IV fala epidemii koronawirusa dotyka wiele europejskich państw. W wielu krajach odnotowywany jest dramatyczny wzrost zakażeń, a sytuacja w szpitalach staje się coraz trudniejsza.

Według Światowej Organizacji Zdrowia za pogorszenie się sytuacji epidemicznej w Europie odpowiada m.in. niechęć wciąż dużej ilości ludzi do zaszczepienia, zniechęcenie w kwestii noszenia maseczek, przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach oraz większa zaraźliwość wariantu Delta. W ocenie głównego eksperta WHO odpowiedzialnego za Europę tempo rozprzestrzeniania się COVID-19 na naszym kontynencie jest „bardzo niepokojące”. Hans Kluge ostrzega, że Europa jest w epicentrum nowego kryzysu pandemicznego.

W związku z radykalnym wzrostem nowych zakażeń i hospitalizacji w Holandii tamtejszy rząd przywrócił obowiązek noszenia maseczek w zamkniętych pomieszczeniach. Rząd apeluje, aby obywatele starali się pracować w domu i unikali transportu publicznego. W restauracjach, muzeach czy miejscach pracy trzeba okazywać certyfikat covidowy. W pełni zaszczepionych jest około 84 proc. obywateli.

Maseczki w zamkniętych pomieszczeniach i certyfikat covidowy w restauracjach obowiązuje też w Czechach. Kraj ten jest jednym z najbardziej dotkniętych przez pandemię w Europie. W pełni zaszczepionych jest mniej niż 60 proc. obywateli.

W Rumunii wskaźnik szczepień wynosi zaledwie około 37 proc. obywateli. Eksperci porównują obecną sytuację w tym kraju do sytuacji w Lombardii we Włoszech na początku pandemii. Najniższy wskaźnik szczepień w Europie ma jednak Bułgaria, gdzie zaszczepiła się jedynie jedna czwarta obywateli. Ciężko chorych pacjentów Bułgaria musi wysyłać na leczenie do sąsiednich krajów. Komisja Europejska zaproponowała jej pomoc w zaopatrzeniu medycznym.

Prezydent Francji we wtorek ponownie wygłosi orędzie do narodu w związku z rosnącą liczbą nowych zakażeń. Najpewniej przedłużony zostanie obowiązek okazywania certyfikatu covidowego we wszystkich miejscach publicznych. We Francji zaszczepiło się już 88 proc. obywateli.

W Niemczech tzw. dawką przypominającą mogą zaszczepić się wszyscy, którzy druga dawkę przyjęli co najmniej sześć miesięcy temu. Pod koniec tygodnia Instytut Roberta Kocha odnotował najwyższy dzienny wzrost infekcji od początku pandemii. W pełni zaszczepiło się zaledwie 67 proc. Niemców. Podobnie sytuacja wygląda w Austrii. Tam zaszczepiło się około 65 proc. obywateli.


kak/dw.com