Europa Wschodnia, Huawei i 5G - zdjęcie
09.08.21, 19:46fot. yt/android.com.pl

Europa Wschodnia, Huawei i 5G

28

Postęp technologiczny, który dokonał się w ostatniej dekadzie, zmienił rywalizację między USA i Chinami w spór o kontrolę nad globalną infrastrukturą internetową. W miarę nasilania się działań geopolitycznych, związanych z wprowadzaniem technologii 5G, rozwijająca się technologicznie Europa Wschodnia stała się centrum tego konfliktu. Chińsko-amerykańska walka o sieci 5G w regionie stawia kraje Europy Wschodniej w trudnej sytuacji, zarówno pod względem lojalności geopolitycznej, jak i rozwoju technologicznego oraz gospodarczego.

Geopolityka XXI wieku – wyścig o 5G

Tradycyjne rozumienie rywalizacji geopolitycznej, definiowanej jako kontrola nad zasobami naturalnymi i terytoriami, zmienia się wraz ze wzrostem znaczenia technologii takich jak 5G. Wprowadzenie technologii piątej generacji to modernizacja obecnej infrastruktury mobilnej, telekomunikacyjnej oraz internetowej (4G). Ma ona zapewnić istnienie bardziej responsywnych sieci oraz szybszych usług bezprzewodowych, które mogą zrewolucjonizować świat biznesu poprzez poprawę efektywności kosztowej i zwiększenie produktywności. Postęp ten wiąże się jednak z szeregiem wyzwań – sieci 5G będą znacznie bardziej złożone niż obecne ze względu na ich większą gęstość.

W wymiarze geopolitycznym, kraje, które staną się dostawcami technologii 5G, będą mogły ingerować w przesył danych na terenie państw, w których będą świadczyć te usługi, tj. zyskają dostęp do niezaszyfrowanych informacji. W rezultacie rozwój technologii 5G postrzeganej jako krytyczna infrastruktura informacyjna nadchodzącej dekady stał się przedmiotem wielu kontrowersji – państwa konkurują ze sobą o dominację w zakresie budowy tych sieci.

Tego typu konflikt pojawił się np. między chińską firmą technologiczną Huawei a liderem we wprowadzaniu sieci poprzedniej generacji (4G) – rządem USA. Chiny znane są ze szpiegostwa przemysłowego, stąd potencjalne obawy o powiązania z chińskimi służbami wywiadowczymi pojawiły się również wobec koncernu Huawei. Według władz USA, Huawei, co w języku mandaryńskim oznacza „wspaniałe osiągnięcie” lub „Chiny potrafią”, jest prawnie zobowiązany do współpracy wywiadowczej z chińskim rządem. Ponadto, założyciel tejże firmy, Ren Zhengfei, był w przeszłości inżynierem Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej oraz członkiem Komunistycznej Partii Chin. Uważa się, że zaangażowanie Huawei w rozwój 5G niesie ze sobą znaczące konsekwencje dla bezpieczeństwa, tj. ryzyko śledzenia osób krytykujących, gromadzenia danych wywiadowczych oraz kradzieży własności intelektualnej przez chiński rząd.

Rząd USA, wiodący aktor w ruchu przeciwko firmie Huawei, zakazał jej dostępu do własnego rynku. Podobnie uczyniły również władze Japonii, Australii, Nowej Zelandii i Szwecji. Niemniej jednak, podczas gdy Huawei próbuje wejść na rynek europejski, amerykańska kampania skierowana przeciwko niemu trwa. W rezultacie Europa, a w szczególności Europa Wschodnia, stała się centrum chińsko-amerykańskiego konfliktu cyfrowego.

Europa Wschodnia – Huawei kontra USA

Na skutek braku jednolitego sposobu wdrażania technologii 5G na terenie Unii Europejskiej, kraje członkowskie podpisują kontrakty z różnymi dostawcami, co prowadzi również do znacznych dysproporcji w rozwoju infrastruktury 5G między Europą Zachodnią i Wschodnią. Według wskaźnika 5G Readiness Index ta druga jest pod tym względem znacznie opóźniona. W efekcie Europa Wschodnia stała się zarówno centrum ekspansji koncernu Huawei, jak i głównym adresatem amerykańskiej inicjatywy bezpieczeństwa sieci 5G, tzw. „Czystej Sieci” (Clean Network), której celem jest ochrona przed „niezaufanymi dostawcami”. Europa Wschodnia jest zatem podzielona pomiędzy USA i Chiny.

