Janusz Szewczak dla Frondy: Europa potrzebuje nowych, chrześcijańskich elit - zdjęcie
14.04.19, 19:00janusz_szewczak_bialykruk.jpg

Janusz Szewczak dla Frondy: Europa potrzebuje nowych, chrześcijańskich elit

26

Tomasz Wandas, Fronda.pl: Napisał Pan książkę pt. „Koniec świata starych elit”, charakter książki jest inny niż  Pana poprzednie publikacje. Co Pana skłoniło do napisania tej książki? Skąd zmiana stylu z ekonomiczno-bankowego na bardziej filozoficzny?

Janusz Szewczak, analityk gospodarczy,  nauczyciel akademicki i publicysta, główny ekonomista Kasy Krajowej  SKOK, poseł na  Sejm  VIII  kadencji: Jest to często stawiane mi pytanie, odpowiedź jest prosta: analizując wszystkie finansowe i bankowe kryzysy, różnego rodzaju przekręty wielkich banków doszedłem do wniosku, że przyczyna problemu z którym mamy do czynienia nie jest spowodowana „martwą materią”. 

Z czego zatem to wynika?

Jest to wyraz pewnej gangreny serc i umysłów ludzkich, establishmentu, elit finansowych i politycznych. Często mówi się, że światem rządzi pieniądz, ja doszedłem do wniosku, że warto pokazać to, że światem rządzą ludzie, którzy mają pieniądze. Stąd pomysł pokazania tego jak zmieniały się na przestrzeli wieków elity mające pieniądze, stąd pomysł na to by pokazać jak w ostatnim czasie te elity się zdegenerowały. 

Na czym polega ta degeneracja? 

Elity stały się niesłychanie bogate a równocześnie leniwe, zdemoralizowane. W dużym stopniu odeszły od podstawowych wartości, w naszym kręgu kulturowym wartości chrześcijańskich. W swojej książce pokazuje jak jest to groźne dla wszelkiego rodzaju wspólnot, całych narodów a nawet cywilizacji. 

Na czym polega to zagrożenie?

Każda z cywilizacji potrzebowała elit. Upadek wielkich cywilizacji na przestrzeni dziejów wiązał się w dużej mierze nie tylko z wojnami, głodem i wszelkiego rodzaju kataklizmami ale również z upadkiem pewnych cnót, wartości etycznych, moralnych. Wydaje mi się, że problemy dzisiejszego świata właśnie z tego wynikają. Opieram się również na stwierdzeniach polskiego papieża świętego Jana Pawła II, który wielokrotnie powtarzał, że albo Europa będzie miała przywódców, których sumienia będą wypalone w ogniu Ewangelii albo upadnie. Myślę, że te słowa odnoszą się nie tylko do Europy ale i do świata. 

Niewątpliwie cywilizacja Europejska jest dziś bardzo zagrożona głównie przez słabe elity, elity zdemoralizowane, które nie mają wartości i są chciwe ponad wszelką miarę. 

Czy to ulegnie zmianie?

Mam nadzieję, że nadejdzie „plemię” nowych młodych ludzi obeznanych z technologią, światem, techniką ale równocześnie przywiązanych do wartości konserwatywnych, katolickich, które będzie wymieniać te stare (w dużej mierze już upadłe) elity. 

Stare elity nie tylko zatraciły sferę moralną, etyczną ale i intelektualną. 

Jak to?

Do dzisiejszej elity można błyskotliwie awansować poprzez media, reklamę, marketing, wystarczy być celebrytą. Dziś mamy wiele fałszywych autorytetów, faryzeuszy. 

Po czym możemy poznać, że świat tych starych elit się kończy? Od czego będzie zależało to czy nowe elity  wykształcą się tak jak powinny?

Myślę, że jest to optymistyczne założenie, że te stare elity odchodzą pomału w niebyt i że jest to ich koniec. Proces wymiany elit to problem odwieczny, zawsze tak było, że przy ich zmianie nowe nachodziły na stare jak nachodzą na siebie płyty tektoniczne, co kończyło się wojnami, rewolucjami itd. Wydaje mi się, że świat jest dziś w takim zamęcie, znajduje się na takim zakręcie moralnym, że jest to absolutna konieczność, by wesprzeć młode pokolenie, aspirujące do bycia prawdziwa elitą. 

Prawdziwą to znaczy jaką?

