15 października to nie tylko dzień wielkiej karmelitańskiej uroczystości uczczenia będącej Doktorem Kościoła, wybitnej hiszpańskiej mistyczki św. Teresy od Jezusa. Dziś przypada również celebrowany już po raz 33. na świecie, coroczny Dzień Dziecka Utraconego.

Obchody Dnia Dziecka Utraconego zorganizowano po raz pierwszy w 1988 roku w Stanach Zjednoczonych, przypadają symbolicznie na 15 października, gdyż tyle właśnie trwa ciąża, licząc umownie od pierwszego dnia nowego roku. Msze św. i modlitwy w intencji utraconych dzieci, ich symboliczne pochówki oraz spotkania rodzin po stracie – składają się co roku na celebrację tego obchodu.

Również w kościele św. Małgorzaty w Bielsku-Białej Kamienicy za rodziców i dzieci nienarodzone modlić się będą przedstawiciele różnych wyznań i religii. W programie Koronka do Bożego Miłosierdzia, Msza św., modlitwa ekumeniczna i pochówek dzieci zmarłych przed urodzeniem. W specjalnym grobowcu na pobliskim cmentarzu komunalnym umieszczone zostaną kolejne urny z prochami dzieci nienarodzonych, przekazane ostatnio przez bielskie szpitale.

Według statystyk medycznych, w Polsce rocznie w wyniku poronień umiera około 40 tysięcy dzieci. Martwych urodzeń odnotowuje się co roku około 10 tysięcy.

Fundacja Przetrwać Cierpienie przeprowadziła w latach 2012-2014 badania, z których wynika, że ok. 27 proc. rodziców, którzy utracili nienarodzone dziecko, nie ma możliwości pożegnania się z nim ani zorganizowania godnego pochówku. Głównymi przyczynami takiej sytuacji jest niewiedza rodziców oraz nieznajomość prawa. Natomiast aż 30 proc. kobiet, które poroniły, popada w depresję wymagającą leczenia psychiatrycznego.

 

 

ren/ekai.pl