Wśród zwolenników amerykańskiego ruchu przeciwko firmie Huawei są państwa takie jak Polska czy Rumunia, które postrzegają USA jako głównego dostawcę usług w zakresie bezpieczeństwa. Rumunia przyjęła najostrzejsze stanowisko wobec chińskiego dostawcy technologii 5G. We wspólnym oświadczeniu z 2019 r. Rumunia i USA wyraziły swoją nieufność wobec chińskiego giganta technologicznego Huawei w związku z domniemanym szpiegostwem. Mimo tego, że firma zaprzeczyła temu oskarżeniu, prezydent Rumunii Klaus Iohannis procedował ustawę, która skutecznie zakazuje koncernowi Huawei udziału we wdrożeniu technologii 5G w tym kraju. Rumunia nie jest jedynym państwem Europy Wschodniej, które podjęło kroki prawne przeciwko firmie Huawei. Podobne działania przedsięwzięła również Polska po tym jak w styczniu 2019 r. dwóch agentów służb specjalnych oraz były pracownik Huawei zostali zatrzymani pod zarzutem szpiegostwa.

Niezależnie od przekonań USA, pojawiły się także głosy krytyczne wobec stanowiska tego kraju, jakoby koncern Huawei stanowił zagrożenie dla bezpieczeństwa. Po pierwsze, należy zauważyć, że Huawei nie jest firmą państwową, lecz prywatną. Po drugie, jak wskazuje Qing Wang, profesor innowacji na Uniwersytecie w Warwick, przynależność do Armii Ludowo-Wyzwoleńczej jest powszechna wśród mieszkańców chińskich wsi, takich jak Zhengfei, ponieważ stanowi ona sposób na wyjście z ubóstwa. Ponadto, do tej pory nie pojawiły się żadne doniesienia, które wskazywałyby na luki w zabezpieczeniach sieci 5G koncernu Huawei. W konsekwencji, kraje Europy Wschodniej, takie jak Węgry, nie podzielają nieufności Rumunii i Polski wobec firmy Huawei, a rząd Viktora Orbána ogłosił niedawno, że w Budapeszcie powstanie centrum badawczo-rozwojowe tego koncernu.

W obliczu tych sprzecznych stanowisk, kraje takie jak Serbia znalazły się w trudnym położeniu, jeśli chodzi o decyzję ws. przystąpienia do amerykańskiej inicjatywy „Czystej Sieci” lub podpisania kontraktu z koncernem Huawei. Mimo że różnice w stanowiskach krajów Europy Wschodniej wobec firmy Huawei mogą być interpretowane przez pryzmat lojalności geopolitycznych, nie można pominąć implikacji ekonomicznych związanych z 5G. Jest to konieczne, aby w pełni zrozumieć dylemat bezpieczeństwa związany z wyścigiem o 5G.

Dylemat bezpieczeństwa cyfrowego

Jak już stwierdzono, dowody świadczące bądź przeczące powiązaniom giganta technologicznego Huawei z chińskim rządem, doprowadziły do sformułowania różnych stanowisk dot. bezpieczeństwa. Jednak Raport Centrum Doskonalenia Cyberobrony NATO jest w tej sprawie jednoznaczny. Stwierdzono w nim, że pomimo braku jawnych dowodów na poparcie tezy o istnieniu luk technologicznych w urządzeniach Huawei, „zasadniczo niemożliwe jest wykluczenie potencjalnych wad technologicznych, które mogą zostać wykorzystane w przyszłości”. Nie można zatem lekceważyć technologii 5G firmy Huawei jako potencjalnego zagrożenia dla bezpieczeństwa. Na pierwszy rzut oka oczywistym wydaje się jakie stanowisko wobec Huawei powinny zająć kraje Europy Wschodniej.

