Pożar, który zniszczył katedrę Notre-Dame w Paryżu jest znakiem "duchowej pożogi" dręczącej Kościół katolicki przez ostatnie 50 lat - mówi bp Athanasius Schneider. Według kazachskiego hierarchy ogień pożerający katedrę zawiera "oczywiste przesłanie duchowe".

 

Biskup pomocniczy Astany w Kazachstanie napisał o pożarze Notre-Dame w artykule dla portalu "LifeSiteNews". Stwierdził, że zniszczenie świątyni jest "symbolicznym i poruszającym" znakiem "tego, co stało się w życiu Kościoła" w ostatnich dekadach. Wierni byli świadkami "pożogi największych duchowych skarbów Kościoła" - liturgii, wiary, życia moralnego, zwłaszcza wśród księży. Szczytem tego "długotrwałego duchowego pożaru" jest skandal nadużyć seksualnych, podkreślił.

Mianem "duchowych podpalaczy" bp Schneider określił liberalnych, heterodoksyjnych teologów i duchownych, którzy przyczyniają się do kryzysu w Kościele i nie chcą mówić o jego korzeniach. Wielu z nich krytykuje dziś Benedykta XVI ze względu na jego ostatni artykuł opublikowany w „Klerusblatt”.

Pożar katedry Notre-Dame jest dla biskupa "wołaniem serca o prawdziwe nawrócenie", zwłaszcza pomiędzy pasterzami Kościoła.

"Trzeba czynić pokutę i wynagradzać [Panu], zwłaszcza za zdradę przykazania Boga Ojca, że cała ludzkość powinna wierzyć w Jego Bożego Syna, jedynego Zbawiciela ludzi. Bo Bóg chce w sposób pozytywny tylko jednej, jedynej religii, która wierzy, że Jego Wcielony Syn jest Bogiem i jedynym Zbawcą" - dodał biskup. Nawiązał w ten sposób do głośnej deklaracji papieża i imama z Abu Dhabi, w której mówi się, jakoby Bóg chciał istnienia wielu religii.

Biskup dodał, że trzeba też pokutować i wynagradzać za zdradę wyraźnego nakazu Jezusa Chrystusa dotyczącego ewangelizowania wszystkich narodów bez wyjątku, także Żydów i muzułmanów.

"Bóg nie chce być bezwstydnie wyszydzany przez tak wielu pasterzy Kościoła, przez ich zdradę wiary, ich sykofancką służbę światu oraz ich neopelagiański kult współczesności i ziemskich uwarunkowań" - stwierdził hierarcha. "To do nich także kierowane są te słowa Chrystusa: Jeśli się nie nawrócicie, wszyscy tak samo zginiecie (13, 5).".

Hierarcha wskazał na końcu iż żywi nadzieję, że ogień Notre-Dame rozbudzi w pasterzach Kościoła "miłość i zapał" do wiary katolickiej i płomienne pragnienie ewangelizowania wszystkich ludzi.

bsw/LifeSiteNews