Na odbywającym się co dwa lata zgromadzeniu biskupów w Lourdes francuscy hierarchowie zatwierdzili plany dotyczące odszkodowań dla ofiar nadużyć seksualnych ze strony duchowieństwa. Biskupi m.in. przegłosowali przeznaczenie 5 milionów euro dla niezależnej komisji, która zajmuje się badaniem przypadków molestowania seksualnego w Kościele katolickim. Dodatkowe szczegóły mają być wypracowane na kolejnym spotkaniu, które ma się odbyć w kwietniu 2020 roku.

Według Associated Press, na którą się powołuje Catholic News Agency, „każda osoba uznana przez swego biskupa za ofiarę będzie miała prawo ubiegać się o otrzymanie pieniędzy, a Kościół we Francji zwróci się z apelem o datki, by pokryć koszty”.

We Francji wydłużono okres, po którym upływa przedawnienie przestępstw seksualnych popełnianych na nieletnich do 30 lat. Od czerwca do niezależnej komisji, która zajmuje się przypadkami molestowania, zgłosiło się 2800 osób, by złożyć zeznania.

Jak przypomina CNA, głośnym przypadkiem we Francji była sprawa arcybiskupa Lyonu, kard. Philippe Barbarina, który „w marcu został uznany winnym niepoinformowania władz o przypuszczalnym przypadku nadużycia seksualnego ze strony księdza w jego diecezji”. Mimo że kardynał bronił się w roku 2017, iż nie zatajał sprawy, lecz jedynie jego reakcja była „nieadekwatna”, został skazany na sześć miesięcy więzienia w zawieszeniu. Kardynał Barbarin po wyroku złożył rezygnację ze stanowiska, ale ojciec święty nie przyjął jego rezygnacji. 28 XI tego roku sąd w Lyonie ma wydać swój wyrok w sprawie apelacji od wyroku, którą złożył kardynał.

Sprawa, o której kardynał miał nie poinformować władz sądowych, dotyczyła ks. Bernarda Preynata, oskarżonego o molestowanie seksualne nieletnich. Duchowny miał się dopuszczać molestowania dziesiątków młodych osób w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych.

jjf/catholicnewsagency.com