Powrót do wartości chrześcijańskich, do postaw prawdy - to podstawa. Jeżeli chcemy, żeby wróciło poczucie ładu, piękna i sprawiedliwości czy mądrości musimy oprzeć się na nowo na wartościach chrześcijańskich. Przyznam, że mam taką osobistą nadzieję, że nasza zachodnia cywilizacja przetrwa dzięki właśnie nowym elitom, które oprą się na tradycyjnych, mądrych wartościach, w szczególności na przywiązaniu do tradycji, kultury, historii własnego narodu do dbania o suwerenność, o wspólnotę. 

Jak będzie wyglądał świat budowany przez nowe elity? Jak mógłby wyglądać gdyby Pana przypuszczenie okazało się po czasie prawdziwe?

Nigdy nie ma gwarancji, że te nowe elity, które nadejdą będą lepsze, mądrzejsze, że będą bardziej wrażliwe na sprawiedliwość, na biedę, krzywdę ludzką. My musimy tego pragnąć, musimy pomagać i wspierać wszystkie te postawy ludzkie, które świadczą o tym, że ci młodzi ludzie mają w sobie dobroć, mądrość, że potrafią odróżnić dobro od zła, że potrafią docenić prawdę. Mamy wspierać, ale i mięć nadzieję, że zachowają oni wszystkie nasze tradycje kulturowe i religijne. 

Dziękuję za rozmowę. 

Komentarze (26):

