Jabłoński: dostaniemy pieniądze z Funduszu Odbudowy - zdjęcie
08.10.21, 09:38Fot. screenshot - YouTube (Polskie Radio)

Jabłoński: dostaniemy pieniądze z Funduszu Odbudowy

15

Paweł Jabłoński z ministerstwa spraw zagranicznych stwierdził, że Polska otrzyma środki z Funduszu Odbudowy, chociaż będzie to wymagało intensywnych rozmów.

Komisja Europejska faktycznie zamroziła prace nad polskim Krajowym Planem Odbudowy. KPO to dokument opisujący wydatkowanie środków pochodzących z unijnego Funduszu Odbudowy. Jego zatwierdzenie przez KE jest koniecznym warunkiem tego, aby państwo członkowskie zaczęło otrzymywać pieniądze.

Przyczyna zamrożenia prac nad KPO to trwający między Polską a UE spór o praworządność. Sytuację dodatkowo skomplikował w tym zakresie wczorajszy wyrok TK, w którym stwierdzono, że niektóre przepisy traktatów europejskich są niezgodne z Konstytucją RP. Oznacza to, że w ocenie polskiego TK Konstytucja RP jest nadrzędna wobec prawa Unii Europejskiej.

Zgodnie ze stanowiskiem Polski wstrzymywanie prac nad KPO to działanie bezprawne i bezpodstawne.

Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński stwierdził, że pieniądze z Funduszu Odbudowy i tak ostatecznie popłyną do Polski. Jego zdaniem decyzja o zamrożeniu prac nad KPO ma wywoływać kontrowersje nawet w Brukseli.

-Dostaniemy te pieniądze, oczywiście będzie to wymagało bardzo jeszcze intensywnych rozmów. Są prowadzone rozmowy, nawet w tym tygodniu na szczycie Unia Europejska – Bałkany Zachodnie. Ta kwestia dotycząca wstrzymywania przez no w zasadzie powody absolutnie poza rozporządzeniem, czyli pozaprawne wstrzymywania akceptacji planu obudowy, to jest rzecz budząca bardzo duże wątpliwości z punktu widzenia prawnego także w samej Brukseli - powiedział Jabłoński na antenie RMF FM.

Jabłoński odpowiedział także na pytanie, czy wczorajszy wyrok TK oznacza, że Polska idzie na wojnę z Unią Europejską.

- Na pewno nie początek, jeżeli w ogóle mówimy tu o wojnie czy o sporze, no bo oczywiście te dyskusje różne ostre, mniej ostre się toczące od 6 lat, więc na pewno nie początek, pewien etap - stwierdził.

- Temat czy prawo konstytucyjne wyprzedza traktaty międzynarodowe jest omawiany od dłuższego czasu i nawet 3 miesiące temu w lipcu mieliśmy identyczny w swej istocie wyrok Trybunału, więc powtórka tego samego, znowu będziemy mieli demonstrację przeciwko Polexitowi, znowu chyba ma być chyba jakieś referendum ogłaszane przez Donalda Tuska - dodał.

jkg/rmf fm

Komentarze (15):

Mirek2021.10.8 22:11
Te 57 miliardów [nieważne czego] które mamy niby dostać od Unii jest zwykłą pożyczką którą musimy spłacić z odsetkami a do tego jeszcze podżerowaliśmy jako Polska pożyczkę na całą UE !! . Wyobraźmy sobie że któryś z krajów południa Europy nie spłaci swojej doli wówczas Polska będzie partycypować w spłacie długu tego kraju . Dlatego uważam że Polska powinna wyplątać się z tego "funduszu odbudowy" i jeżeli już brać pożyczki to na własne konto tak aby spłacać swoje długi a nie czyje . Są instytucje kredytowe na świecie i powinniśmy się do nich zwrócić i jak najszybciej wyplątać się z tego czerwonego tramwaju .
JonB2021.10.8 16:47
Dostaniemy guzik i do tego w ryja.
Mirek2021.10.8 22:18
Dzisiaj UE to jest bezzębna stara qźwa której żywot w obecnym kształcie jest policzony . Anglicy przeżywają obecnie zawirowanie w związku z wyjściem z UE ale w niedalekiej przyszłości czeka ich silny wzrost gospodarczy i dobrobyt . Polska jest w tym dobrym położeniu że nie przyjęliśmy wspólnej waluty bo inaczej byłoby już po nas .
katolicka deratyzacja Polski2021.10.8 13:26
Unia sama zmusza powoli Polakow do jej odrzucenia.
Rydzeini2021.10.8 12:00
Pisowcy zobaczycie pieniądze jak świnia niebo :)
JonB2021.10.8 16:48
Oni - moze tak. Zwykli ludzie juz nie.
MaxFiend2021.10.8 11:59
Nie dostaniecie. :-D
.2021.10.8 13:06
Niestety chyba raczej "nie dostaniemy". Pieniądze są dla społeczeństwa a nie dostaniemy ich przez rząd.
bogdanus2021.10.8 11:32
Gdy inne państwa otrzymali, od nas wymagać będą kroku w tył i pójścia na niekorzystny kompromis, model podobny do Czeskiego.
cal.502021.10.8 10:21
Jest nowa wojenka z naszymi południowymi sąsiadami. My ich nie obsługujemy, a oni nam.... Ale to już jest na wojence. Prezes zaciera łapki z radość a polscy hodowcy dostaną kopa w zwieracze. Ale co tam, wojenka jest najważniejsza! - tvn24.pl/biznes/z-kraju/czechy-wycofano-ze-sklepow-mieso-z-polski-5444029
Ani centa z Brukseli więcej nie dostaniecie!2021.10.8 10:09
Ani centa!
Anonim2021.10.8 10:05
Skuteczność PiSdzielców w rozmowach można zauważyć na przykładzie rozmów z Czechami. W skali od 0 do 10 jest na poziomie -5. O ile w ogóle ktoś będzie chciał z nimi gadać.😁😁😁
.2021.10.8 13:09
Chciał. Minister Rau RAZ spotkał się z przedstawicielem Czech. Konflikt w sprawie Turowa już wówczas był rozkręcony ale nasz minister zamiast o tym rozmawiać to upomniał stronę czeską aby "zabronili u siebie aborcji polskich pacjentek". Od Turowa ważniejszy był zabieg medyczny.
Anonim2021.10.8 10:05
Przecież z pisowską hołotą nikt nie chce rozmawiać xD Nawet Czesi mają nas gdzieś, a co dopiero UE.
Po 11 ...2021.10.8 10:04
PiS się z UE nie dogada. Jak może się dogadać skoro z krową nie może się dogadać w kwestii czy jest koniem.