Nie można jednak pominąć wspomnianego powyżej postępu technologicznego i korzyści ekonomicznych płynących z sieci 5G, które przyniosłyby krajom niezawodną łączność, infrastrukturę oraz nowe usługi. Dodatkowo, pomimo wsparcia Waszyngtonu we wprowadzaniu ustaw przeciwko koncernowi Huawei, rząd USA nie oferuje żadnej konkurencyjnej alternatywy. Choć delegalizacja Huawei może oznaczać zminimalizowanie ryzyka związanego z cyberbezpieczeństwem, to jednak wiąże się ona z dużymi kosztami ekonomicznymi dla regionu. Niektóre kraje, takie jak Węgry, nie chcą ich ponosić. Na podstawie prognozy Oxford Economics Huawei stwierdził, że pozbawienie go możliwości udziału we wprowadzaniu technologii 5G może w przypadku niektórych krajów podnieść koszty takiej operacji o 8-30% w ciągu dekady.

Wyścig o 5G nie tylko postawił kraje Europy Wschodniej w trudnej sytuacji jeśli chodzi o ich lojalność geopolityczną, ale także stanowi dylemat czy wyższe ryzyko bezpieczeństwa związane z rozwojem technologicznym jest uzasadnione w imię wzrostu gospodarczego.

Ponieważ technologia definiuje przyszłość, wybór dostawcy infrastruktury internetowej nie jest oparty wyłącznie o względy technologiczne. Obecnie równie istotnym aspektem stało się bezpieczeństwo. Konflikt między chińską firmą technologiczną Huawei a rządem USA dot. wprowadzenia technologii 5G w Europie Wschodniej potwierdza tę geopolityczną zmianę. Europa Wschodnia, chcąc dogonić swoich zachodnich sąsiadów w domenie infrastruktury 5G, znalazła się na rozdrożu, mając do wyboru zawarcie umowy z koncernem Huawei lub przyłączenie się do amerykańskiej inicjatywy „Czystej Sieci”. Choć zarzuty USA nie są całkowicie bezpodstawne, nie należy lekceważyć potencjalnego zagrożenia dla bezpieczeństwa, jakie może stwarzać Huawei. Niemniej jednak bezpieczeństwo cybernetyczne to tylko jeden z aspektów walki krajów Europy Wschodniej o pozycję w tym sporze. Z racji na długoterminowe korzyści ekonomiczne wynikające z wprowadzenia 5G i dostępności usług Huawei, kraje te stają przed dylematem dot. kwestii bezpieczeństwa, w którym przy ocenie potencjalnego rozwoju technologicznego i wzrostu gospodarczego należy mieć na uwadze bezpieczeństwo narodowe.

Autor: Aitana Garcia Domingo

Aitana Garcia Domingo jest studentką ostatniego roku Wydziału Polityki i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warwick w Coventry w Anglii. Specjalizuje się w bezpieczeństwie międzynarodowym i europejskim porządku publicznym. Jej główne obszary zainteresowań to: płeć i konflikt, historia współczesna, prawa człowieka i bezpieczeństwo międzynarodowe. Biorąc pod uwagę jej specjalizację w europejskiej polityce publicznej, obecnie pracuje jako stażystka konsultanta sektora publicznego w zespole organizacji międzynarodowych Everis Spain. Jest również stażystą ds. analizy polityki w Warsaw Institute.

 

Artykuł pierwotnie ukazał się na stronie think tanku Warsaw Institute.

[CZYTAJ TEN ARTYKUŁ]

 

Komentarze (28):

