Republikanie w Kongresie USA pod przewodnictwem senatora Pata Toomeya znaleźli sposób na unieważnienie umowy Bidena z Merkel dotyczącej gazociągu Nord Stream 2. Mówimy o zastosowaniu „Ustawy o Przeciwdziałaniu Przeciwnikom Ameryki poprzez Sankcje”, która została przyjęta w celu kontrolowania Donalda Trumpa, informuje Bloomberg.

W „Ustawie o Przeciwdziałaniu Przeciwnikom Ameryki poprzez Sankcje” znajduje się klauzula, która pozwala Kongresowi zablokować odmowę prezydenta Stanów Zjednoczonych nałożenia restrykcyjnych środków przeciwko oponentom USA. Republikanie chcą zastosować tę normę ustawodawczą przeciwko prezydentowi USA Bidenowi. Republikańscy kongresmeni rozważają możliwość zerwania umowy między Waszyngtonem a Berlinem w sprawie Nord Stream 2.

Ich stanowisko jest bardzo jasne – administracja prezydenta USA jest zobowiązana do przestrzegania przepisów „Ustawy o Przeciwdziałaniu Przeciwnikom Ameryki poprzez Sankcje”, do uznania Spółki Nord Stream 2 AG z siedzibą w Szwajcarii za „przeciwnika” i wprowadzenia sankcji wobec tej firmy.

„Niezależnie od błędnego wyboru politycznego administracji Bidena, prezydent jest zobowiązany do przestrzegania obowiązującego prawa… i nałożenia sankcji na Nord Stream II AG” – czytamy w oświadczeniu kancelarii senatora Toomeya.

Przypomnijmy, demokratyczna kongreswoman Marcy Kaptur reagując na podpisanie umowy między Stanami Zjednoczonymi a Niemcami w sprawie gazociągu Nord Stream-2 powiedziała, że Kongres USA musi odrzucić wszelkie porozumienia, które szkodzą bezpieczeństwu transatlantyckiemu i suwerenności Ukrainy.

„Kongres już dwukrotnie głosował większością głosów zarówno Demokratów, jak i Republikanów za sankcjami wobec Nord Stream 2. Sankcje te są obowiązkowe, a nie selektywne” – podkreśliła Marcy Kaptur i dodała, że kiedy Niemcy i Rosja wchodzą w zmowę, cierpią narody Europy Środkowo-Wschodniej. „Wraz z naszymi sojusznikami w Europie Środkowo-Wschodniej sprzeciwiam się Nord Stream 2” – powiedziała demokratyczna kongreswoman.

Przypomnijmy, 21 lipca Biały Dom opublikował tekst umowy między Stanami Zjednoczonymi a Niemcami w sprawie gazociągu Nord Stream 2, która przewiduje, że Berlin zobowiązuje się wykorzystać swoje dźwignie wpływu na Federację Rosyjską do przedłużenia umowy o tranzycie rosyjskiego gazu przez terytorium Ukrainy do 10 lat. Takimi dźwigniami mogą być zarówno sankcje, jak i ograniczenia eksportu rosyjskich surowców energetycznych.

Jagiellonia.org