Gen. Robert Spalding: Polska ma przyszłość z USA, nie z Chinami - zdjęcie
14.11.19, 11:15

Gen. Robert Spalding: Polska ma przyszłość z USA, nie z Chinami

28

Nie można utrzymywać relacji wojskowych z USA, a gospodarczych, handlowych i informacyjnych - z Chinami. Konieczny jest wybór, mówi gen. Robet Spalding, były doradca prezydenta Donalda Trumpa ds. strategii. Jak wskazuje, Amerykanie wycofują swoje łańcuchy dostaw z Chin; chcą przenieść je do innych państw - w tym do Polski. Dlatego właśnie Spalding jest teraz nad Wisłą częstym gościem.

 

"Chińczycy odnieśli całkiem duży sukces jeśli chodzi o propagowanie ideologii wśród ludzi, ale także pod względem wpływania przy pomocy gospodarczych i finansowych powiązań na amerykańskie firmy w sposób sprzeczny z zasadami demokracji. Myślę, że widzieli w tym okazję" - powiedział Spalding w rozmowie z portalem "Forsal.pl".


"Nie chcieli walczyć z USA ze względu na amerykańską przewagę militarną. Postrzegali globalizację oraz pojawienie się Internetu jako szansę, aby skorzystać z Zachodu" - dodał.


Generał przyznaje, że Chińczykom udało się naprawdę dużo.


"Z naszego punktu widzenia przyjęliśmy Chiny ponieważ wierzyliśmy, że otwarty rynek przyniesie bogactwo, a bogactwo zaowocuje demokracją. Zatem wraz z pojawieniem się bogactwa, Chiny miały się zliberalizować i stać się bardziej kompatybilne z naszym systemem. Okazało się, że tak nie jest. Oni widzieli w tym szansę, a my wierzyliśmy, że możemy ich zmienić. W rzeczywistości widzimy, że to oni zmieniają nas" - wskazał.


Pytany o strategie USA w walce z Chinami, Spalding wskazał na demokrację i wolny rynek. Z konkretów wymienił cła. "Ważne są cła. Komunistyczna Partia Chin nie podejmuje decyzji rynkowych, ale decyzje narodowe, które opierają się o chęć dominacji w określonych branżach. Musimy zatem korzystać z ceł" - podkreślił wojskowy.


Według Spaldinga należy też "inwestować w demokrację", to znaczy "tworzyć infrastrukturę, bazę przemysłową (nauka, technologia, inżynieria, matematyka), wdukację, badania i rozwój". Jego zdaniem inwestyce w te obszary były długo na dalece za niskim poziomie.


Generał był pytany o plan Amerykanów wycofywania z Chin łańcuchów dostaw. Jak przekonywał, te łańcuchy będą trafiać do państw proamerykańskich, w tym - do Polski.


"Dlatego jestem już drugi raz w tym roku w Polsce i planuję kolejne wizyty nad Wisłą. Myślę, że Polska jest krajem, w który Ameryka powinna inwestować" - powiedział Spalding.


Jak dodał, oczekuje, że Polska będzie miała "gospodarcze, finansowe, handlowe i informacyjne relacje z USA", a Amerykanie "zrównoważą to wojskowym zaangażowaniem".


Amerykanin wskazał, że nie jest możliwe utrzymywanie dobrych relacji wojskowych z USA i jednocześnie gospodarczych, handlowych i informacyjnych z Chinami.


"Uważamy, że demokracja jest atakowana i jedyną możliwością, abyśmy mogli przetrwać, jest przetrwać wspólnie. Aby tak się mogło stać, musimy wspólnie rozpoznać zagrożenie. Niektóre kraje chcą mieć silne relacje w obszarze bezpieczeństwa z Ameryką i jednocześnie gospodarcze, finansowe, handlowe i informacyjne relacje z Chinami. To jest dla nas nie do zaakceptowania, ponieważ takie relacje podważają nasze zbiorowe bezpieczeństwo" - podkreślił.


Generał pytany o ocenę polskiej demokracji odmówił odpowiedzi. "To pytanie do Polaków, nie do mnie. Każdy kraj ma swoją własną ścieżkę. [...] System międzynarodowy, o który walczymy, ma dawać obywatelom różnych krajów możliwość określania, jaki model chcą mieć u siebie" - wskazał.