Powrót do wartości chrześcijańskich?2019.04.15 9:27
Janusz, marzy ci się noc św. Bartłomieja?
anonim2019.04.15 7:42
Co lewuski ,na łOneciku komentować NIE WOLNO !!!! To przymendziliście się na Frondę.Taka wolność po waszemu !!!
IE2019.04.14 22:09
Z wiekszosci komentarzy wynika, ze nowe pokolenie polakow juz nie zna wlasnej historii i zatracilo swoja tozsamosc, nie rozumie swojego dziedzictwa. A wrecz gorzej na swoje dziedzictwo pluje. Nadto w glowie ma sieczke , i nie potrafi juz krytycznie myslec. Biada, biada, biada.
bea2019.04.14 21:32
Brawo mysle ze utworzycie organizacje oparta na wartosciach chrzescjanskich tak jak zakladal Szuman
NadciągaTriduumBiałejKiełbasyChrzanuIGalarety2019.04.14 21:11
Szewczak piśmiennym filozofem? To jak Sobecka gwiazdą porno, albo bezzębny gnom żoliborski domokrążnym monterem implantów. PiSowskie kadry to bez wyjątku kandydaci do Orderu Rechotu.
Topek2019.04.14 21:07
Wolność człowieka kończy się tam gdzie zaczyna wolność drugiego człowieka to znaczy granice mojej wolności stanowi wolność drugiego człowieka to jest największa wartość z czym chrześcijaństwo ma problem bo nie jest instytucją demokratyczną i tolerancyjną
lolek kremowka2019.04.14 20:57
ale nie polsko katolickich oszołomów
Majestic2019.04.14 21:34
bądź dobrej myśli POKO wysokiego wyniku nie uzyska i nie będzie Europy bez wartości.
bea2019.04.14 21:35
idz pod Krzyz i zobaczysz Milosc twojego Zbawiciela
lolek kremowka2019.04.15 9:54
cóż za górnolotne, wyświechtane bądź co bądź słowa :) Takie w sumie nic nie znaczące :)
Angelus2019.04.14 20:07
Problem w tym, że "Chrześcijańskie elity" to oksymoron. Słyszeliście kiedyś np. o czeskich marynarzach?
JanP2019.04.14 19:51
Europa potrzebuje kupę rzeczy ale na pewno nie nowych chrześcijańskich elit. Wystarczy popatrzeć na Polskę i te, pożal się Boże", elity.
taro2019.04.15 11:44
w Polsce elity sa socjalistyczno -komunistyczne, a powinny byc chrzescijanskie.
Polak Ateista Dumny Gej2019.04.14 19:46
jakiś zwyrodnialec używa mojego nic-ku i kasę zbiera, wiem to ohydne ale ja potrzebuję kupić sobie lalkę ma na imię Zenek i olewam tego małolata wyrzuconego z domu, da sobie radę tylu jest pedziów że mu pomogą, ja tą kasę chcę dla siebie!!! ale co z US?
nie gej2019.04.14 22:23
Żeby z ciebie w pace lalke nie zrobili
anonim2019.04.14 19:27
Wydaje mi się, że polscy hierarchowie KK nie potrafią wybrać właściwej metody na współczesny kryzys moralny w jakim się znajdują. Działają tak, jak zawsze - uniki, próby relatywizowania chyba jednak zdając sobie sprawę ze stopniową utratą wpływów i "dusz" (czyli wiernych). Inną drogą byłaby całkowita ekspiacja, z jawnym przyznaniem się do swoich win, wzięcie odpowiedzialności. I paradoksalnie, ta druga metoda mogłaby KK uratować, choć przy poważnych stratach na samym początku. A działanie na zwłokę to pozornie mniejsze straty, ale też narastanie sprzeciwu, nastrojów odśrodkowych, ciche wrzenie i w końcu jak dojdzie do wstrząsu, jakiegoś powszechnego buntu - straty będą znacznie większe.
anonim2019.04.14 19:24
Europa potrzebuje mądrych ludzi, a nie chrześcijańskich elit. Chrześcijańskie elity są w Polsce i widać co się dzieje. Chrześcijaństwo, to wyprawy krzyżowe, nawet dzieci, nawracanie Indian południowo-amerykańskich ogniem i żelazem, Inkwizycja w Europie, wojny religijne (30 lat) w Europie. Tak działały dotychczas, elity chrześcijańskie w Europie, panie Szewczak
kosa2019.04.14 21:13
"Mądrzy ludzie" właśnie walą do Europy na pontonach i niosą ze sobą znak połksiężyca.... gwarantuję ci że i ty i Europa zatęsknicie za chrześcijaństwem
bea2019.04.14 21:34
Europa jest ziemia obiecana bo zostala wybudowana na Chrystusie niestety komunizm i nasizm a teraz lewactwo niszczy Europe jeszcze Chrzescjanska bo bedzie islamska kolonia
Polak Ateista Dumny Gej2019.04.14 19:19
Nie, Europa ma gdzieś "wartości" chrześcijańskie, które prowadzą do tego, że rodzona matka wypiera się własnego syna: Trwa zbiórka dla Mikołaja wyrzuconego z domu przez matką katolkę i jej konkubenta jednocześnie oprawcę Mikołaja. Chrześcijańscy zwyrodnialcy wyrzucili z domu 18-letniego syna z powodu orientacji seksualnej. Powiedz STOP katopropagandzie! Zbiórka dla Mikołaja już 9866zł! - - -> https://zrzutka.pl/mikolajowi-na-start "Pewne małżeństwo, które przeczytało o Mikołaju na Facebooku, zaoferowało mu pokój w wynajmowanym przez siebie mieszkaniu na Powiślu za kwotę na tyle niską, że Mikołaja stać jest na to by uzyskać upragnioną niezależność. Renta po ojcu i alimenty o które będzie występował wystarczą w tej sytuacji na to, by dopóki się uczy mógł żyć godnie. Dla Mikołaja jest to bardzo ważne". Mikołaj jest również ofiarą ponad 10-letniej przemocy domowej ze strony ojczyma, na co była milcząca zgoda jego matki. Padł też ofiarą wielu innych nadużyć. Na co zostaną przeznaczone pieniądze? Pokój Mikołaja jest pusty, jest potrzeba zakupienia podstawowych rzeczy, potrzebne są także środki, by do czasu przyznania alimentów Mikołaj mógł jakoś funkcjonować."
debilu!!!2019.04.14 19:32
Żeby było jasne!!! Wielu tu wkurzył twój wpis. Jutro powiadamiam prokuraturę by zajęła się osobnikiem używającym tego nick-u To nie żart ani straszenie, spotkamy się w sądzie! i raz na zawsze zdemaskowany zostanie osobnik, tak chamski i wulgarny. Tym czasem baw się dalej na Titaniku.
Polak Ateista Dumny Gej2019.04.14 19:35
urzekła mnie twoja histeria :)
hej cwany gej2019.04.14 20:43
Czy to nowy sposób wyłudzania na geja
OZ2019.04.14 19:07
.... i uczciwych skoków.
Majestic2019.04.14 21:40
W Skok Wołomin uczestniczyło WSI które to Bronek K. uznał za potrzebne.
Julia2019.04.14 19:06
Daj Boże ,żeby się tak stało!!