robaczek2021.08.10 11:30
FOLIARZE GUROM!!!!!!! ; ]....................... kocham was pisureczki ................ ameby intelektualne ;]
Aldona2021.08.10 11:00
USA za pomoca swoich systemów zainstalowanych także np. w Angli szpiegowały i szpieguja polityków krajów tzw.partnerskich a nawet strategicznych sojuszników Polska , Niemcy , Francja ...całe NATO . W USA i Israel w fabrykach Intel montowane jest standardowo oprogramowanie szpiegujące w procesorach najnowszych generacji. USA uprawiają politykę same nie zjedza ale innym nie dadzą. Zeby tylko Polska i inne demokracje nie przejechały sie na AMERYKANSKIM STYLU ŻYCIA TAK JAK AFGAŃCZYCY , IRAQICZYCY , EUROPEJCZYC I WŁAŚCIEIE WSZYCY GDZIE POJAWILI SIE ONI MILITARNIE. Jak sie nie rozumie technologi to nie powinno sie pisać RAPORTÓW. Węgrzy olali amerykańskie fochy i maja super centrum rozwoju nowych technologii w tym 5G od Huawei. Nic i nikt nie może byc wyżej , lepiej i szybcie bo to jest sprzeczne a amerykańskim stylem życia , stylem dobrym tylko dla dużych amerykańskich korporacji którzy strzż wszystkich dookoła jadąc na demokratycznych hasełkach i robieniu wody z mózgu.
Huawei i medale olimpijskie2021.08.9 21:12
W pierwszej dziesiątce krajów, które zdobyły najwięcej medali aż 8, to kraje demokracji zachodniej plus Japonia. Kraje te zdobyły w sumie 422 medale w tym 145 złotych.
Aldona2021.08.9 21:11
Niezłomny jest związek republik swobodnych, Ruś Wielka na setki złączyła je lat. Niech żyje potężny jednością narodów, z ich woli zrodzony nasz kraj, Związek Rad! Chwała ci, Ojczyzno, tyś ziemia swobody, ludów przyjaźni ostoja i straż! Sztandar radziecki, sztandar ludowy, drogą zwycięstwa niech kraj wiedzie nasz! Skroś burze świeciło nam słońce swobody, nas wiódł wielki Lenin, wskazywał nam cel, wychował nas Stalin w wierności ludowi, do wielkich zapalił nas trudów i dzieł. Chwała ci, Ojczyzno, tyś ziemia swobody, szczęścia narodów ostoja i straż! Sztandar radziecki, sztandar ludowy, drogą zwycięstwa niech kraj wiedzie nasz! Okrzepła nam armia w bitewnym mozole. najeźdźców zmieciemy, zetrzemy ich ślad! . . . . . Za Rodinu ...urraaa ! . . . . Za Putinu ....urraaa ! . . . . My w bitwach stanowim o losach pokoleń, my sławą okryjem ojczysty kraj Rad! Chwała ci, Ojczyzno, tyś ziemia swobody, sławy narodów ostoja i straż! Sztandar radziecki, sztandar ludowy, drogą zwycięstwa niech kraj wiedzie nasz! . . . . . Za Rodinu ...urraaa ! . . . . Za Putinu ....urraaa ! . . . .
Aldona2021.08.9 21:13
Ty sie cvelu nie podszywaj
Aldona - Anonim - katolik - matis - katolik2021.08.9 21:07
Aldona - Skrzypek - matis - Filip - Aldona - Gallus Anonim - katolik - Anonim - matis .... AKORDOWA TYRA dla radzieckich towarzyszy!
Aldona2021.08.9 21:15
Halo Halo czyżby Radio ?Tel Aviv
Aldona2021.08.9 21:02
Nasz przyjaciel Prezydent Donald Trump miał zacięcie businessowe dlatego załatwił Huawei bo nie miała niczego zastępczego i mieć nie będą amerykańskie firmy bo to jest dla nich za trudne ale mogą sobie taką firmę kupić aby mieć monopol. Huawei w swojej technologi 5G szpieguje ale robi to delikatnie tak z wyczuciem i dla zysku ekonimicznego szuka informacji o użytkowniku. Gdyby nawet Apple za jakieś 100 lat zrobił 5G - strukturę to w życiu bym ich sprzętu nie kupiła. Te amerykańskie kanalie nie tylko ingerują w prywatny sprzęt zakupiony w tej firmie ale potrwafia blokować jego uzytkowanie