Wojskowy wskazywał następnie na bardzo poważne różnice między siecią 4G a siecią 5G. Sieć 4G, opartą o smartfony, zbudowały Stany Zjednoczone; Chińczycy chcą teraz zbudować 5G. Ale to bardzo problematyczna koncepcja. "Aby zamówić przejazd uberem, dziś można użyć smartfona. W technologii 5G będziemy mogli wyjść przed drzwi i powiedzieć słowo „uber”. Wówczas kamera zobaczy naszą twarz, przeczyta słowa z naszych ust lub za pomocą mikrofonu rozpozna nasz głos. Zatem 5G będzie wbudowane w cały świat wokół nas" - powiedział Spalding. Jak dodał, to oznacza, że z sieci 5G nie da się wyłączyć. Wszystkie dane o nas będą posiadać firmy - lub państwa.

"Daje to potężne narzędzia osiągania geopolitycznych celów oraz wpływania na indywidualne decyzje" - stwierdził.


Spalding mówił też o tym, dlaczego Stany Zjednoczone wycofały się z Bliskiego Wschodu. Jedynym powodem bytności USA w tym regionie, przyznał, były surowce energetyczne. "Dziś USA są energetycznie niezależne, więc nie potrzebujemy Bliskiego Wschodu. Co więcej, nie ma tam wielu demokracji" - podkreślił.

Jak wyjaśnił, Amerykanie mają na Bliskim Wschodzie swoje interesy strategiczne, ale będą one lepiej obsłużone przez zaangażowanie ekonomiczne lub dyplomatyczne, a nie militarne.

Spalding zaznaczył też, że w jego ocenie Rosja widzi swoją przyszłość jako państwo autorytarne u boku Chin.

bsw/Forsal.pl

Komentarze (28):

