Franciszek jedzie dziękować za "dary reformacji" - zdjęcie
03.06.16, 09:16

Franciszek jedzie dziękować za "dary reformacji"

Papież Franciszek wybiera się do Szwecji, by tam obchodzić 500. rocznicę Reformacji. Ojciec Święty zamierza wziąć udział we wspólnej, katolicko-luterańskiej ceremonii upamiętniającej to wydarzenie, jaka odbędzie się 31 października br. w mieście Lund.


Uroczystości, współorganizowanej przez luterański Kościół Szwecji i katolicką diecezję sztokholmską, przewodniczyć będą: papież Franciszek, przewodniczący Światowej Federacji Luterańskiej (LWF) bp Munib A. Younan i sekretarz generalny tej organizacji ks. Martin Junge.

Portal pch24.pl wskazuje, że uroczystość, w której Franciszek weźmie udział organizatorzy opisują, używając słów: "dziękczynienia”, „pokuty i zaangażowania na rzecz wspólnego świadectwa." Dodają, że „celem jest, aby wyrazić wdzięczność za dary reformacji i poprosić o przebaczenie za podział utrwalony przez chrześcijan dwóch tradycji."

Cytowany portal przypomina, że "reformacja w Szwecji przyniosła wielkie prześladowania katolików i konfiskatę dóbr kościelnych. Luterańskie idee trafiły na podatny grunt przede wszystkim wśród mieszczaństwa. Pierwsze wzmianki o reformacji w Szwecji pochodzą z 1522 roku, kiedy to niemieccy kupcy przynieśli do Sztokholmu informacje na temat poglądów Lutra. Osobisty sekretarz „króla wybranego z ludu” Gustawa Wazy, Nicholas Stecker, był luteraninem. Głównym krzewicielem nowego wyznania w Szwecji był Olaus Petri (Olof Petterson), który podczas studiów w Wittenberdze miał styczność z Marcinem Lutrem, a także z Filipem Melanchtonem". 

Całkowita wolność zakładania klasztorów została przywrócona dopiero w 1977 r., a stosunki dyplomatyczne ze Stolicą Apostolską rząd szwedzki nawiązał dopiero w 1983 r.

bbb/kai/pch24.pl