadzi spotkanie papieża Franciszka z Nancy Pelosi 9 października. Działalność polityczną przewodniczącej obrad Kongresu potępił w ostrych słowach abp Salvatore Cordileone. Mówiąc o forsowaniu przez Pelosi „prawa” kobiet do aborcji jako prawa federalnego, abp Cordileone powiedział, że „to typ ustawodawstwa, którego można by się spodziewać po żarliwym sataniście, a nie pobożnym katoliku”. Mimo to ojciec święty rozmawiał z Pelosi jedynie o kwestiach środowiska, imigracji i praw człowieka.

Oznacza to według publicysty brak potępienia aborcji przez papieża także w czasie wizyty Bidena: „Nie oczekujcie donośnego potępienia aborcji. Prezydent Biden nie zmieni swojej radykalnej agendy, idąc dalej niż którykolwiek inny prezydent w promowaniu rzezi niewinnych istnień. Nie oczekujcie, że papież skrytykuje, zruga czy pouczy prezydenta z powodu jego skandalicznego poparcia dla aborcji. (...) To tragiczne, ale stanie się także jasne, że grzech śmiertelny aborcji jest nieważny dla Watykanu. Nie będzie potępienia ani ostrej nagany ze strony papieża Franciszka z powodu tej dominującej kwestii mimo doskonałej sposobności”.

Horvat II uważa, że wizyta Bidena powinna rozwiać wszelkie iluzje co do możliwości dialogu z tzw. „liberalnymi katolikami”. Dla Bidena aborcja to rzecz „nie podlegająca dyskusji” i „nie pójdzie on na kompromis ani nie dokona ustępstw w tej bitwie”. Nie ma się też co łudzić, że proaborcyjni politycy są „niedoinformowani” czy „zdezorientowani”: „Nie są oni zainteresowani kierownictwem doktrynalnym Kościoła czy powrotem do owczarni”.

„Nie oczekujcie, że spotkanie będzie dotyczyć kwestii moralnych – kontynuuje Horvart II. – Jest więcej niż prawdopodobne, że nowa teologia ziemi będzie głównym tematem spotkania. Obaj [rozmówcy] podzielają punkt widzenia co do sprawiedliwości klimatycznej. Bardziej prawdopodobne będzie narzekanie na społeczeństwo konsumpcyjne niż gorący temat seksualności niszczącej moralną tkankę Ameryki”.

I wreszcie Horvart II zauważa: „Nie oczekujcie jakiejkolwiek ekskomuniki po tym spotkaniu. Papież Franciszek postrzega ekskomunikę jako antyduszpasterską – z wyjątkiem, gdy dotyczy pobożnych katolików trzymających się mocno Tradycji”.

 

jjf/LifeSiteNews.com