14.05.14, 16:42Jadwiga Wiśniewska

Jadwiga Wiśniewska dla Fronda.pl: Wypowiedź rzecznik praw obywatelskich jest sprzeczna z zapisem konstytucyjnym

Fronda.pl: Rzecznik praw obywatelskich, prof. Irena Lipowicz, w  w piśmie do minister edukacji Joanny Kluzik-Rostkowskiej z 29 kwietnia odniosła się do programu „Równościowe przedszkole”. Wskazuje w nim, powołując się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, że „konstytucja nie może gwarantować i nie gwarantuje, że wiedza przekazana w szkole będzie zgodna z przekonaniami rodziców". Czy rzeczywiście można ograniczać wpływ rodziców na naukę dzieci w szkole i przedszkolu? 

Jadwiga Wiśniewska: Jestem w najwyższym stopniu zdumiona wypowiedzią pani rzecznik praw obywatelskich. Byłam przekonana, że pani Lipowicz wie, że pozbawienie lub ograniczenie praw rodzicielskich może nastąpić tylko w przypadku prawomocnego orzeczenia sądu. Czyżby pani rzecznik kwestionowała zawarty w polskiej konstytucji artykuł 48., który gwarantuje rodzicom prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami? Wychowanie to powinno uwzględniać stopień dojrzałości dziecka oraz wolność sumienia i wyznania. Jestem zdumiona i zaniepokojona tą wypowiedzią pani rzecznik praw obywatelskich.

Czy taka deklaracja może wpłynąć na pozbawienie zajmowanego urzędu przez rzecznik praw obywatelskich?

Taka wypowiedź zarówno panią rzecznik jaki i urząd, który reprezentuje stawia w bardzo złym świetle. Urząd powinien stać na straży konstytucji, a prawo rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami zawarte jest w konstytucji, artykule 48. Wypowiedź rzecznik praw obywatelskich jest sprzeczna z zapisem konstytucyjnym. To wystawia złe świadectwo zarówno samej pani rzecznik, jak i urzędowi, który reprezentuje.

Not.Ab

Komentarze

anonim2014.05.14 17:09
To po co jest konstytucja skoro nie gwarantuje. Ale szkoła nie może nauczać wbrew życzeniom rodziców !!! Program równościowy w przedszkolu czy szkole jest poza oficjalnym programem nauczania i nie może być stosowany bez zgody rodziców.
anonim2014.05.14 17:09
To po co jest konstytucja skoro nie gwarantuje. Ale szkoła nie może nauczać wbrew życzeniom rodziców !!! Program równościowy w przedszkolu czy szkole jest poza oficjalnym programem nauczania i nie może być stosowany bez zgody rodziców.
anonim2014.05.14 17:20
@Airwolf Z obserwacji twoich wpisów wnioskuję, że ty nie używasz mózgu, bo chyba go wcale nie masz.
anonim2014.05.14 17:22
Stanowczo protestuję przeciwko wciskaniu dzieciom w szkołach obłąkanych lewackich teorii heliocentrycznych. Ziemia jest płaska, spoczywa na grzbietach czterech słoni, które stoją na gigantycznym żółwiu. Mam prawo uczyć tak moje dzieci, i żadna szkoła nie ma prawa w to ingerować - w przeciwnym wypadku naruszy moje konstytucyjne prawa!
anonim2014.05.14 17:54
@AirWolf "Jedyne wyjście - nie uczyć o tym wcale." Nie rozumiem. Ty tak uważasz, czy pani Wiśniewska?
anonim2014.05.14 18:39
Tacy mędrkowie jak [email protected] bez mózgu sami świadczą o swojej głupocie. Nawet nie potrafia sobie poradzić z prostymi sprawami. Jeżeli [email protected] uważa, że ziemia ma kształt stożka, to nauczycie powienien dzieciom wytłumaczyć, że taki bezmózgi [email protected] bardzo się myli, ponieważ ta teoria nie ma jakiegokolwiek wytłumaczenia z uwagi na obecny stan nauki.
anonim2014.05.14 20:01
Filozofia konstytucji bez gwarancji realizacji jej zapisów wg "oświeconych": Pani pyta Żydka: - Ile jest dwa razy dwa? A Żydek: - A ile ma być? Poprawność polityczna nie zna granic.. Ani zasad.
anonim2014.05.14 20:25
Od czasów ostatnich orzeczeń TK konstytucja nic nie gwarantuje. Ergo - rząd nie ma żadnej legitymizacji.
anonim2014.05.14 22:04
Air [email protected] sumienny uczeń Lenina i Marksa. To nie moja wina, że zrobili z Ciebie niewolnika, a brak mózgu, wynika z Tego, że go nie używasz, więc się zdegenerował i stąd uważasz, że Ziemia ma kształt stożka.
anonim2014.05.14 22:39
Mogę się zgodzić z tym że szkoła powinna przymusowo uczyć dzieci czytać, pisać i liczyć do 1000000 ale bez entuzjazmu. Na rozwój ludzkości i tak wpływ ma niewielki jej procent więc to że jakaś część nie umiałaby liczyć i czytać nie odegrałaby wielkiego znaczenia. Do kopania rowów umiejętność czytania nie jest konieczna a z tego co głoszą media nawet ci którzy czytać umieją mało co rozumieją z tego co przeczytali. Natomiast jakieś gender-studies jest przeciętnemu człowiekowi potrzebne tak samo jak umiejętność obliczania całek potrójnych. Jak ktoś sobie chce uprawiać gender-studies to niech sobie uprawia nawet i marksizm-leninizm ale niech to robi dla siebie i za własne pieniądze.
anonim2014.05.14 23:07
protestujmy przeciwko Lipowicz: jest już 10 tys. podpisów! Podpisz się i TY http://mamaitata.org.pl/petycje/przeciwko-probie-ograniczania-konstytucyjnego-prawa-rodzicow-do-wychowania-dzieci?_bee=QcxZQDQaRD4jQrAcQKZgSDQfwDFgSDQcwDscRcL7wDFgSDQb
anonim2014.05.15 7:00
Cały ten cholerny rząd jest niezgodny z Konstytucją, politpoprawna hołota!