Lech Keller-Krawczyk - jak goowna w kolejowych WC2019.11.14 16:52
𝐋𝐞𝐜𝐡 𝐊𝐞𝐥𝐥𝐞𝐫-𝐊𝐫𝐚𝐰𝐜𝐳𝐲𝐤! A kim on jest? "Ekspert" od Lema, pedofil, "prowokuje", wymyśla dziesiątki pseudonimów udaje antysemitę sam będąc Żydem z NKWD-wskich Żydów. Jego niektóre "nicki" to m.in.: 𝐉𝐏𝐈𝐈𝐈, 𝐨𝐟𝐢𝐜𝐞𝐫 𝐋𝐖𝐏 (co za żart? żyd-pedał "oficer"), 𝐃𝐚𝐫𝐢𝐚_𝐃𝐚𝐧𝐢𝐥𝐜𝐳𝐲𝐤, 𝐀𝐠𝐧𝐢𝐞𝐬𝐳𝐤𝐚, 𝐔𝐫𝐬𝐳𝐮𝐥𝐚. Jest tak przewidywalny jak spłuczka u mnie domu, jest jak goowna w dworcowych WC - niespłukiwalny.
oficer LWP2019.11.14 23:56
onanista dalej w formie, już połykasz prezesowi towarzyszu?
kgb2019.11.15 0:00
kim jest Lech Keller-Krawczyk - jak goowna w kolejowych WC ? jest częścią kolejowego "goowna" , sam się ujawnił
YES2019.11.14 16:48
Bardzo logiczna i sensowna wypowiedź, która wyjaśnia wszystko, w tym nasze konieczne relacje z USA
Olej2019.11.14 15:38
Do rzeczy panie generale Spalding ! Regulacja dostaw amerykańskiego uzbrojenia dla polskiej armii ! W trybie pilnym !
Weichsel2019.11.14 14:52
Kompromitacja rządu... USA już nieraz pokazywała, jakim jest "sojusznikiem".
Lech Keller-Krawczyk - jak goowna w dworcowych WC 2019.11.14 13:49
𝐋𝐞𝐜𝐡 𝐊𝐞𝐥𝐥𝐞𝐫 𝐊𝐫𝐚𝐰𝐜𝐳𝐲𝐤, Żyd i homoseksualista tutaj pozuje na "𝐨𝐟𝐢𝐜𝐞𝐫 𝐋𝐖𝐏". Żyda i homoseksualistę by w "LWP" - zayeebaliby śmiechem. Nawet jakby ukrywał, że jest obrzezany, tylko jak? Tam nie ma pryszniców osobnych, ale nawet gdyby mu się to udało - każdy "oficer LWP" musiał należeć do janczarów kremlowskich - PZPR. Czyli 𝐋𝐞𝐜𝐡 𝐊𝐞𝐥𝐥𝐞𝐫 𝐊𝐫𝐚𝐰𝐜𝐳𝐲𝐤 nie tylko Żyd, homoseksualista ale i PZPR-wiec. Co za qrwska kombinacja.! 𝐋𝐞𝐜𝐡 𝐊𝐞𝐥𝐥𝐞𝐫-𝐊𝐫𝐚𝐰𝐜𝐳𝐲𝐤 - gudłaj 𝐚𝐧𝐝𝐫𝐳𝐞𝐣𝐡𝐚𝐡𝐧 wypełnia blogi tym samym smrodem. Jest jak goowna w dworcowych WC - niespłukiwalny.
oficer LWP2019.11.14 16:26
witam , stęskniłem się za tobą pisowski onanisto, żaden kabaret mnie już nie rozśmieszał a tu nagle wróciłeś i od razu raźniej, pisowska armia cymbałów w akcji , tak trzymaj towarzyszu, w tobie nadzieja, proszę o więcej "inteligentnych" wpisów zgodnie z linią partii, coś nowego napisz żeby można było się z ciebie i tej tuby propagandowej PIS pośmiać
kapral2019.11.14 17:51
Strzelać??????? Panie oficerze ludowy, tera? Srututututu. Nam partii nie potrzeba. Srutututuuttu. Granat, padnij. Tow ludowy , pierwsze padnij czy drugie bom zapomniał?
oficer LWP2019.11.14 23:55
kolejny pisowski cymbał, im głupszy tym bardziej uśmiechnięty
aaa2019.11.14 13:16
Tak? To odgońcie złodziei żydowskich od polskiego majątku!
Taka prawda2019.11.14 13:12
Już w 1939 wmawiali nam że mamy przyszłość z Anglią.
cris2019.11.14 12:46
chiny nie żądają od nas 300 mld dla żydków i nie fałszują historii
ktoś tam 2019.11.14 13:20
Oczywiście. Jest jednak szansa, że przy ściślejszym sojuszu zaczną na wyburzać kościoły i przejmować to co pozostanie. Nie zapominajmy też o więzieniach dla wyznawców. No i ten chiński system lojalnościowy i kontrola internetu...
ktoś tam 2019.11.14 13:22
Errata "...zaczną nam wyburzać..."
kalinka2019.11.14 23:50
dobre, że USA i Izrael nie kontrolują Internetu nie mówiąc o Polsce, która sobie od Izraela kupiła system Pegasus bo nie miała co zrobić z pieniędzmi, poziom gimnazjum
oficer LWP2019.11.14 11:34
tłumacze na polski należy sobie wybrać pana przed, którym leży się na ryju, w opcjach USA i Izrael, Partia Interesu Syjonu (PIS) zrozumiała?
ktoś tam 2019.11.14 12:24
Dobra, dobra. A jaka jest Twoja propozycja? Bo na razie widzę negację. A co pozytywnego i jak to zrealizować? Zdaje się - patrząc na nick - przedtem była miłość do Związku Radzieckiego...
oficer LWP2019.11.14 16:21
teraz miłość tylko i wyłącznie do ciebie
kapral2019.11.14 17:47
Srutututututu i po ptakach. Rozkaz.
tymczasem rosja2019.11.14 11:33
https://www.youtube.com/watch?v=LZV0UbFMgOs
WDE2019.11.14 11:29
korwiniści onuce
Tadeusz 2019.11.14 11:23
Za rok Trumpa może nie być a inny Prezydent będzie miał inną politykę i będzie trzymał z Niemcami i Francją. I co wtedy? Prawicowi stratedzy, wy nawet w warcabach nie potraficie przewidzieć 2 ruchów do przodu a tu mówimy o geopolitycznej grze na salę światową.
ardo2019.11.14 14:27
Prut prut na wschód Sasza.
Valentynka2019.11.14 17:45
Ty idź lepiej mrówki łapać a nie za politykę się brać.
Gnostyk2019.11.14 11:22
"Nie można utrzymywać relacji wojskowych z USA, a gospodarczych, handlowych i informacyjnych" Nie mozna dlatego, ze USA zabrania miec takie relacje z Chinami i Polska musi sie podporzadkowac. Inaczej USA ukara Polske! Obecny twor polityczny zwany panstwem polskim ma chyba nawet mniej suwerennosci niz mial pozny PRL...
otto2019.11.14 21:06
Co ty wiesz o PRLu.. który kompletnie, militarnie, politycznie, gospodarczo, medialnie i mentalnie był podporządkowany woli Moskwy. Gdybyś wiedział cokolwiek, nie plótłbyś bzdur. Chyba, że ci za to płacą, a to co innego.. Wg ciebie Stany powinny nas chronić przed reżimem z Moskwy, wspierającym reżim z Pekinu i jednocześnie pozwolić, by tenże reżim swobodnie infiltrował polską gospodarkę, sieci komputerowe, rząd, służby etc. Mieć ciastko i zjeść ciastko każdy by chciał, ale to bardzo infantylne..
joemonstre2019.11.14 11:22
Chodzi o tego producenta piłek do koszykówki?