Księża egzorcyści z diecezji płockiej zaapelowali do wszystkich osób odpowiedzialnych za wychowywanie dzieci i młodzieży, aby nie organizowali oraz nie uczestniczyli w żadnych imprezach związanych z anglosaską obrzędowością Halloween.

            „Jest ona obca kulturze polskiej i chrześcijańskiej. Często wiąże się ze wzrostem liczby opętań wśród dzieci, które wcześniej bawiły się w Halloween. Zgłaszają się do nas rodzice z prośbą o pomoc, z powodu pojawiających się  problemów u dzieci, które brały udział w różnych <zabawach>, odbywających się w okolicach 31 października. Halloween nie jest niewinną, beztroską zabawą, ale grozi otwarciem się na działanie złych duchów. Osoby biorące udział w Halloween nie muszą uczestniczyć w złych rytuałach, składać ofiary ze zwierząt, czy profanować cmentarze bądź Najświętszy Sakrament. Już samo wejście w przestrzeń demonów, choćby dla zabawy, jest niebezpieczne. Kościół zawsze potępiał praktyki okultystyczne i satanistyczne. Przeciwko Halloween w 2009 roku wypowiedział się papież Benedykt XVI, określając je jako <święto antychrześcijańskie i niebezpieczne>, które <promuje kulturę śmierci> i <popycha nowe pokolenia w kierunku mentalności ezoterycznej, magii, atakuje święte i duchowe wartości przez diabelskie inicjacje za pośrednictwem obrazów okultystycznych>. Apelujemy zatem, by unikać tych duchowych zagrożeń. Pamiętajmy, że diabeł nie żartuje!”” - czytamy w apelu zamieszczonym na stronie internetowej diecezji.

            Jego autorzy zachęcają, żeby zastąpić te niebezpieczne praktyki organizacją korowodów świętych pod hasłem Holy Wins - Święty Zwycięża. Młodzi katolicy przebierają się w nich za świętych, często swoich patronów, uczestniczą także w balach świętych i w czuwaniach modlitewnych.

            Taki orszak przejdzie jutro ulicami Libiąża, a jego patronami będą Dzieci Fatimskie - Święci Franciszek i Hiacynta oraz Służebnica Boża Siostra Łucja. Uczniowie tamtejszych szkół przygotowywali prace plastyczne na ich temat.

            - Uczniowie obrazowali zadany temat różnymi technikami plastycznymi. 23 października zostały ogłoszone wyniki konkursu. Najlepsze spośród 140 prac jury nagrodziło i będzie je można oglądać na pokonkursowej wystawie  w kościele św. Barbary - powiedział redakcji krakowskiego wydania „Gościa Niedzielnego” organizator Holy Wins  uczestniczący w pracach jury ksiądz Sebastian Kozyra

            „Marsz rozpocznie się w parafii Przemienia Pańskiego o godz. 16 dziesiątkiem różańca świętego. Na placu przed świątynią  młodzież z gimnazjum wykona taniec <Święty zwycięża>. Następnie Orszak wyruszy w stronę kościoła św. Barbary. Zgromadzeni pomodlą się na cmentarzu przy grobie Heleny Kmieć, wolontariuszki misyjnej zamordowanej w Boliwii. Mszy św. o godz. 18 będzie przewodniczył bp Damian Muskus” - czytamy w portalu.

            Czy uda się w mocno przywiązanej do tradycji chrześcijańskiej Polsce wyprzeć zaszczepiany w niej od kilku lat upiorny, obcy naszej kulturze anglosaski rytuał o satanistycznych wątkach sympatycznym, pozytywnym w przesłaniu korowodem świętych Kościoła katolickiego? Wiele zależy od aktywności, siły przekonywania i pomysłowości katechetów, duszpasterzy, proboszczów, animatorów życia duchowego w parafiach oraz od rodziców, nauczycieli i wychowawców.

Jerzy Bukowski