Prawie pół miliona Polaków wróci z emigracji. Jak zauważa ekspert ds. rynku pracy Polskiego Instytutu Ekonomicznego Andrzej Kubisiak, nawet gdyby tylko część z nich udało się skłonić do powrotu, będzie miało to pozytywny wpływ na gospodarkę. 

- Do Polski może wrócić 250 - 380 tys. emigrantów, jeżeli zaoferuje im się ulgi podatkowe - uważa ekspert ds. rynku pracy Polskiego Instytutu Ekonomicznego Andrzej Kubisiak.

Jak wynika z badania ankietowego Narodowego Banku Polskiegook. 15 proc. migrantów jest zdecydowana wracać do Polski w przyszłości, niezależnie od poziomu wynagrodzeń. 

- Dobra sytuacja gospodarcza wpłynęła również na istotne ograniczenie odsetka emigrantów planujących pozostanie na emigracji na stałe na rzecz powrotu do Polski w dalszej przyszłości (za minimum trzy lata) - podkreślają eksperci

- To pierwsza publikacja analityczna ukazująca skalę potencjału, który mógłby wrócić do Polski - powiedział  Kubisiak. 

Według eksperta ds. rynku pracy Polskiego Instytutu Ekonomicznego, "warto powalczyć o powrót Polaków". Jak podkreślał, na polskim rynku pracy jest ok. 140 tys. wakatów. Jego zdaniem czynnikiem, który może wpłynąć na powrót z emigracji jest m.in. Brexit, ktorego efektem może być spowolnienie gospodarcze.

- W praktyce będzie to oznaczać wzrost bezrobocia i zwiększoną liczbę wyjazdów cudzoziemców, którzy przyjechali tam do pracy - wyjaśnił.

- Dobrze by było, żeby Polska opracowała taką ofertę, którą będzie mogła przedstawić emigrantom - powiedział.

Wymienił w tym kontekście m.in. ulgi podatkowe. 

- Wyniki badań wskazują, że rekordowo niskie bezrobocie w Polsce ograniczyło wyjazdy nowych emigrantów do głównych krajów emigracji z przeszłości, takich jak Wielka Brytania i Niemcy, choć pojawiły się nowe, niszowe kierunki, takie jak Norwegia. Wciąż najważniejszą motywacją wyjazdów i pozostawania na emigracji są wynagrodzenia netto, których mediany (środkowe wynagrodzenia) za granicą są nominalnie około dwukrotnie wyższe niż w Polsce, a dominanty (najczęstsze wynagrodzenia) są 2,0-3,6 razy wyższe niż w Polsce - czytamy w raporcie NBP pt: "Polacy pracujący za granicą w 2018 r."

 

bz/PAP