Hal Brands: Wojna Chin z USA może wybuchnąć jeszcze w tej dekadzie, ale nie będzie to dziełem przypadku - zdjęcie
07.09.20, 07:40Xi Jinping, fot. Global Panorama; Donald Trump, fot. Gage Skidmore; lic. CC BY-SA 2.0, via Flickr; zdj. edyt.

Hal Brands: Wojna Chin z USA może wybuchnąć jeszcze w tej dekadzie, ale nie będzie to dziełem przypadku

7

Regularna wojna USA z Chinami może wybuchnąć jeszcze w tej dekadzie – przekonuje Hal Brands na łamach „Bloomberga”. Jak jednak uspokaja – tego typu konflikty raczej nie wybuchają przez przypadek.

Ekspert przywołuje tu historię podkreślając, że tak wielkie wojny jak możliwy konflikt między USA a Chinami raczej nie są dziełem przypadku. Przyznaje jednocześnie, że obecnie w wielu punktach USA oraz Chiny wchodzą w kolizję i rośnie ryzyko „stoczenia się w konflikt”. Podkreśla jednak:

[…] ciężko jest wskazać jakąkolwiek większą wojnę, która wybuchła, a której nikt nie chciał”.

Dodaje, że również i dziś taka przypadkowa wojna jest równie mało prawdopodobna i mieliśmy już wiele okoliczności, które mogły pogrążyć stosunki Stanów Zjednoczonych i Chin w poważnym kryzysie. Wskazał tu na incydent z Wyspy Hainan z 2001 roku.

Wszystko to jednak nie oznacza, że wojna USA z Chinami na pewno nie wybuchnie. Może się to stać, kiedy jedna ze stron uzna, że wojna czy działania mogące do niej doprowadzić są bardziej korzystne od status quo lub deeskalacji kryzysy, a do tego – pisze autor – może dojść bardzo łatwo.

Wskazuje między innymi, że kluczowa może być choćby kwestia Tajwanu. Jeśli Chiny uznają, że wojna jest lepszym rozwiązaniem niż "odsuwanie w czasie marzenia o zjednoczeniu", może wybuchnąć konflikt. Dalej dodaje, że do większej wojowniczości władzy może dojść także wtedy gdy spadnie legitymizacja rządzących wewnątrz kraju.

Brands zaznacza, ze wszystko to jest niezwykle istotne, ponieważ od tego zależy wypracowanie najlepszych sposób uniknięcia wojny na Pacyfiku. Zaznacza:

Krytyczne znaczenie będzie jednak miało tworzenie wojskowej równowagi sił oraz utrzymanie przekonania, że zaangażowanie USA w Azji zmniejszy gotowość chińskich liderów do wojny regionalnej”.

Ważne jest – pisze autor – między innymi inwestowanie w systemy autonomiczne czy sztuczną inteligencję, aby Chinom jak najbardziej utrudnić projekcję siły. Do tego jednak konieczne jest wzmocnienie amerykańskich sojuszy – czytamy.

dam/forsal.pl,Fronda.pl

Komentarze (7):

ccc-=2020.09.7 10:15
no to przegrana usa jak nic, przy powszechnej mobilizacji biorą mężczyzn, no ale ... kto oświadczy że jest mężczyzną w lewicowych stanach?
Łagodny2020.09.7 9:50
Jest Sojusz Chiny ,Iran ,Rosja ,co jest PRZECIWWAGĄ dla USA+ NATO.Taki Sojusz to WYGRANA Chin.
matis892020.09.7 9:54
Do sojuszu Chin, Rosji, Iranu należy doliczyć też Niemcy i Francję.
Anonim2020.09.7 10:37
do sojuszu należy dołączyć wąską grupę amerykańskich żydów? To oni są podżegaczami tego konfliktu?
matis892020.09.7 9:27
Chiny i Rosja podbiją UE i Bóg to przepowiedział w 2012 roku. Orędzia Ostrzeżenie 19 lutego 2012 : ,,Dwóch sojuszników, Rosja i Chiny, połączy siły. Stanie się tak, kiedy bestia z dziesięcioma rogami się podniesie, aby podporządkować sobie swoje od dawna cierpiące, niewinne narody. Moja córko, bestią z dziesięcioma rogami jest Unia Europejska — zwana w Apokalipsie św. Jana Babilonem. Babilon upadnie i zostanie zdominowany przez wielkiego czerwonego smoka, Chiny, i jego sojusznika niedźwiedzia, Rosję. Kiedy to nastąpi, zapanuje komunizm, i biada temu, kto zostanie przyuważony na tym, że praktykuje swoją religię w ich obecności. Wszystkie religie zostaną zakazane, ale chrześcijanie będą cierpieć największe prześladowania. Rzymscy katolicy nie będą w ogóle tolerowani i będą musieli odprawiać Msze w tajemnicy... Wasz Ukochany Zbawiciel Odkupiciel ludzkości Jezus Chrystus''
Anonim2020.09.7 8:08
Nie ma odważnych, którzy by powiedzieli wprost, kto lub czyjej grupy interesy wypychają USA do wojny z Chinami?
Anonim2020.09.7 7:59
Ważne spojrzenie na Chiny .... O bardzo prawdopodobnej, chińskiej «sztuczce z gównem» ..... http://ram.neon24.pl/post/157442,o-bardzo-prawdopodobnej-chinskiej-sztuczce-z-gownem