np. w Polsce , usuwać prywatne pliki i inne takie przestępcze i niedpuszczalne w Polsce formy cenzuru. Ciekawi mnie kiedy zostanie przegłosowana zapowiadana przez pana Premiera Ustawa zapobiegająca tego typu praktykom tego amerykańskiego gigantycznego cenzora w jedynie słusznej amerykańskiej wolności rozumianej troszeczkę INACZEJ. CO NA TO NASZE ZAPRACOWANE SŁUZBY Z ABW ? Polska nie powinna się zastanawiac kupić od Huawei technologie albo zaprosić ich z produkcja do Polski bo nasze plany współpracy z Ericssonem wyglądają na zamglone. Nowy Ład to przewiduje skok technologiczny jaki by Polska zrobiła położyłby na kolana Niemcy wraz z Luxemburgiem i Żabolandem.
Autorze,2021.08.9 21:00
"Po pierwsze, należy zauważyć, że Huawei nie jest firmą państwową, lecz prywatną." ---------------------- Wszystko w Chinach podlega Komunistycznej Partii Chin! Nawet sr ..... nie jest niezależne jest pod obserwacją. Pewnie Autorze sądzisz, że przesadzam. ANI TROCHĘ!
Huawei i medale olimpijskie2021.08.9 20:59
W pierwszej dziesiątce krajów, które zdobyły najwięcej medali aż 8, to kraje demokracji zachodniej plus Japonia. Kraje te zdobyły w sumie 422 medale w tym 145 złotych.
Aldona2021.08.9 21:12
Chiny są krajem demokratycznym , Republiką Chińską. oczywiście jest to demokracja inna od szwajcarskiej ale ma podział władzy jak w demokracjach zachodnich.
trzaska2021.08.11 8:27
Tylko morduje lub zamyka nieposłusznych ideologi.
matis892021.08.9 20:48
Spełnia się proroctwo o inwazji Chin i Rosji na UE. Stanie się to wtedy gdy UE się podniesie, aby podporządkować sobie swoje od dawna cierpiące, niewinne narody. Właśnie dyktaturę UE zapowiada już oficjalnie Niedzielski i lewacki PIS. Niemcy i Francja robią wszystko by Chiny i Rosja podbiły UE i tak się stanie bo Bóg to przepowiedział w 2012 roku.----------------------- Orędzia Ostrzeżenie 19 lutego 2012 : ,,Dwóch sojuszników, Rosja i Chiny, połączy siły. Stanie się tak, kiedy bestia z dziesięcioma rogami się podniesie, aby podporządkować sobie swoje od dawna cierpiące, niewinne narody. Moja córko, bestią z dziesięcioma rogami jest Unia Europejska — zwana w Apokalipsie św. Jana Babilonem. Babilon upadnie i zostanie zdominowany przez wielkiego czerwonego smoka, Chiny, i jego sojusznika niedźwiedzia, Rosję. Kiedy to nastąpi, zapanuje komunizm, i biada temu, kto zostanie przyuważony na tym, że praktykuje swoją religię w ich obecności. Wszystkie religie zostaną zakazane, ale chrześcijanie będą cierpieć największe prześladowania. Rzymscy katolicy nie będą w ogóle tolerowani i będą musieli odprawiać Msze w tajemnicy... Wasz Ukochany Zbawiciel Odkupiciel ludzkości Jezus Chrystus''
I słowo od mojeego sponsora.2021.08.9 20:53
Znana i renomowana firma kosmetyczno-garbarska "Rudolf Franz Höss" poleca swoje produkty: "Nic tak się nie pieni jak mydło zrobione na czysto żydowskim tłuszczu! Mydło jest świetne do mycia düpy! Ale tylko düpy, szczególnie dziury w düpie po srraniu!"
Autorze,2021.08.9 20:46
"Po pierwsze, należy zauważyć, że Huawei nie jest firmą państwową, lecz prywatną." ---------------------- Wszystko w Chinach podlega Komunistycznej Partii Chin! Nawet sr ..... nie jest niezależne jest pod obserwacją. Pewnie Autorze sądzisz, że przesadzam. ANI TROCHĘ!
Huawei i medale olimpijskie2021.08.9 20:37
W pierwszej dziesiątce krajów, które zdobyły najwięcej medali aż 8, to kraje demokracji zachodniej plus Japonia. Kraje te zdobyły w sumie 422 medale w tym 145 złotych.
