Mija 26. rocznica powstania Grupy Wyszehradzkiej. Należą do niej: Polska, Czechy, Słowacja i Węgry. Została powołana 15 lutego 1991 roku, na mocy Deklaracji Wyszehradzkiej, zawartej przez Polskę, ówczesną Czechosłowację i Węgry. Podpisy na dokumencie złożyli prezydenci Polski i Czechosłowacji - Lech Wałęsa i Vaclav Havel oraz premier Węgier József Antall.

Umowę o współpracy zawarto w węgierskim mieście Wyszehrad. Początkowo porozumienie nosiło nazwę Trójkąta Wyszehradzkiego, a po rozpadzie Czechosłowacji i utworzeniu Czech oraz Słowacji, otrzymało miano Grupy Wyszehradzkiej - V4.

Działania czterech państw koncentrują się na wzmacnianiu stabilności w Europie Środkowej, wymianie informacji, współpracy w zakresie kultury, nauki i edukacji, a także na zwiększaniu bezpieczeństwa energetycznego.

Za najbardziej udaną inicjatywę Grupy Wyszehradzkiej uznano współpracę w ramach CEFTA, czyli Środkowoeuropejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu, podpisanego w 1992 roku. Przyczyną powstania CEFTY był drastyczny spadek wymiany handlowej między krajami Europy Środkowej po transformacji politycznej przełomu lat 1989/1990 i rozwiązaniu Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej.

W 2000 roku powołano Międzynarodowy Fundusz Grupy Wyszehradzkiej, mający na celu finansowe wspieranie międzynarodowych inicjatyw V4. Z jego środków jest opłacana między innymi współpraca kulturalna, naukowa, a także przygraniczna państw Grupy.

Z kolei w 2011 roku podpisano deklarację w sprawie połączenia sieci energetycznych, a w 2013 roku przyjęto wspólne oświadczenie V4 oraz Japonii - „Partnerstwo oparte na wspólnych wartościach w XXI wieku”.

Od połowy ubiegłego roku przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej sprawuje nasz kraj, w lipcu na jej czele staną Węgry. Priorytety naszej prezydencji to między innymi zwiększenie roli państw V4 w Unii Europejskiej, umacnianie kontaktów pomiędzy społeczeństwami państw członkowskich, a także kwestie związane z bezpieczeństwem.

emde/IAR