K. Duda2021.08.9 20:33
5 g to część systemu Ha r p i technologii głos do czaszki umożliwiającej czytanie w myślach - mi się udało wykiwać tych waszych jajogłowych billów i innych durniów informatycznych pucujących się do komandosów i dziwek i myślących że są im równymi bohaterami - i już nie słyszę głosów przed spaniem. Jako zdrajca wyzwolonych polskich kobiet czyli w praktyce całego narodu - zachęcam was obywatele - niszczcie te maszty ile się da.
matis89 - Anonim - katolik - matis - katolik2021.08.9 20:30
matis89 - Skrzypek - matis - Filip - Aldona - Gallus Anonim - katolik - Anonim - matis .... AKORDOWA TYRA dla radzieckich towarzyszy!
matis89 ze Stalinogrodu2021.08.9 20:29
Na warcie jak każdy komsomolec! Za Rodinu.... Za Putinu ....! ...... matis89 CHCE STRACIĆ PRACE przy serwerach, tj. zamiataniu pomieszczeń! - - - - - To jest kolejne OSTRZEŻENIE!
JanP2021.08.9 20:26
Zydow do studni. Krwawa Luna czeka.
Anonim2021.08.9 20:24
Amerykanie zastanówcie się tracicie rynek 5G w Europie Czs się zastanowić Ido DZIAŁANIA !!!!
Aldona2021.08.9 21:09
Ale czym mają USA działać ? grantem , rakieta czy czołgiem. US-firmy nie maja tej technologii i mieć nie będa chyba ze kupią od Chin.
matis892021.08.9 20:22
Aborcyjne, demoniczne szczepionki Antychrysta PISu mają wymiar okultystyczny, religijny i masoński. Jak mówi słowo Boga co przyjmiesz z pogaństwa w swoje usta, nie ma szkodliwego wymiaru duchowego poza (szkodliwość dla ciała dalej możliwa) np. kanibalizmem. W tych szczepionkach mamy aborcyjny kanibalizm. Więc te aborcyjne, demoniczne szczepionki pomijają układ trawienny, przyjmujesz to w swoją krew, ciało. Dlatego szataniści z PISu i globalna masoneria blokują kowidowe lekarstwa przyjmowane przez połknięcie i układ trawienny. Ponieważ ich aborcyjne szczepionki mają wymiar duchowy Antychrysta, dlatego tak bardzo likwidują lekarstwo. Oni chcą w żyłę, w ciało bo wiedzą że to ma większy wymiar oddania się szatanowi. Układ trawienny nie ma takiej mocy dla Antychrysta i szatanistów, ale krew i ciało już tak. Dlatego tak usilnie systemowo, globalnie blokują lekarstwa w które i tak już nie będzie można im zaufać po tym co zrobili i co głoszą. Przez układ trawienny mogą truć, co robią, ale oni polują na dusze dlatego krew i ciało mają dla nich kluczowe znaczenie w wyszczepieniu. Widać że okultystom zależy na krwi i ciału z pominięciem układu trawiennego. Dodajmy że ci co przyjmą aborcyjną, demoniczną szczepionkę Antychrysta i PISu są już jego elektoratem Antychrysta do przyjęcia Znamienia Bestii, czyli chipowania w cyfrowym, bezgotówkowym państwie Antychrysta.
JanP2021.08.9 20:13
Co tu się zastanawiać. W 5G Huawei jest technologicznie bardziej zaawansowana niż USA a konkurencyjnie bije hamburgerów na łeb.
marian2021.08.10 11:58
nieprawda, poziom zaawansowania jest na świecie zbliżony. Analogicznie do samochodów, teraz czy kupisz auto z Niemiec, czy z Francji, czy z Japonii jakość masz zbliżoną (oczywiście jeśli auto jest tej samej klasy), podobnie ze sprzętem telco/IT.
Anonim2021.08.9 20:04
Zróbcie sobie najlepiej od razu 10 G . Bedzie szybciej . DOSŁOWNIE . Szybko to pójdzie .
AAAtomek2021.08.9 19:57
Piękna wasza Polska .... ale Zyda do studni .
AAAtomek2021.08.9 19:55
Skoro w PiSowskiej Polsce, USA jest be, to sprawa Huawei i 5G już nie istnieje?